Yabancı Erkek Ünlüler

Jose Saramago Kimdir?

instagram takipçi hilesi

saramago 9

Tam adı: Jose de Sousa Saramago
Doğum tarihi: 16 Kasım 1922
Ölüm tarihi:
18 Haziran 2010
Doğum yeri: Lizbon/Portekiz
Burcu: Akrep
Eşi: Pilar del Rio
Mesleği: Yazar
Aktif Yılları: 1947 yılından  bu yana

imdb-logo

Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Jose Saramago kimdir? Jose Saramago, 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘nün sahibi usta edebiyat yazarıdır.

Jose Saramago, 16 Kasım 1922 tarihinde Portekiz’in Lizbon kentinin kuzeyinde küçük bir köy olan Azinhaga‘da dünyaya gözlerini açmıştır. Tam adı Jose de Sousa Saramago‘dur. Yoksul köylü bir ailenin oğlu olarak büyüyen Saramago, öğrenimini ailesi ile beraber taşınmış olduğu Lizbon‘da görmüştür. Öğrenimi esnasında kırsal bölgelerde çalışmıştır. Ekonomik sorunlarından ötürü okulu yarıda bırakmıştır. Makinistlik eğitiminin yanı sıra çevirmenlik, editörlük, redaktörlük ve teknik ressamlık gibi pek çok farklı işte çalışmıştır.

Jose Saramago, bir yayınevinde üretim departmanı ve yayın hazırlığı biriminde çalışmıştır. Lisboa ve Diario gazetelerinde kültür editörü olarak görev almış ve siyasi yorumlar yazmıştır. Portekiz Yazarlar Birliğinin yönetim kurulunda görev almıştır. 1976 yılından itibaren kendisini tamamı ile kitaplara ermiştir.

1993 yılında Kanarya Adaları’nda Lanzarote‘ye yerleşerek Pilar del Rio ile dünya evine girmiştir.

İlginizi çekebilir: Herkesin Mutlaka Okuması Gereken 100 Kitap!

İlk romanı “Günah Ülkesi” 1947 yılında yayımlanmıştır. İlk kitabının ardından uzun süre roman yayınlamamıştır. Düz yazılarında virgül ve noktanın dışında herhangi noktalama işareti kullanmamıştır. Biçeminde ise muzip bir tavır hissedilmektedir. Bu da onu diğer yazarlardan ayıran yegane özellik olarak göze çarpmaktadır.

1966 yılında “Muhtemel Şiirler” kitabı ile edebiyatı ile edebiyata geri dönüş yapan yazar “Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl” adlı romanında Avrupa‘da günden güne artan faşizme karşı bir eleştiri niteliği taşımaktadır.

1991 yılında yayımlanan “İsa’ya Göre İncil” adlı kitabında ise Tanrı ve Şeytanı ters yüz ederek kilisenin onu aforoz etmesine neden olmuştur. 1995 yılında en büyük romanlarından birisi olarak addedilen “Körlük” kitabı piyasaya çıkmıştır. Bu kitabında ne mekanların ne de kahramanların yeri belli değildir. Okuyucuyu tamamı ile körlükle baş başa bırakmak niyetindedir. İnsanların maddi körlüğün özelinde nasıl manevi körlük yaşıyor olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca bu nadide eseri sinemaya da uyarlanmıştır. Yazarın denemelerinin ve romanlarının yanı sura oyun kitapları ve iki şiir kitabı bulunmaktadır.

Jose Saramago, 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmuştur. 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Jose Saramago, ödülü kazandığını öğrendiği esnada Frankfurt Kitap Fuarı‘ndan ayrılmış havaalanına doğru yol almaktaydı. Ödülün sahibi olduğunu öğrenince tekrar fuara davet edilen Jose Saramago yetkililere vermiş olduğu şu yanıtla tarihe geçmiştir: “bırakın karıma gideyim!”

Jose Saramago’nun biçemi dikkate değerdir. Düz yazılarında virgül ve noktanın dışında herhangi noktalama işareti kullanmaz. Anlatım dili de oldukça muzip olan Jose Saramago’nun bu özelliği sayesinde okuyucu kendisini romana ve yazara çok daha bağlı hissetmektedir.

Jose Saramago, 18 Haziran 2010 tarihinde İspanya‘ya bağlı Kanarya Adaları‘nda Tias, Lanzarote‘deki evinde 88 yaşında yaşama gözlerini yummuştur.

Jose Saramago Romanları:

 1. Terra do Pecado (1947)
 2. Ressamın El Kitabı
 3. Umut Tarlaları
 4. Baltasar ve Blimunda
 5. Ricardo Reis’in Öldüğü Yı
 6. Yitik Adanın Öyküsü,
 7. Lizbon Kuşatmasının Tarihi,
 8. İsa’ya göre İncil
 9. Körlük
 10. Bütün İsimler,
 11. Bilinmeyen Adanın Öyküsü
 12. Mağara
 13. Kopyalanmış Adam
 14. Görmek
 15. Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş
 16. Küςük Anılar
 17. Filin Yolculuğu
 18. Kabil

Denemeler:

 1. Deste mundo e do outro
 2. A bagagem do viajante
 3. As opiniões que o DL teve
 4. Os apontamentos
 5. Viagem a Portugal
 6. Folhas políticas : 1976-1998
 7. Discursos de Estocolmo

Günlük:

 1. Cadernos de Lanzarote Vol. 1-5

Oyunları:

 1. Gece
 2. Bu kitap ile ne olacak?
 3. Francisco de Assis’in ikinci yaşamı
 4. In nomine Dei
 5. Don Giovanni ou O dissoluto absolvido

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu