Yaşam

Kahve Tutkunlarının Mekanı Starbucks Hakkında Bilmedikleriniz

instagram takipçi hilesi

Dünyanın en büyük ve ünlü kahve zincirlerinden Starbucks neredeyse hemen herkesin hayatın dokunmuş bir işletmedir. Kahve severlerin çoğunlukla alternatif bulamadığından onu tercih etmesi veya popüler kültür yüzünden yayılan Starbucks hakkında ilk defa öğreneceğiniz bilgileri topladık.

İşte Starbucks hakkında bilmediğiniz, ilginç bilgiler!

5 685x428

1- Çekirdekten başladılar!

Starbucks, ilk açıldığında sadece çekirdek halinde kahve satmıştır. Değişik içeceklerle, ticari satış kafasına sonradan geçiş yapmışlardır.

3 685x484

2- Yalnızlık Sendromu

Starbucksta masaların genelde yuvarlak olduğunu fark etmişsiniz. Etmediyseniz de bir düşünün. Çoğunlukla yuvarlak masa kullanan Starbucks’ın amacı müşterilerin kendilerini dört köşe bir alanda tek başınayken yalnız hissetmemeleri için yapılan bir taktiktir. Yalnızlık hissi ortadan kalkarsa, marka ile daha çok yakınlaşacağı stratejisiyle hareket edilmektedir.

7 685x513

3- 540 Liraya Kahve İçer Misiniz?

Starbucks fiyatları bulunduğu semt, şehir, ülkeye göre farklılık göstermektedir. Bir gün Jacob Shamsian isimli Business Insider muhabiri 7 litrelik bir pumpkin spice latte hazırlatmış. İçerisinde 101 shot bulunan kahvenin ücreti tam 94 dolar tutmuştur!

11 685x467

4- Çok Karton Annecim! 🙁

Starbucks bardakları hayatımızın her zaman her yerinde bir sokakta, toplu taşımada karşımıza çıkabiliyor. Bu durum çok normaldir çünkü Starbucks’larda günlük olarak 2.3 Milyon karton bardak kullanılmaktadır. Elbette geri dönüşümü yapılıyor olsa da maalesef bu tüketim bir hayli üzücüdür.

5- Dikkat, CIA!

Starbucks’larda ismimizi sorup yazmaları artık çok normal bir durumdur. Bazen anlamayarak bazense yanlış yazarak bizleri kızdırdıkları olabilir. Peki, dünyada isim soramayan tek starbucks şubesinin CIA Genel Merkezi’nin içinde bulunan Starbuck olduğunu biliyor muydunuz?

cia 685x556

6- Her yerde Starbucks

Dünyanın en çok şubesine sahip kahve zinciri olan Starbucks’ın devamlı yeni şubeleri açılmaya son hız devam etmektedir. 90’lı yıllardan beri her gün ortalama 2 Starbucks açılmaktadır. Bir bölgede Starbucks açıldıktan sonra o bölgedeki evlerin kiraları ve değerlerinin artmasına ‘Frappucino Etkisi’ denilmektedir.

7w 685x486

7- 87 Bin Çeşit Kahve

Starbucks’ta genelde insanlar her zaman alışkın oldukları içecekleri içmeyi tercih etmektedirler. Aslında var olan fakat haberimizin bile olmadığı onlarca şurup, aroma vb. bulunmaktadır. Bir Starbucks’ta isterseniz 87 bin çeşit farklı kombinasyon yapabilirsiniz.

2 685x449

8- Çok Büyük Kaloriler Çok!

Klasik kahvelerin yanı sıra mocha, frappucino gibi içecekler yüksek miktarda şeker bulundurmaktadır. Grande boy bir içecek içtiğinizde normal bir enerji içeceğinden alacağınız kafeinin 5 katını almış olursunuz. Kaloriyi de hesaplamak zor olmaz haliyle…

10 685x454

9- 10 Dakika Kuralı

Nedeni hakkında pek bir bilgi bulunmasada tüm starbuckslar 10 dakika kuralı uygulamaktadır. Bu resmi açılıştan 10 dakika önce açılır, kapanıştan 10 dakika sonra kapanır demektir.

10- Gülümse, Çekiyorum.

Starbucks çalışanıysanız, sözleşmenizde ‘kesinlikle güleceksiniz!’ şeklinde bir maddeniz vardır. Müşteri memnuniyeti her şeyden önce gelir. Gülmek ve mutlu olmak her işe olumlu olacağı gibi bundada etkilidir. Tabii ki sadece çalışanlardan beklemeyip herkesin birbirine güler yüzlü yaklaşması daha güzel olacaktır.

4 685x456

Starbucks Hakkında 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu