Kara Delik Nedir? Nasıl Oluşur? (Black Hole)

instagram takipçi hilesi

Kara delik hakkında bilim adamlarından yıllarca teoriler duyduk ve çalışmalara şahit olduk. Filmlere bile konu oldu. İşte bugün Event Horizon Teleskobu Kara delikten ilk kez fotoğraf aldı. İlk Kara delik fotoğrafın ardından , Kara delik nedir? Kara delik (black hole) Nasıl oluşur? bu sorulara net ve daha fazla içerikle sizlere aktaracağım. Bu yüzden aşağıdaki hızlı menü sayesinde istediğiniz yere hızlıca ulaşabilirsiniz.

karadelik goruntusu 730x410

Kara Delik Hakkında Bilgiler Hızlı Menü

Avrupa Birliği (AB) destekli ‘Event Horizon Teleskobu‘ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğrafları ve araştırma sonuçlarını Brüksel Avrupa Birliği Komisyonundan dünyayla paylaştı.

   • Güneş sisteminden daha büyük,
   • güneşin 6,5 milyar katı kütleye sahip
   • Kara deliğin çapı 40 milyar km.
   • Dünyadan ise 3 milyon kat daha büyük

bir kara delikten bahsediyoruz. İşte o fotoğraf :

nasa karadelik ilk kez 688x301

Kara Delik (Black Hole) Nedir? Nasıl Oluşur?

Astrofiziğe göre  kara delik , çekim alanında her türlü maddenin kendisinden kaçmasına ,uzaklaşmasına izin vermeyecek kadar güçlü olan , kütlesi oldukça büyük bir kozmik cisimdir. Diğer bir deyişle kara delik, uzayda belirli ölçülere ait büyük kitlelerin, bir noktada toplanması olarak da açıklanmaktadır.  Evrendeki en gizemli nesnelerdir. Çekim güçleri inanılmazdır.

Detaya inmeden açıklayalım ki uzayda en korkutulacak şey kara deliktir. Her şeyin üstünde bir seviyeye sahiptirler. Kara delik yukarıda da bahsettiğimiz gibi yanına yaklaşan her şeyi yutmaktadır. Kara delikler gezegenleri ,yıldızlar ve yanına yaklaşan her şeyi yutar.

Fizikçilerin çalışmalarını, alt üst eden bir kavram özelliğini de taşır. Kara delikler, evrenin gelişmesinde büyük rol oynarken , kuralları da koyduğu konusunda çıkan sonuçlarda var. Çekim güçleri öyle güçlüdür ki tüm galaksileri yutabilirler.

” Eğer kara deliklerden biri güneş sistemimizde yer alsaydı veya yakın olsaydı yok ederdi. ”

Yok etme güçlerine karşın ,gezegenlerin oluşumunda da etkin rol oynarlar. Evrendeki sistemin bel kemiği denilebilir. Ya da beyni diyebiliriz. Bazı astronomlara göre paralel evrenin kapıları olduğu konusunda teoriler vardır.  Kara delikler evrenin doğumunu anlamamıza büyük fikirler verebilirler. Hatta ölümden sonrayı bile bize cevaplayabilirler.

karadelik 1 730x412

Konuyla ilgili bütün bilgileri burada toplamak istiyorum (tıpkı diğer bilgi içeriklerimizdeki gibi). Bu yüzden kara deliklerle ilgili filmleri de sizlere önermek isterim. Ayrıca bir liste yapılabilecek kadar olmadığı için bu içeriğimde ortada yer verdim.

Kara deliklerle ilgili film önerileri:

Interstellar 400x625

 1. Yıldızlararası – Interstellar 2014 /  IMDb :8.6
 2. The Black Hole 2006  /  IMDb: 3.4

Yer çekimi ayağımızı yerde , gezegenimizi de güneşin yörüngesinde tutar. Ancak bir kara delikte çekim gücü bu hesapların üstündedir. Yani o kadar güçlüdür ki yanındaki her şeyi emmektedir. Uzaktaki bir ışığın gücünü bile söndürürken, ışık yaklaştığında onu içine çeker ve yok eder.

Kara Delik Hakkında Ünlü Bilim Adamların Teorileri: 

 • Albert Einstein’ın öne sürdüğü , izafiyet görecelilik kanunuyla ilişkilendirilebilir.
 • Stephen Hawking tarafından kara delikler özellikle araştırıldı.

Kara Delik Nedir Nasıl Oluşur Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=phdRXWylMyI

Kaynak
FizikistGoogleYoutube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu