Kedi ve Köpekler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

instagram takipçi hilesi

Evcil hayvan sahiplerinin en önemli ve en dikkat etmesi gereken konulardan biri de onların temizliğini sağlamaktır. Onları yıkamak da sahipleri için oldukça zor bir işlemdir. Biz de bu yazımızda evcil hayvanlarınızı yıkarken yapmanız gerekenleri bir araya getirdik.

Bazı evcil hayvanlar suyu çok sever ve banyo yapmaya bayılırlar. Bu yüzden de yıkanırken sahiplerine hiç zorluk çıkarmazlar. Bazılarını yıkamak ise başlı başına bir sorundur. Çünkü kimi köpek ya da kediler yıkanmaktan nefret ederler ve onları yıkamak işkence haline gelebilir.

Köpeğinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

köpekler nasıl yıkanır

Köpeklerin yıkanma sıklığı köpeğin cinsine, tüy ve deri yapısına göre değişir. Bazıları sık sık yıkanırken bazılarını ise 6 ayda bir yıkamak yeterlidir. Hatta yılda bir kez yıkanması gereken köpekler bile vardır. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta köpeğinizin vücudundaki doğal yağların kaybolmaması için onu ayda bir kereden fazla yıkamamanız gerekir.

Banyo zamanının gelip gelmediğini koku testi yaparak anlayabilirsiniz. Eğer köpekten ağır bir koku geliyorsa banyo zamanı gelmiş demektir. Köpeğinizin suya alışması için yıkanma sonra onu ödüllendirebilirsiniz. Aynı zamanda yıkama esnasında sakin davranıp sonrasında sevginizi gösterirseniz köpeğiniz kolayca yıkanmaya alışacaktır.

Dikkat etmeniz gereken diğer hususlardan bir tanesi de şampuan seçmeden önce veterinere danışmaktır. Köpekler için özel üretilmiş bir şampuan seçmeniz gerekmektedir. Bir başka husus ise suyun sıcaklığını ayarlamaktır.

Köpeğiniz fazla tüylüyse yıkarken fırça kullanmak size kolaylık sağlayabilir. Aynı zamanda yıkama sırasında köpeğinizin kulağına su kaçırmamalısınız. Banyo sonrası köpeğinizi havluyla kurutmalısınız ancak tüylü bir köpeğiniz varsa kurutma makinası kullanabilirsiniz.

Kedinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

kediler nasıl yıkanır

Kediler temizlik konusunda en hassas olan hayvanlardan biridir. Hepinizin bildiği gibi kedilerin kendi kendisini temizleme gibi bir özellikleri vardır. Bu nedenle aslında kedileri yıkamak çok da doğru bir davranış değildir.

Kedilerin tüyleri köpeklere göre daha sık ve ince olduğu için kuruması zordur ve gerekmedikçe yıkamamanız daha doğrudur. Sadece kedinizin kendini temizleyemeyeceği durumlarda onu yıkamanız gerekebilir.

Kedinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken noktalara gelecek olursak; eğer kedinizin yıkanması gerektiğini düşünyorsanız bunun için öncelikle onun en uysal olduğu zamanı seçmelisiniz. Daha sonra sudan kaçmak isterken size zarar vermemesi için tırnaklarını kesmeniz iyi olacaktır.

Kedinizi ılık suda kulaklarına ve yüzüne su değdirmemeye özen göstererek yıkamalısınız. Kedinize özel şampuan kullanmalısınız ve kuruturkense büyük bir havluya sarmalısınız. Daha çabuk kurutmak içinse saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Kaynak
kadin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu