Kişisel Bakım

Kepek Sorununu Kökünden Çözün! Kepek nasıl geçer?

Onlarca kişinin saç sorunu olan kepek son günlerde daha fazla gündeme gelmeye başladı.

instagram takipçi hilesi

Kepek, saç derisinde görülen beyaz kabuklanmadır. Her 5 kadından 4’ü kepeklenme sorunu ile karşı karşıya kalır. Saç derisinde soyulma, yara, hastalık ve daha birçok nedenle kepeklenme görülebilir. Kepek özellikle mevsim geçişlerinde çok yaşanır. Kepek sorunu çok fazla önem taşımaz ancak görsel olarak rahatsız edicidir. Çoğunluklu olarak kadınlar kepek ile mücadelede her yolu dener. Evde doğal yollarla kepek nasıl geçer?

Kepek nasıl geçer?

Kepek ile alakalı birçok ilaç ve şampuan bulunmaktadır. Kadınların kullandığı onlarca ilaçlar araştırılmaktadır. İlaç kullanmak istemeyen kadınlar evde kendi çözümlerini aramaktadırlar. Doğal malzemeler ile yapılan maske ve kürler çok işe yaramaktadır. Bol su tüketmek, saçları ıslak bırakmamak, çok sıcak su ile yıkamamak, sert taramamak ve sıkı topuzlar yapmamanın yanı sıra doğal yollarla maske ve masajlar çok etkili olacaktır. Evde doğal yollarla kepek sorunu nasıl çözülür?

kepek

Karbonat

Karbonat başlı başına bir temizleyicidir. Karbonat tozu saçlar için oldukça besleyici ve koruyucudur. Karbonat tozunu saç derisine döküp saç kurutma makinesi ile kurutun. Karbonatı sürünce masaj yapmak ve kuruturken de taramak gerekir. 

Kabartma Tozu

Saç derisine yapılan kabartma tozu maskesi kepeklerden arındırır. Kabartma tozu ve biraz su karıştırılır ve oluşan maske saç diplerine yedirilir. 5 dakika kadar yapılan masaj sonrasında 15 dakika beklenir. Son olarak saçlar iyice durulanır. 

kepegi yok etme

Sirke

Özellikle elma sirkesi saç kepeklenmesinde büyük önem taşır. Elma sirkesi saça sürülerek 20 dakika bekletilir daha sonra durulanır. Diğer bir seçenek olarak elma sirkesi pamuğa dökülür ve pamuk yardımı ile saça sürülür. Elma sirkesini 3 hafta düzenli kullanma halinde kepekler kökten uca temizlenir.

Nane Yağı

Kepek için kullanılan bir diğer ürün ise nane yağıdır. Nane yağı saç dengesini sağlamak ve kepekleri yok etmek için son derece etkilidir. Nane yağını 20 damla kullanmak yeterli olacaktır. Masaj yerine maske olarak kullanmak isteyenler nane yağına kabartma tozu ekleyerek kullanabilir.

kepege dogal cozum

Pudra

Kadınların saçları genelde çok oynandığı için yağlanıp kepeklenir. Bu nedenle saçlar ile çok fazla oynanmamalıdır. Pudra saçın yağ dengesini düzenleme görevi görür. Pudrayı saç diplerine dökerek tarayın. Bir süre taradıktan sonra 10 dakika bekleyin ve durulayın. 

Yumurta Akı

Yumurta akı kepek yok etmede birebirdir. Yumurta akı son derece önemli bir maddedir. Saça uygulanınca birçok etkisi vardır. Yumurta akı saçları canlandırır, güçlendirir ve yoğunlaştırır. Tüm bunların yanı sıra kepeklerde gözle görülür bir azalma meydana getirir. 

İlgili Video

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu