Yaşam

Kediler Neden Tıslar?

instagram takipçi hilesi

Kediler Neden Tıslar?

Kediler Neden Tıslar diye merak edenler için kedi tıslaması bir uyarıdır. Kediler fiziksel olarak yüzleşmek istemedikleri için, rakiplerini veya düşmanlarını caydırmak için vücut hareketleri, işaretler ve sesler kullanırlar. Tıslayan bir kedi diğerine sözlü bir uyarı veriyor.

Tıslama bir savunma sesidir. Tıslıyorsa, çevresinde onu korkutan ve kendisini tehlikeli hissettiren bir şeye tepki veriyordu. Tehdit siz, başka bir kedi, onu kontrol etmeye çalışan veterineriniz veya herhangi bir şey olabilir.

Kediler Neden Tıslar

Birçok davranış uzmanı, kedilerin birbirlerini caydırmak için tıslayan bir yılanı taklit ederek tısladığını düşünüyor. Hayatta kalma söz konusu olduğunda, taklit hayvan dünyasında yaygın bir davranıştır. Bazı hayvanlar caydırıcı olmak için yırtıcıları sesli veya görsel olarak taklit eder. Kediler tıslamayı bir uyarı olarak yeterli görürler.

Kediler Nasıl Tıslar?

Kediler, dilleriyle güçlü bir şekilde nefes verdiklerinde tıslarlar. Bunun olduğunu gördüyseniz ağzınızdan çıkan nefesin gücünü hissedeceksiniz. Ağzını geri açar ve kulakları geriye doğru eğik. Tıslamanın karakteristik özellikleri dikenli, kıvrık tüyler ve geriye doğru uzanan vücut duruşudur.

Tıslayan Bir Kediye Nasıl Yaklaşılmalıdır?

  • Sakinleşmesi için zaman verin.
  • Onunla etkileşime geçmeniz gerekmiyorsa, ona bir kaçış yolu verin. Etkileşime girmen gerekiyorsa dokunmadan önce kokuna alışmasına izin ver.
  • Kedinizi tısladığı için cezalandırmayın. Onu neyin tehdit altında hissettirdiğini anlamaya çalışın.
  • Kedinizin rahat hissetmesine yardımcı olmak için olumlu davranış değiştirme yöntemlerini kullanın.
  • Tıslamanın bir uyarı olduğunu kabul edin.
  • Kediler savunmasız, korkmuş veya sıkıntılı olabilir. Siz ona tekrar yaklaşmadan önce sakinleşmesi için biraz zamana ihtiyacı var.
  • Kediyi rahat bırakın ve kovalamayın. Bir odadaysa, kapıyı kapatabilir ve rahat bırakabilirsiniz. Bu nedenle diğer insanlar ve hayvanlar tarafından rahatsız edilmeden ve endişelenmeden sakinleşebilir.

kediler neden tislar1

Tıslama Türleri Nelerdir?

Tekrarlanan Tıslama

Kedinizin neden korktuğunu belirlemek önemlidir. Örneğin, iki kediyi ilk kez tanıtıyorsanız, stres ve boşluk gerilimini en aza indirmek için onları dikkatli ve kademeli olarak tanıttığınızdan emin olun.

  • Kediniz onu her tutmaya çalıştığında tıslıyorsa, acı çekmediğinden emin olun. Tutulduğunda acımıyorsa ve patlaması için tıbbi bir neden yoksa, onunla güven inşa etmeniz gerekebilir.

Uyarı Tıslaması

Bir anne kedi, yavrularını davetsiz misafirlerden korumak için tıslayabilir. Doğru düzgün tanıştırılmamış iki kedi birbirine “Benden uzak dur!” der ve tıslayabilir. Bu durumda, tıslama, kedileri kavga etmeden önce birbirlerine uyarabilir. Kediniz evinizde tanımadığı bir kişiyle karşılaştığında, o kişiyi tanımadığı ve üzerinde olası başka evcil hayvan kokuları bulunduğu için tıslayabilir. Bu tıslama, mesafeyi artırma eylemidir.

Acı Verici Tıslama

Ağrılı bölgeye dokunulduğunda acı çeken bir kedi tıslayacaktır. Bazı kediler veterinerde de tıslar. Acı çektiklerinde veya hasta olduklarında dokunulmak, dürtülmek veya okşanmak istemezler.

Agresif Tıslama

Birden fazla kediniz varsa ve bir kediyi veterinere götürürseniz, geri döndüğünüzde kalan kediler tıslayabilir. Çünkü kliniğe giden kedilere farklı kokular bulaşabilir ve bu koku evde kalan kedileri rahatsız edebilir. Kokusu değişmiş bir kedi onu bir yabancı olarak algılayabilir.

kediler neden tislar4

Tanıma dışı saldırganlık olarak da bilinen bu durumda, “bu kedi yabancı kokuyor”. Kedinin düşünceleri tarafından tetiklenen saldırganlık, diğer kedi tanıdık kokusunu geri kazanana kadar devam edebilir.

Oyun Tıslaması

Şakacı tıslamalar, savunmacı tıslamalardan daha kısadır ve özellikle yavru kedilerde yaygındır. Bir yavru kedinin aniden zıplayıp tıslayarak kürkünü mahvetmesine şahit olmuşsunuzdur. Diğer kedi yavruları oynarken çok sert davranıyorsa, yavru kediler de tıslayabilir.

Kedim Onu Severken Tıslıyorsa Ne Yapmalıyım?

Bunun nedeni aşırı uyarılmış olması olabilir. Sevmeyi bırak ve kediyi rahat bırak. Gitmek istiyorsa bırak gitsin.
Sonra onu tekrar sevdiğinizde beden dilini izleyin. Kuyruğu gergin bir şekilde seğiriyorsa veya elinize bakıyorsa durun.

Çocuklarınız varsa, onlara kediyi tıslamayı bırakmayı öğretin. Bu, olası yaralanmaları önleyecektir.
Kediniz için evde dikey bölgeler oluşturun. Uygun bir konumda, kedi, çocuklar veya köpekler gibi onu rahatsız edebilecek kişilerle uğraşmak zorunda kalmadan ailenizle aynı odada olabilir.

Kediler Neden Tıslar İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu