PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Kemal Derviş Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kemal dervis 14

Tam adı: Kemal Derviş
Doğum tarihi: 10 Ocak 1949
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Gerti Derviş – Rıza Derviş
Eşi: Catherine Derviş
Çocuk (ları): Erol Derviş – Erdal Derviş
Mesleği: Ekonomist ve siyasetçi
Aktif Yılları: 1973’den Günümüze
imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Kemal Derviş kimdir? Kemal Derviş, 10 Ocak 1949 yılında dünyaya geldi. İstanbul’da doğan siyasetçinin babası Türk, annesi Alman’dır. Annesi Alman Büyükelçiliği’nde görevli olan Kemal’in bir de kız kardeşi vardır.

Kemal Derviş’in çocukluğu Büyükada’da geçti. İlkokul eğitimini de Büyükada’da aldıktan sonra yurtdışında eğitim görmeye başladı. Paris ve Cenevre’de eğitim aldı. Yurtdışında eğitim görmesi sayesinde Fransızca ve İngilizce’yi öğrendi. Ana dili ise Almanca olan Kemal,  lisans eğitimini Londra’da aldı. London School of Economics and Political Science’da aldıktan sonra yüksek lisansı da burada yaptı.

Doktora yapmak üzere Amerika’ya gitti. Burada 1973 yılında Princeton Üniversitesi’nde doktorasını da tamamladı. Ardından Türkiye’ye döndü. Hacettepe ve ODTÜ’de eğitim vermeye başladı. Ekonomist olması ve 3 dil bilgisinin olması Bületn Ecevit’e danışmanlık yapmasına sebep olmuştur. Ecevit’in ekonomi ve uluslar ilişkiler konusunda danışmaları olarak 3 sene boyunca çalıştı.

İlginizi çekebilir: 2023 Yılında Hayatını Kaybeden Ünlüler!

Ardından yeniden yurt dışına yerleşti ve Dünya Bankasında çalıştı. Burada araştırma bölümünde bulundu. Global Endüstri Bölümü Endüstri Stratejileri ve Politikası Dairesi Başkanlığına atandı ve 4 sene bu görevde çalıştı. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’da ekonomi uzmanlığında başkan olarak çalıştı.

Kariyerinde hızla yükselmeye devam eden Kemal Derviş, Orta ve Doğu Avrupa masalarında başkanlığa atandı. Ülkelerin gelişmesine büyük katkı sağladı. Dünya Bankası ve Avrupa Birliği’nin “Bosna Hersek’in Yeniden İmarı” programına yöneticilik yaptı.

Orta Avrupa ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevine 1996 senesinde getirildi. Burada da başarılı şekilde çalışan Kemal Derviş, Dünya Bankası’nın Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinden sorumlu başkan yardımcılığında bulundu.Dünya Bankası Orta Avrupa Dairesi Başkanlığında çalıştı. James Wolfensohn yardımcısı olarak göreve geldi.

3 Mart 2001 yılında başbakan Bülent Ecevit tarafından Türkiye’ye davet edildi. Ekonomiden sorumlu devlet başkanı olarak çalıştı. Ancak seçim kararı alınması nedeniyle 2002 yılında istifa etti.

YTP ile CHP arasındaki solda birlikte çalışmalarını yürüttü. Fakat çalışmalarında başarılı olamadı. Bunun üzerine CHP’ye katıldı. 2002 senesinde törenle CHP’nin rozetini taktı. 2002 yılınnda seçimlere katıldı. İstanbul 1. Bölge Milletvekili olarak seçildi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığına seçildi. Bunun üzerine milletvekilliği görevinden istifa etti. Kofi Annan, Kemal Derviş’i UNDP başkanı olarak önerdi. Önerinin üzerine 4 yıl boyunca çalıştı. 2009 yılında görevinden ayrılarak, Helen Clark’a devretti.

Özel hayatında ise 2 kez evlilik yaptı. İki çocuğu olan Kemal Derviş, Sabancı Üniversitesi’nde Uluslararası Danışma Kurulu üyesi olarak çalıştı.

Kemal Derviş Kitapları

  1. 2006 – Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy ( Krizden kurtulma ve çağdaş sosyal demokrasi)
  2. 2005 – For a Better Globalism (Daha iyi bir Küreselleşme)
  3. 1982 – General Equilibrium Models for Development Policy (Kalkınma için Genel Denge Modelleri) (Jaime De Melo ile beraber)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu