Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır, Nasıl Temizlenir?

instagram takipçi hilesi

Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır, Nasıl Temizlenir? Küçük kediniz için evde bulundurmanız gereken bazı kedi bakım ürünleri var. Kedi kumu da bu ürünlerden biridir. Birçok evcil hayvan markasının kedi kumu olduğunu düşünürsek en güzel kedi kumunu bulmak zor olabilir.

Kedi Kumu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kedi kumu genellikle bentonit, sepiyolit ve diatomit minerallerinden üretilen bir kedi ürünüdür. Kedi kumu, kedinizin tuvalet ihtiyacını hijyenik bir ortamda güvenle karşılayabilmesi için olmazsa olmaz bir üründür. Kedi kumu, kedilerin tuvalet alışkanlığı geliştirmesi ve daha hijyenik bir ortam oluşturması için gereklidir. Farklı markalar tarafından üretilir ve farklı özelliklere sahiptir. İlk olarak 1940’larda emici kil kullanımıyla popüler hale gelen kedi kumu, artık her kedi sahibinin keşfetmesi gereken bir üründür.

Kedi Kumu

Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır?

Topaklı Olmalıdır

Topaklı altlığın temizlenmesinin daha kolay olduğunu unutmayın. Günde en az bir kez idrar/kaka temizliği yapacağınız düşünüldüğünde temizlik kolaylığı çok önemlidir.

Antibakteriyel Olmalıdır

Alacağınız kedi kumu kesinlikle antibakteriyel olmalıdır. Antibakteriyel kedi kumu zararlı bakterileri yok ettiği için sizi uzun süre hijyenik tutar.

Suyu İyi Emmelidir

Topaklanma kadar önemli olan bir diğer konu da kedi kumunun suyu iyi emmesidir. Kedi kumu emici ise kedinizi rahatsız etmez ve hoş olmayan bir koku yaymaz. Ayrıca daha sonra bir kürekle temizlemek çok daha kolaydır.

Tozsuz Olmalıdır

Toz, kedi sağlığı ve hijyeni için son derece önemli bir konudur. Çünkü toz, solunum yoluyla küçük çocuğunuzun ciğerlerine girebilir. Ayrıca, çöp kutusu yiyecek ve su kaplarının yakınındaysa, içine toz girebilir. Bu nedenle satın alacağınız kedi kumunun tozsuz olmasına özen göstermelisiniz.

kedi kumu nasil olmalidir nasil temizlenir2

Doğal Olmalıdır

Kedi kumu alırken doğal olmasına yani kimyasal içermemesine dikkat etmenizi öneririz. Çünkü küçüğünüz kendini temizlerken bu kimyasalları vücuduna bulaştırabilir.

Orta Kalınlıkta Olmalıdır

İyi kedi kumu ne çok ince ne de çok kalındır. Çünkü ince taneli kum mesaneye, solunum yollarına ve hatta bebeğinizin gözlerine zarar verebilir. Öte yandan, çok iri ve iri taneli kumlar pençelerini yaralarken aynı zamanda çizilmelerini de önleyebilirler. Ayrıca, çok iri kum – tanecikli kum gerçekten toplanıp idrar ve kakayı ememez.

Kokuyu Yakalar

Kedi kumunun koku yakalama işlevi de önemlidir. Özellikle köşeli ve sert altlık yavru kedilerin pençelerine zarar verebilir.

kedi kumu nasil olmalidir nasil temizlenir1

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Aynı şekilde kedi bakımına yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri de kedi kumu temizliğidir. Doğru kedi kumu seçildiğinde kedi kumu temizliği aslında son derece kolaydır.

  • Dilerseniz temizlik yaparken eldiven kullanabilirsiniz.
  • Temizlediğinizde daha az kum varsa, yeni kum eklemeniz gerekecektir.
  • Kedinizin tuvaletini ayda bir kez düzenli olarak temizleyebilirsiniz.
  • Kedi kumu kabındaki kumu tamamen boşaltabilir, kabı yıkayıp kurutabilir ve ardından tekrar kumla doldurarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
  • Ayrıca dilerseniz kedi klozetinizin temizlik sıklığını azaltmak için bu klozetler için özel olarak üretilmiş büzgü ipli bir çanta da kullanabilirsiniz. Bu çantaların kullanımı da oldukça basittir.

Kedi Kumu İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu