Yaşam

Kedi İle Birlikte Yaşamanın İnsana 8 Faydası

instagram takipçi hilesi

Kimi zaman sevgi dolu, kimi zaman huysuz, kimi zaman da deli dolu ama ne yaparlarsa yapsınlar belki de dünyanın en iyi ev arkadaşları onlar… Kedinin bir insanın yaşamına girmesi hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının göstergesidir. Hüzünlü bir yaşantınız var ise bundan kurtulursunuz, evinizi evi gibi gören bir varlık ile evinizi paylaşırsınız.

ked 5

Kimi anlarda kıskanç ve huysuz olsalar da yaptıkları şirinlikler ve yalnız kaldıklarında ki şapşal hareketleri için bile bakılabilir, sevilebilirler. Bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmalara göre, yaşamınıza girmiş olan bir kedinin, ruh halinize ve sağlığınıza birçok faydası mevcuttur. Nedir bu faydalar?

1-)  Sesleri Bile Bizi İyileştirmeye Yetiyor.

ked 4

Dünyanın en rahatlatıcı seslerinden biri olmasını bir yana bırakacak olursak, kedi mırıldaması denilen sesin kasların iyileşmesi ve rahatlaması ile ilintili olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre, 18-35 hertz aralığında yer alan sesler, kemik ve kas hastalıklarının iyileşmesinde pozitif yönde etki yaratmaktadır.  Kedilerin mırıldamaları ise 20-14 hertz aralığındadır.

2-) Alerjiler Azalıyor

ked 1

2002 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre yaşından küçük ve kedi ile beraber yaşayan çocukların akla gelebilecek birçok alerjiye karşı dayanıklılığı artabiliyormuş.

3-) Kedileri Sevmek, Çevreyi Sevmektir

ked 6

Kediler, balık ya da mısır gibi besinler tükettikleri için ve daha az yemek yedikleri için köpeklere göre daha az orana karbon ayak izi bırakıyorlar.

4-) Kediler, Stresinizi Azaltır.  Düşük Stres, Kalp Hastalıklarına Neden Olan Riskleri De Azaltır.

ked 7

Yapılan araştırmalar kedi sahibi olan kişilerin, kalp krizi riskini düşük olduğunu işaret ediyor. Bir araştırmaya göre ise kedi sahibi olan insanların kalp krizi geçirme riskleri kedi sahibi olmayan insanlara oranla yüzde 30 düşüyor.

5-)  Yatağı Bir Kediyle Paylaşmanın Güzellikleri

ked 10

Birçok araştırma, yatağınızın bir kedi ile paylaşmanın bir insanla paylaşmaktan daha sağlıklı olduğunu işaret ediyor. Kedi sahiplerinin yüzde 41’ine yakını kedilerle yataklarını paylaştıkları zaman dilimlerinde daha rahat ve derin bir uyku uyuduklarını belirtiyorlar.

6-) Eksikleri Tamamlıyor

ked 3

Kediler, eksikliğini hissettiğiniz dostluk hissini yaşatmaktadır. 2003 yılında Avusturya’da yapılan bir araştırma neticesinde, evinizde bir kedinin yer alması, bir romantik ilişki eksikliğini hissetmemenize neden olacak derecede güçlü bir duygusal desteğe sahiptir.

7-)  Tercih Edilebilirliği Artırıyor

ked 9

Bir araştırmacı, kadınların kedi sahibi olan erkekleri daha çekici bulduğunu belirlemiş. Yaptığı araştırmanın sonucuna bakılacak olunursa, ortada iddialı bir ver mevcut.  Kadınların yüzde 90’ı kedi sahibi erkeklerin daha ilgili ve nazik olduğunu belirtmiş.

😎 Zor Zamanları Birlikte Atlatırsınız

ked 11

Kedi sahibi olan insanlar, mutsuz anları ile daha rahat başa çıkarken daha süratli biçimde kendilerini iyi hissetmeye başlıyorlar.

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu