Alışveriş Rehberi

Kayak Montu Nasıl Olmalı?

Kayak montu alırken dikkat edilmesi gereken 10 detay

instagram takipçi hilesi

Olmazsa olmayan kayak kıyafetleri arasında kuşkusuz kayak montu yer alır. Ancak kayak montu alırken çeşitli detaylar incelenerek seçim yapılmalıdır. Sizin için kayak montu nasıl olmalı konusu hakkında araştırma yaptık.

Kayak Montu Nasıl Olmalı?

Kış mevsiminin gelmesi, kayak tutkunlarını heyecanlandırır. Özellikle doğru kayak tekniklerini bilen kişiler adeta kışın gelmesini iple çeker. Kayak yaparken doğru ekipman ve kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.

1. Kayak Montu Nasıl Olmalı? Görsellik

Kayak Montu Nasıl Olmalı?

Kayak montlarının olmazsa olmaz detayları arasında görsellik yer alır. Montun desenleri ve renk uyumu oldukça önemlidir. Elbette eğlenmek için kayak yapıyorsunuz, ancak birazcık görsel detaylara dikkat etmek de gerekiyor. Özellikle eğlencenin doruklarındayken çektiğiniz fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak tüm gözleri üzerinize çekebilirsiniz.

2. Su ve Rüzgar Geçirmezlik

Kayak Montu Nasıl Olmalı?

Mont seçiminde su geçirmezlik oldukça önemlidir. Montlar çeşitli testlerden geçerek su geçirip geçirmediği saptanır. Buna göre kayak montlarında çeşitli sayılarla su geçirmezlik seviyesi ortaya konulur. Kayak montları:

  • 0 mm – 1000 mm (yağmura dirençli)
  • 1000 – 5000 mm (basınç dışında su geçirmez)
  • 5000 – 15000 mm (basınç dışında yağmur ve su geçirmez)
  • 15000 – 30000 mm (yüksek basınçta su geçirmez) değerleri alır.

Rüzgar geçirmezlik değerleri ise ergonomik kumaş yapısıyla tercih edilir. Vücudun konforunu sağlamasının yanı sıra; rüzgarda dayanıklılık ortaya koyar.

3. Dayanıklı Kumaş Yapısı

Kayak Montu Nasıl Olmalı?

Günlük montlar ile kayak montları birbirinden farklıdır. Kayak montları oldukça dayanıklı kumaştan üretilir. Kayak montunun dayanıklılığı uzun süreli kullanım açısından oldukça önemlidir. Kumaş yapısı; ürünün markası, kullanılan malzemeler ve dikiş kalitesi gibi önemli ayrıntılar çerçevesinde kategorilere ayrılır. Bu noktada kumaş dayanıklılığı faktörü incelenmelidir.

4. Cep Detayları

Kayak Montu Nasıl Olmalı?

Mont seçiminde her zaman için ceplerin olması gerekir. Kayak montlarında da işlevsel detaylar ön plana çıkar. Montun kayak yaparken ihtiyaç duyacağınız malzemelere uygun ceplerden oluşması gerekir. İç ve dış cepler işlevsel kullanım açısından gereklilik gösterir.

5.Kayak Montu Nasıl Olmalı? Rahat ve İşlevsel Kullanım

Kayak Montu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

Kayak yaparken eğlencenin yarım kalmaması için rahat kullanım olanağı ortaya koyması oldukça önemlidir. Montun hareketlerinizi engellememesi, kayak yaparken vücudu sıkmaması ve ergonomik kullanıma uygun olması gerekir. Bu noktada montta esneme panelleri olmalıdır.

6. Nefes Alabilir Kumaş

Kayak montu

Nefes alabilir kumaş yapısı kayak montlarının en önemli detayları arasında yer alır. Mont, teri dışarı atabilen özelliğe sahip olmalıdır. Aksi takdirde ter, vücutta kalarak üşümeye yol açar.

7. Tahliye Fermuarı

Kayak montu

Tahliye fermuarı, montun çeşitli bölgelerinde bulunur. Vücut sıcaklığının ergonomik seviyeye gelebilmesi açısından tahliye fermuarının olması gerekir.

8. Başlık

Kayak montu

Kayak yaparken genellikle kask ve bere takılır. Ancak farklı hava şartlarına da uyum sağlayabilmek açısından kapüşonlu mont tercih edebilirsiniz. Özellikle çıkarılabilen kapüşon kullanmanız işlevsellik ortaya koyar.

9. Fırtına Kanadı

Kayak montu

Kayak montunun fermuar bölümleri olumsuz hava şartlarını içeri sokar. Bu nedenle fırtına kanatlarının olması gerekir. Fırtına kanatları rüzgar ve yağmurun vücuda girmesini engeller.

10. Isı Yalıtımı

Kayak montu

Yalıtım özellikli kayak montları vücudun ısıl konforunu dengeleyebilmek açısından önemlidir. Mont modelleri arasından seçim yaparken yukarda bahsettiğimiz 10 özelliğin olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bu sayede uzun ömürlü ve kaliteli bir seçim yapmış olursunuz.

Kayak Montu Nasıl Olmalı? Videoları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu