Yaşam

Kimlik İle Ehliyet Birleştirme Nasıl Yapılır, Ücreti Ne Kadar?

instagram takipçi hilesi

Tüm dünya üzerinde ilk olan ve tek olan ”Hayat Kimliğinle Kolay” sistemiyle yeni nesil olan sürücü belgelerinde yazan bilgiler, çipli olan kimlik kartlarıyla birleştiriliyor. Bu ilk ve tek olan sistem sayesinde trafikte, sürücülerin ek olan yanlarında sürücü belgesi taşıma zorunluluğu da ortadan kaldırılmış oluyor. Yeni tip sürücü belgesine sahip olan bireyler ve yeni tip kimlik kartına sahip olan bireyler, bu iki kart ile birlikte nüfus müdürlüklerine başvurabilirler. Veyahut kimlik değiştirmek için gittikleri nüfus müdürlüklerinde bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabilirler. Fakat şart olarak ehliyet belgesinin de kimlik belgesinin de birleştirilme işleminin yapılmış olması ve ikisinin de yenilenmiş olması gerekiyor. İkisinden birisi eski kimlik kartı olduğunda bu işlem gerçekleştirilemiyor. İşte kimlik ile ehliyet birleştirme nasıl yapılır cevabı…

kimlik ile ehliyet birlestirme nasil yapilir1

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Ehliyet ve kimlik belgelerinin birleştirilmesi için her iki kimlik belgesinin de yenilenmiş olması şartı sunulmuştur. Ehliyet veya kimlik belgesi eski olanların öncelikle yenisi ile değiştirmesi gerekiyor. Sonrasında birleştirme işlemi için randevu alınır. Randevular;

  • randevu.nvi.gov.tr adresinden alınabilir.
  • Bu adrese girdikten sonra T.C kimlik kartına sürücü belgesi ekleme butonu çıkacaktır.
  • Bu butona tıklanır. Hatırlatma olarak  ”Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK) ve sürücü belgenizin (Yeni nesil sürücü belgesi)  01.01.2016 tarihinden sonra alınmış olması gerekmektedir.” bu bildiri çıkacaktır.
  • Doğruluğunu onayladıktan sonra çıkan ekranda Ad, soyad, T.C. Kimlik numarası, doğum tarihi, telefon ve güvenlik kodu kısımları doldurulur.
  • Onay için ilerledikten sonra ekranda il ve ilçe seçimi aynı zamanda hangi nüfus müdürlüğünden randevu alınacaksa o nüfus müdürlüğü işaretlenir.
  • Size uygun olan tarih ve saati seçerek randevu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Randevu onaylandıktan sonra, randevu tarih ve saatinde seçtiğiniz nüfus müdürlüğüne giderek işlemin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kimlik İle Ehliyet Birleştirme Ücreti Ne Kadar?

Yeni tip sürücü belgesine sahip olan ve yeni tip kimlik kartına sahip olan bireyler için kimlik ve ehliyet birleştirme ücreti bulunmamaktadır. Fakat eski kimlik veya eski ehliyete sahip olan bireyler, yeni haline sahip olabilmek için 15 TL harç ücreti ödeyeceklerdir. Yeni kimlik alabilmek için de yine aynı şekilde randevu.nvi.gov.tr adresinden en yakın nüfus müdürlüğüne randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik veya yeni sürücü belgesi için sağlık raporu, 4 adet biyometrik fotoğraf ve 15 TL harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz ile gitmeleri gerekmektedir. Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemlerinde ise bu belgeler istenmemektedir. Sadece iki kimlikle birlikte gidiyor olmanız yeterli olacaktır.

Kimlik İle Ehliyet Birleştirme İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu