Akıllı Telefonlar ve Tabletler

Jailbreak Nedir, Ne İşe Yarar? Güvenli Midir?

instagram takipçi hilesi

Jailbreak Nedir, Ne İşe Yarar? Güvenli Midir? Temel olarak, birçok kullanıcı iPhone’un çeşitli sınırlamaları nedeniyle jailbreak yapmaya yöneliyor. Apple, video indirme, özel zil sesleri oluşturma ve arayüz değiştirme gibi diğer akıllı telefonların iPhone’da standart olarak sunduğu bazı temel işlevleri özel teknikler ile sınırlandırıyor. Jailbreak, tüm bu kısıtlamaları atlamanıza ve üçüncü taraf uygulamalardan yararlanmanıza olanak tanır.

Yine de jailbreaking sadece uygulama yükleme ya da arayüz değiştirme gibi temel işlevler için değil, aynı zamanda daha teknoloji odaklı olanlar için de geçerlidir. iPhone, macOS X’in temel Unix tabanlı varyantında çalışır. Bu, iPhone’unuzu, uzak bağlantıları kabul etmek için PHP veya SSH arka plan programı ile Apache web sunucusu gibi belirli Unix uygulamalarını kurabileceğiniz küçük bir bilgisayara dönüştürebileceğiniz anlamına gelir.

Jailbreak

Jailbreak Ne İşe Yarar?

Temelde bir jailbreak’in yapabileceklerinin sonu yoktur. Normalde cihazda izin verilmeyen hemen hemen her değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Arayüzünüzü değiştirebilir, ücretli uygulamaları ücretsiz indirebilir hatta ve hatta App Store’de yer almayan bir uygulamayı yükleyebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekir ise Android cihazlarda yaptığınız her işlemi İOS cihazınızda da yapmanızı sağlar.

Jailbreak İşlemi Güvenli mi?

Sizi önceden uyarmamız gerekir. Jailbreak işlemi kesinlikle güvenli değil. Telefonunuzu hackleme düşüncesi sizi endişelendiriyorsa, endişelenmekte haklısınız. Jailbreak yapmaya kararlıysanız, cihaza zarar verebileceğinizi daima unutmayın. Jailbreak yapılmış cihazlar genellikle iTunes aracılığıyla geri yüklenebilir. Ancak, en kötü durumda, iBrick adı verilen kullanılmayan bir cihazla karşılaşabilirsiniz.

Tek sorun ne yazık ki sadece bu değil. Bu süreçler ayrıca çeşitli güvenlik endişelerini de beraberinde getirir. App Store’da yer alan bütün uygulamalar Apple tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanır. Ancak üçüncü taraf uygulamaları onaysız yüklemek her türlü kötü amaçlı yazılıma yol açabilir. İndirdiğiniz uygulama YouTube için iyi bir mp4 indirici mi yoksa kötü amaçlı yazılım mı olduğunu siz bilemezsiniz. Ne yazık ki, yüklemeden bilemezsiniz. Yükledikten sonra da cihazınıza bir zarar gelebilir.

Bu İşlemden Sonra Cihaz Garantiden Çıkar Mı?

Apple jailbreak işlemini onaylamamıştır ve bu işlemden sonra garantiniz geçersiz olacaktır.

Jailbreak

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Kısaca açıklama gerekirse üretici yazılım, iPhone’un nasıl çalışması gerektiği, hangi özelliklerin mevcut olduğu veya gerekli güvenlik düzeltme ekleri gibi donanımın nasıl çalıştığına ilişkin talimatları içeren koddur. Apple, özellikleri yükseltmek ve hataları düzeltmek için ürün yazılımını düzenli olarak günceller.

iPhone’unuzu jailbreak yapmak istiyorsanız, bu işlem için izlenecek talimatlar iPhone’a ve yazılım sürümüne göre değişir. Bu nedenle tek bir anlatım ve sabit bilgilerle bunu yapmak mümkün değildir. Ancak, iPhone modeliniz ve yüklü iOS sürümünüz için internette arama yaparak uygun sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu kılavuzlarda sıklıkla ayrıntılı talimatlar ve beraberindeki ekran görüntülerini de bulabilirsiniz.

Jailbreak yazılımını güncel tutmak genellikle bir ateş ve barut oyunudur. Apple, aygıt yazılımını sık sık günceller ve geliştiriciler, jeilbreak için yeni kodlar üzerinde çalışır. Bize kalırsa hiç bu işlere girmeyin. Üçüncü parti uygulama yüklemek istiyorsanız Android cihaz tercih edin.

Jailbreak

Jailbreak İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=8NzLvjH6aJY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu