Yaşam

Kanayan Diş Mantarı (Şeytanın Dişi) Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Kanayan Diş Mantarı Zehirli midir?

instagram takipçi hilesi

Diğer mantarlardan oldukça farklı bir görünüme sahip olan bir diğer adı ile şeytanın dişi olarak tabir edilen bir mantar çeşididir. Bu mantarın beyaz kısımlarında dikkat çeken kan damlaları bulunmaktadır. Kanayan diş mantarı zehirli maddelere sahip değildir. Yenildiğinde keskin bir acı hissi uyandırır. Genelde bu mantarların yetişme alanları ilk bu ülkelerin başında yer alır.Bu ülkeler, Avrupa ve Kuzey Amerika’dır. Acılığı çok abartılı olduğundan bu mantar yenilemez ve tüketimi azdır.Tercih edilen bir mantar değildir.Üstelik üzerinde yoğun miktarda oluşan kan damlacıkları tiksindirici bir görselliği ele alır. Fakat ilgi çekicidir. Bunun üzerinde çeşitli deneyler ve araştırmalar yapılmaktadır.

Kanayan diş mantarları nemli ortamları oldukça severler.Antiseptik özelliği bulunan bu mantarda diş enfeksiyonlarına iyi geldiği söylenmektedir. Bankeraceae familyasından gelir.

Kanayan Diş Mantarı (Şeytanın Dişi) Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Kanayan diş mantarı Hydnellum ismini Latinceden almıştır. Bu mantar sadece Avrupa’da değil birde Kore ve İran’da da doğal bir şekilde yetiştiriliyor hatta birçok şifalı bitkilerde kullanılıyor. Birçok hastalığa iyi gelen Kanlı diş mantarı tadından yenmese de bu acılığına rağmen şifa amaçlı düzenli tüketenler bulunmaktadır.Üstelik yetişmiş olduğu toprağa da son derece fayda sağlamakta ,toprağın değerini arttırmaktadır.Özellikle azot ve karbon seviyesini düşürerek organik olmasına yardımcı olmakta çeşitli zehirli maddelerden arındırmaktadır. Kanayan diş mantarının çevresel etkilere ve sağlığa son derece faydaları bulunur. Bu yüzden bu mantar acı omasına rağmen inanılmaz değerlidir.

Kanayan Diş Mantarı Hangi Hastalıklara İyi Geliyor ?

kanayan dis mantari seytanin disi

Kanayan diş mantarının en güzel özelliği antiseptik barındırmasıdır. Antisepik özelliğine sahip olan bitkilerin sağlık bakımından iyileştirici bir büyüsü bulunmaktadır. Antiseptik demek; her türlü canlının vücut dokularına sinsice yerleşen bakteri,virüs ve mantar hastalıklarının hatta tek hücreleri canlıların daha kısa yoldan ölmesini sağlayan bir özelliktir. Antiseptik özelliği sayesinde günümüzde çeşitli ilaçlar ,antibiyotikler geliştirilmiştir. Bu sayede vücuda sinsice yayılan mikrobun kısa sürede ölmesini sağlar.

Özellikle ağız içinde gelişen enfeksiyonlarda diş ve çene hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Diş sağlığının bozulması,diş etlerinin zamanla çekilerek en küçük besinlerde ve içme alışkanlıklarında kanamaya meyilli olması zor bir süreçtir. Bu bakteriler ölmediği sürece dişler kayba uğrayacak hatta ağız iltihaplanmasında ilerlemeler yaşanacaktır. Mikropların ağız içinde gelişmesi ile beraber,mideye kadar inmesi hatta kana geçmesi şiddetli enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlayarak,yüksek ateş,havale,aşırı yorgunluk,kanser hücrelerinin çoğalması ve ciddi iç organların bu bakterilerden zarar görmesi organ kaybına neden olur.

Kanayan Diş Mantarı Zehirli midir?

kanayandis

 

Ciddi anlamda kişiye sağlık kaybı yaşatan bu bakterilerden ağız yolu ile geçmesi daha hızlıdır. Bu nedenlerden önce ağız sağlığı dikkate alınmalıdır. Kanayan diş mantarı kurutulduktan sonra çiğnenerek ya da çayı tüketilerek ağızda var olan mikrobun kırılmasına katkıda bulunuyor. Üstelik kurutulmuş çayının içilmesi diğer hastalıklara da iyi gelir ve bakteriler en aza iner. Dilerseniz kaynatılmış suyunu ılıdıktan sonra gargara yapabilir,ağız çalkalamayı bu şekilde bir kaç gün sağlayarak diş ve ağız hastalıklarının önüne geçilmez.

Zehirli bir mantar türüne girmediğinden acı dışında hiç bir zararı bulunmamaktadır. Sadece görüntü olarak çok fazla ilgi çekici boyuttadır.Her mantarın değişik kapsamda faydaları bulunur. Çoğu mantar çok farklı özelliklere sahip olduğundan uzaktan bakıldığından zehirli gibi görünür. Fakat hiç bilinmeyen özelliklere sahip olan bu mantarlar akla gelmeyecek faydalarda sağlamaktadır. Mantar tüketimi sağlık için son derece faydalıdır.  Mantarın zehirli olduğunu bir kerede anlamanız mümkün değil. Zehirli mantarlar yabani yerlerde yetişir. Kırmızı kanayan diş mantarı toprağa bile fayda sağlarken insanlara verdiği fayda tartışılır. Özellikle diş ve ağız sağlığı için yararlıdır. Sağlıklı günler dileği ile.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu