Kişisel Bakım

Karanfilin Saç İçin Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

instagram takipçi hilesi

Karanfil denilince insanın aklına küçük kurutulmuş baharatlar gelir. Rengarenk çiçek halini göreniniz varsa onlar da aklınıza gelebilir. Peki bu değişik kokulu acımtırak olarak nitelendirebileceğimiz karanfilin saçlarınıza iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Çiçek olarak bilinen karanfil çeşidi bir bitkinin çiçekleridir, kurutulmuş olarak bildiğimiz ise bir ağaçtan elde edilir. Karanfilin öne çıkan özelliklerinden biri antibakteriyel olmasıdır. Saç bakımında da kullanıldığı bilinir ve etkileri kısa sürede görülür. Yaygın kullanılmasının bir nedeni de uygun fiyatlı ve kolay uygulanabilir olmasıdır.

Karanfil ile hazırlayacağınız kürler, banyolar saçlarınızı umduğunuzdan daha kısa sürede iyileştirecektir. Ortaya çıkan sonuca kendiniz bile inanamayabilirsiniz.

Karanfilin Saçlarımıza Faydaları Nelerdir?

karanfilin saç için faydaları

Sönük saçlara hacim verir ve canlandırır.

İnce yapılı ve yağlı saçlarda görülen en sıkıcı durum saçların sönük, donuk ve hacimsiz durmasıdır. Duştan çıktıktan, kuruttuktan ya da fön çektirdikten kısa süre sonra saçlarınız kafanıza yapışabilir ve bu durum aşırı derecede canınızı sıkabilir. Bu özellikte saçlarınız varsa karanfil sizin için kurtarıcı olabilir.

Saç Miktarınızı Arttırır

Saçlarınızın azlığından yakınıyorsanız karanfil kürüyle saçlarınızı çoğaltabilirsiniz. Karanfil antibakteriyel özelliğinden dolayı saç köklerini temizler ve hava almasını sağlar. Bu sayede saç kökleri iyileşir ve yeni saçlar çıkmaya başlar.

Saç Dökülmelerine İyi Gelir

karanfil kürü saç dökülmesine iyi gelir

Yaş ilerledikçe yahut yetersiz beslenme, mevsim değişikliği, şok diyetler gibi farklı sebeplerden dolayı saçlarınız dökülebilir. Saç dökülmesi devam ettikçe ortaya can sıkıcı sonuçlar çıkabilir. Karanfil kullanarak saçlarınıza bakım yapabilir dökülmesini önleyebilirsiniz.

Daha Sağlıklı Ve Parlak Saçlara Sahip Olmanızı Sağlar

Saçlarınızı düzenli olarak fırçalar ve karanfilden destek alırsanız zamanla daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Fırçalarken doğal kıl yapısına sahip fırçalar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Saçtaki Elektriklenmeyi Alır ve Pürüzsüzleştirir

elektriklenmiş saçlar karanfil kürüyle canlanır

Elektriklenme birçok saçın ortak problemidir. Karanfil kullanarak yapacağınız düzenli kürlerle saçlarınızdaki elektriklenme problemini çözebilirsiniz. Aynı zamanda saç telleriniz daha pürüzsüz hale gelebilir.

Saçlarınızı Canlandırır

Saçlarınızı canlandırmak için birçok kozmetik ürünü kullanıyor olabilirsiniz. Eğer hala istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız bir de karanfil kürünü deneyebilirsiniz. Karanfille hem saç köklerinizi yıpratmamış hem de doğal bir yönteme başvurmuş olursunuz.

Saçınızın Uzama Hızını Arttırır Ve Kırıkları Onarır

karanfil kürüyle saçlarınız daha hızlı uzar

Günlük hayatta yaptığımız birçok uygulama örneğin fön vb uygulamalar saçlarımızı yıpratabilir ve kırılmasına neden olur. Kırılan saçların uzaması da bir hayli zordur. Karanfil kürüyle saçlarınızdaki kırıkları onarabilir daha kısa sürede uzatabilirsiniz.

Saç Köklerindeki Cilt Problemlerini ve Mantar Oluşumunu Önler

Yeterince sağlıklı saçlarınız yoksa kepek ve yağlanma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Saç derinizdeki şiddetli kaşıntılar mantarın habercisi olabilir. Bu nedenle dikkatli olmalı saç bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Karanfil antibakteriyel özelliğinden dolayı saç diplerinizi temizler ve nefes aldırır.

Saçlarınız Daha Kolay Şekil Alır

Düzenli olarak kullanılan karanfil kürü sayesinde saçlarınız eskiye nazaran daha kısa sürede şekil alır. Çünkü karanfil kürüyle saçlarınız ihtiyacı olan neme kavuşur.

Karanfil Kürü Nasıl Hazırlanır?

karanfil kürü hazırlanışı 1

  • 20 adet karanfil
  • 1 su bardağı su
  • Boş ve temiz bir sprey şişesi

1 su bardağı kaynamış suyun içine 20 tane karanfili atıp kapağını kapatıyoruz ve 15 dakika boyunca demlenmesini sağlıyoruz. Daha sonra içindeki karanfilleri alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan kürü sprey şişesine aldıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak uyguluyoruz.

Bu işlemden sonra durulama yapmanıza gerek yoktur. Herhangi bir rahatsız edici olumsuz etkisi olmadığı için durulamaya gerek yoktur fakat yine de yıkamak istiyorsanız en az 3 saat sonra yıkamalısınız.

Yoğun bir dökülme probleminiz varsa bu kürü hazırlarken 1 su bardağı kaynamış suya karanfilleri attıktan sonra 15-20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalısınız. Uygulaması yine yukarıda anlattığımız şekildedir. Bu kürü haftada 3 defa düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu