Yabancı Kadın Ünlüler

Jasmin Moghbeli Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Jasmin Moghbeli
Tam adı: Jasmin Moghbeli
Doğum tarihi: 24 Haziran 1983
Doğum yeri: Bad Nauheim / Batı Almanya
Boyu:…
Burcu:…
Ailesi:…
Eşi:…
Çocuk (ları):…
Mesleği: Astronot, Test Pilotu
Aktif Yılları: 2005’den günümüze
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabitiktok

Hakkında

Jasmin Moghbeli uzaya giden ilk Kürt astronot olarak 2023 yılında tarihe geçti. NASA’ya bağlı olarak çalışan ünlü kadın astronot Jasmin Moghbeli nereli ve kimdir soruları merak konusu. Sizler için yazımızda ünlü astronot hakkında merak edilenleri bir araya getirdik.

Jasmin Moghbeli Hayatı

Jasmin Moghbeli 24 Haziran 1983 tarihinde Almanya’nın Hessen eyaletinin Bad Nauheim kasabasında dünyaya geldi. Ailesi aslen İranlı’dır ve İran’da meydana gelen İslam Devrimi döneminde ilk olarak ABD’ye kaçmıştır. Ardından Almanya’ya taşınarak bir süre burda yaşamıştır. Son olarak tekrar ABD’ye göç eden aile burada New York eyaletine yerleşmiştir.

Jasmin Moghbeli lise eğitimini New York’ta tamamladı. Burada bulunan Baldwin Lisesi’nde lise eğitimini başarıyla bitirdi. Ardından lisans eğitimini almak için Alabama’da bulunan Huntsville Uzay Kampı’na bağlı Gelişmiş Uzay Akademisi’ne gitti.

Gelişmiş Uzay Akademisi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında lisans eğitimlerini tamamladı. Lisans eğitiminin ardından dünyaca ünlü okullar arasında yer alan MIT bünyesinde Bilgi Teknolojisi alanını okudu. MIT’de eğitim aldığı dönemde özellikle basketbol, voleybol ve lakros sporlarıyla yakından ilgilendi.

Jasmin Moghbeli Askeri Kariyeri

2005 yılına gelindiğinde ise ünlü astronot ABD’nin Deniz Piyadeleri’ne katıldı ve burada subay olarak görev yaptı. Görev öncesinde AH-1 Süper Kobra tipi helikopter kullanabilmek için pilotluk eğitimleri aldı. Eğitimlerinin ardından yurtdışı görevlerine yollandı ve toplamda 150 savaş görevini başarıyla tamamladı. Bu görevler arasında Afganistan görevi de bulunmaktadır.

Daha sonrasında ise ABD2nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ABD Donanma Yüksek Lisans Okulu’nda eğitim almaya başladı. Burada uzay mühendisliği ve havacılık alanında yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Bunun yanı sıra Maryland’de bulunan Patuxent River Donanma Hava İstasyonu’na bağlı ABD Donanma Test Pilotu Okulu eğitimlerine katıldı ve 2015 yılında test pilotu olmaya hak kazandı.

Jasmin Moghbeli NASA Kariyeri

2017 yılına gelindiğinde ise NASA’nın bünyesine katılı. NASA Astronot Grubu 22 üyeleri arasında seçildi ve burada iki yıl süreyle eğitim aldı. 2020 yılına gelindiğinde beraberindeki 13 astronotla birlikte NASA Astronot Adayı Eğitim Programı’nı tamamladı.

2022 yılına gelindiğinde ise NASA ve ünlü Space-X firmasının ortak uçuş programı Crwe-7 için komutan olarak atandı. 26 Ağustos 2023 tarihinde ise ilk uzay uçuşunu gerçekleştirdi. Jasmin Moghbeli bu uçuşula ilk Kürt pilot olarak tarihe geçmeyi başardı.

Videoları

Fotoğrafları

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu