Sanat Tarihi

Kaf Dağı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kaf Dağı,genelde masallarda bahsi geçen ve aslında hiç olmayan hayali bir dağdır . Sadece masallarda değil,efsanelerde ve şarkılarda ismi sıkça geçer. Aslında olmayan bu dağ neden sıkça kullanılıyor? Kaf Dağının İslam’da yeri nedir? Bütün bu soruların yanıtları ve daha fazla bilgi hemen aşağıda!

kaf dagi nedir 800x600

İslam’da yeri nedir?

Kaf adı İslam kozmolojisine yani evren bilimine göre bütün insanların yaşadığı dünya alanını kuşak gibi çeviren aşılması imkansız olan bir dağ ismi anlamına geliyor. Yani İslamda adı bu şekilde anılıyor ve İslamda adı geçiyor. Diğer yaygın olan inançlara göre de bütün dağların en büyüğü ve anası olarak hitap ediliyor.

Hz. Muhammed (SAV) hakkındaki açıklaması:

Antartika’nın ötesinde bir yer ve sınırı neresi bilinmez. Ona ulaşmak için 4 ay karanlıkta gidilir. Orada ay ve gün yoktur .Eğer Kaf dağı olmasa yer sabit kalamazdı. Kaf dağı dedikleri dünyayı çepeçevre sarmıştır. Dünya Kaf dağın içinde yüzüğün içindeki parmak gibidir.

Bu dağ yeşil bir zümrüttendir. Gökyüzü de saydam ve renksizdir. Bu dağın yansıması onu renkli hale getirir.

İnsanoğlunun bu dağa ulaşması imkansızdır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’ın açıklaması bu şekildedir.

Efsanelerle Anılır

kaf dagi

Kaf dağının ardında ne olduğu ve kimlerin yaşadığı veya bir şeylerin yaşayıp, yaşamadığı bilinmiyor. Ancak söylentilere ve efsanelere göre Kafdağının ardında melekler,cinler olduğu şeklindedir. Öyle ki yine bilinen bir efsane olan Anka kuşu da bu dağının ardında yaşar.

Edebiyatta da adı sıkça belirir. Efsanevi özelliği dolayısıyla bir çok hikayeye ve masallara konu olmuştur. Bu hikaye ve masalların belli başlı bir motifi haline gelmiştir. Hatta şiirlerde ve masallarda Anka kuşu ile birlikte anılmıştır.

Mutasavvıflara göre ise Kur’an’a işarettir ve insan-ı kâmil derecesinin de simgesi durumunda gösterilir.

İnanılan Bir Yer

kaf dagi 800x450

Kaf dağı ile birlikte dinlerde kutsal mekan anlayışı değişmiştir. Böylelikle dağlar dinler için ilah ya da ilahların ya da ulûhiyyetle irtibata geçildiğine inanılan yerler olduğu var sayılmaya başlanmıştır. Böylece daha da saygı görülmektedir. Günümüze bakıldığında zaten neden bahsedildiğini anlayacaksınız.

Kutsal Dağ

Kutsal dağ kültüne, neredeyse bütün kavimlerde rastlanmaktadır. Bunların bir kısmı yeryüzünde işlenirken , diğerleri ise gök cisimlerinin üstünde bir tabiat üstü haiz dağ motifleri­ne rastlanmaktadır.

Hikayeleri Neler?

  • Kaf Dağı ve Çoban Masalı,
  • Kaf dağı ve Bir Zümrüd-ü Anka Masalı,
  • Konuşan Ayna Masalı
  • Akıllı kızın vezirlik öyküsü

Adıyla birlikte masal ve masallar çoktur.

Kaf Dağı Nedir İle İlgili Videolar

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu