Kişisel GelişimYaşam

Japonların Yaşam Felsefesi İkigai Nedir?

Mutlu ve uzun yaşamanın sırrını merak edilenler buraya! İkigai ile ilgili merak edilenleri mutlaka okuyun!

instagram takipçi hilesi

Japonların yaşam felsefesi ikigai kelimesinin anlamı hayatın amacıdır. İkigai yöntemi, “sabahları kalkmak için hiçbir amacım yok” diyenlere inat, yataktan kalkmaya iteleyen sebeplere denir. “Gai” kelimesi amacınızı ve yaşama değerini bulmaktır.

İkigai Nedir?

Japonların yaşam felsefesi ikigai nedir?

Birçok insanın, iş güç sahibi olsa da sabahları bir türlü kalkmak istemez. Çünkü hayatın sıradan bir hale gelmesinden şikayetçidir. Here sabah uyan, işe git, işten gel, uyu, uyan, işe git… Bu şekilde devam eden can sıkıcı hayatın aksine Japon’lar uzun yaşamın sırrını keşfetmiştir.

İkigai kelimesinin okunuşu “Ay Ki Ge Ay” dır. Kendine bir hedef belirleyen insanların yaşamları boyunca bu amaç uğruna uğraşmasını anlatır. Fakat, insanın İkigai’si sıkıcı ya da zorunluluk değildir. Tamamen yapmak istediği şeyi sembolize eder. Örneğin; 55 yaşındaki bir adamın hayatı boyunca gitar çalmak isteyip de bir türlü başlayamadığını düşünün. Bu insan 55 yaşında bir gitar alır ve kursa başlar. Artık kendini mutlu eden şeyi yani İkigai’sini bulmuştur.

İkigai’sini bulabilen insanlar oldukça şanslıdır. Çünkü artık bir misyon edinmiştir. Her sabah gözlerini tavana dikerek aylak aylak beklemeyi bir kenara bırakmıştır. Artık yataktan sadece acıktığı için kalkmaz. Gerçekten bir amacı olduğu için zevkle kalkar.

Japonların Yaşam Felsefesi İkigai Özellikleri Nelerdir?

Japonların yaşam felsefesi ikigai nedir?

İkigai, hayatın sorumluluklarını ya da maddi kaygıları bir kenara bırakmayı hedefletmez. Bu felsefenin amacı maddi konular da olabilir. Kişi; kendini, hayallerini, nelerden mutlu olduğunu düşünerek İkigai’sini bulur. Eğer onu mutlu eden şey çalışmak ise işine dört elle bağlanır.

Felsefenin özü sizi siz yapan şeyleri bulmanızdır. Çünkü, Japon’lara göre uzun ve mutlu yaşamın sırrı budur. Onlara göre tutkunun peşinden koşmak gerekir.

İkigai Nasıl Bulunur?

kişisel gelişim

İkigai’yi bulmak için insanın kendine çeşitli sorular sorması gerekir. Bu sorular şunlardır:

 1. Sevdiğim şey nedir?
 2. Bana göre yaşadığımız dünyanın neye ihtiyacı vardır?
 3. Ben hangi konularda çok iyiyim?
 4. Parayı nasıl kazanabilirim?
 5. Beni en çok heyecanlandıran şey ne?
 6. Asıl yeteneğim nedir?

Bütün bu sorulara insanın büyük bir dürüstlük ile cevap vermesi gerekir. Kendini tanımak, yaşam felsefesini bulmanın en kestirme yoludur.  Eğer kendinizi sıkıntılı ya da depresyonda hissediyorsanız yaşamak için amaç belirlemeniz gerekir. Unutmayın: Sizin var oluşunuzda bir amaç var. Siz sıradan bir insan değilsiniz. Yeter ki düşünün. Cevap kendinizde saklı.

Japonların Yaşam Felsefesi İkigai Bulmak İçin Şunları Yapmayın:

kişisel gelişim

 1. Emekli olmayın. Çalışın. Çalışmak sizin hayatınızda her zaman aktif olmanızı ve bir amaç için uğraşmanızı sağlar. Yaşlanmanızı da geciktirir.
 2. Spor yapın.  Spor yapmanız hem sağlığınız için hem de aktif kalmanız için gereklidir.
 3. Yediklerinize dikkat edin.
 4. İyi arkadaşlar edinin.
 5. Mutlu edici şeylere şükretmesini bilin.
 6. Doğada vakit geçirin.
 7. Güler yüzlü olun.
 8. Çevrenizdeki insanlara karşı pozitif davranın
 9. Hayatı doyasıya yaşayın.
 10. Yaşamak için mutlu edici sebepler bulun.

Japonların Yaşam Felsefesi İkigai Nedir? ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu