Müzik

Kalimba Nedir ? Nereden Satın Alınır?

instagram takipçi hilesi

Kalimba (mbira), kökeni Güney Afrika’ olan müzik aletidir. Oluşumu tahta taban üzerine, birbirinden değişik boyutlarda metal parçalarının yerleştirilmesiyle olmuştur. Kalimba, tarih boyunca 1960 ile 1970 yıllarında, likembe mbira,huru,mbile,matepe, karimbao adlarıyla ün salmıştır. Bazı yerlerde ise ismi parmak piyanosu olarak bilinir.

kalimba 800x800

Kalimba’nın Buluş Tarihi ve Çeşitleri

Güney Afrika’da ve Doğu Afrika’da kalimba’nın bir çok türü vardır. 1900’lerin başında Nijerya’nın güneydoğu taraflarında Nsukka bölgesinde yer alan Okpuje’de kullanıldığı bilinmektedir.  Lamellofonlar ve İdiofon kategorisine giren bu enstrüman, tıpkı diğer Afrika çalgıları gibi binlerce yıl önce bulunmuş ve yayılmıştır. Kalimba, tahmini olarak 1300 yıl önce Batı Afrika Zambezi Nehri çevresinde görüldüğü söyleniyor.

Zimbabwe ve Mozambik gibi yerli gruplar arasında yayılan çokça popüler bir çalgı haline gelmiştir.

Afrika kıtasının güneyinde Zimbabwe Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyetinde dini törenlerde, düğünlerde, sosyal toplantılarda sıkça kalimba çalgı aletini kullanmaktadırlar. 3000 yıllık geçmişe sahip olan bu çalgı, her şey gibi zamanla gelişmiştir.

İlk zamanlarda tuşlar bambu ağacından meydana geliyordu. Zamanın değişimiyle bu çalgıda da gelişim gösterilmiş ve bambu yerine metal kullanılmaya başlanmıştır. 1950 yıllarında Etnomizkolog Hugh Tracey tarafından bu çalgı Güney Afrika’dan başka ülkelere taşınmış ve yayılmıştır.

Kalimba’nın Ülkemizde Kullanımı

kalimba nedir 800x800 1

Günümüzde bu aletin kullanımı ülkemizde de sıkça rastlanmaya başlamıştır. Günümüzün veya eskilerde üretilen bir çok şarkının bu çalgı ile çalınması farklı ve kulağa güzel bir tür haline getirmiştir. Kalimba ile yeniden şarkılar üreten sanatçılar bile günümüzde yaygınlaşmaktadır.

Kalimba ile üretilen müziklerin, kulakta verdiği farklı duygular ile sıra dışı parçalar oluşturulabilir. Hatta sadece sanatçılar, müzisyenler değil amatör olarak müzikle ilgilenenlerin bile bu müzik çalgısını sıkça tercih etmektedir. Bu sayede günümüzün müzik tonlarının farklı veryasyonlarını bu çalgı aletiyle bulmak mümkün kılıyor.

Yüksek müzikal kalitesiyle, günümüzde ülkemizde popülerleşen bu aletin her zaman yanınızda bulunduracağınıza eminim. Bu sayede bir arkadaş ortamında şarkıları, bir de Kalimba ile çalarak ortamda farklı bir ambians sağlayacaksınız.

Kalimba’yı Nereden Satın Alabilirim?

Ülkemizde popülerleşen Kalimba çalgı aletini online alışveriş platformlarından veya yerel müzik aleti satan mağazalardan satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu