Keşfet

İstanbul’da 4 Yıl Garantili Yangın Tüpü Dolumu

instagram takipçi hilesi

Yangının oluşması sırasında ilk müdahale ateşin dağılmasını ve yayılmasını önlemek için yapılmaktadır. Küçük çapta yangınlar yangın söndürme cihazları yardımıyla kolay bir şekilde söndürülebilir. Geniş yangınlarda ise itfaiye gelene kadar ateşin yayılmasını önlemek için kullanılırlar.

yangin tupu

Yangın tüpleri ilk müdahalede kullanılan önemli araçlardır ve her iş yerinde zorunlu olarak bulundurulmalıdır. Tüplerin bulundurulması zorunluluk olduğu kadar bakımları ve dolumlar da zamanında yapılmalıdır. Bir yangın esnasında çalışmayan ve yeterli verimi sağlamayan yangın tüpü hiçbir şeye yaramaz. Yangın tüpü dolumu zamanında yapılmalı ve en az 6 ayda bir bakımdan geçirilmelidir. Aksi takdirde bir görüntüden öteye geçemez.

Yangın Söndürücüler

Yangın söndürücüler bir yangın esnasında yangına müdahale için kullanılan ilk araçlardır. Yangın tüpleri yangının tipine göre farklı kimyasallarla doldurulur. Kuru, köpüklü ve gazlı tipleri bulunan söndürücüler iş yerinizin durumuna göre seçilerek alınmalıdır. Hatalı seçimler yangını söndürmek yerine çoğaltmaktan öteye geçemez. Tüm yangın söndürücülerde içerisinde bulunan azot basıncını ileten bir gösterge bulunmaktadır. 18 bar basınç yangın söndürücünün aktif olarak çalışması için uygundur. Bu basınç sayesinde tüpün içinde bulunan söndürücü kimyasal püskürtülür. Basıncın düşmesi halinde püskürtme işlemi gerçekleşmeyeceğinden yangın tüpü doldurma işlemi yapılmalıdır. Firmamız tarafından dolumu yapılan yangın söndürücüler 4 yıl garantilidir ve yeniden dolum gerektirmezler. Bu garanti her çeşit yangın söndürücü için geçerlidir. Yangın söndürücüler kullanıldıkları alana göre 4 farklı grupta incelenebilirler.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Adından da anlaşılacağı üzere içerisinde kimyasal toz bulunan yangın tüpleridir. Kimyasal tozla dolduruldukları için kuru yangın söndürme grubuna girerler. Ateşin olduğu bölgeyi tamamen kaplayarak oksijenle olan bağlantısını keserler. Her yangın türünde güvenle kullanılabilirler.

Köpüklü Yangın Tüpleri

Su bazlı köpük sıkma yöntemiyle ateşin sönmesini sağlarlar. Sıvı içerdikleri için daha çok kuru yangınlarda kullanılırlar. Elektrik aksamlarının olduğu bölgelerde elektrik tamamen kesilmeden kullanılmamalıdır. Aksi takdirde yangını söndürücü değil büyütücü olabilir ve güvenlik açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Depolar ve tekstil işiyle uğraşanlar tarafından tercih edilir.

Karbondioksitli Yangın Tüpleri

Piyasada yaygın olarak kullanılan yangın söndürücüler karbondioksitli olanlarıdır. Yangın tüpü dolum maliyeti düşüktür. Uygun maliyetli olmasına karşın yangın söndürmede etken bir rol oynar. Gaz püskürtme yöntemiyle alevin olduğu bölgeyi soğutur. Isı düzeyi düşen ve oksijenle bağlantısı kesilen alanda yangın hızla sönmektedir. Söndürme işleminin ardından en fazla sıkıntı yaratan kalıntıyı bırakmazlar. Temizlik işlemleri yoktur. Özellikle elektronik bulunan bölgelerde elektriğin kesilmesini beklemeden güvenle kullanılmaktadır.

Gazlı Yangın Tüpleri

Karbondioksit gibi püskürtülen alanı soğutmak yerine yangının olduğu bölgedeki oksijen miktarını azaltarak alevlerin kesilmesini sağlayan gazlar kullanılır. Kapalı alanlarda daha etkilidirler. Otomatik yangın söndürücülerde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Her yangın sınıfında kullanılabilirler.

Yangın Tüpleri Uzun Zaman Kullanılabilir

Yangın tüpleri içlerindeki söndürücü kimyasal bitince veya kullanım süresini aşınca yeniden doldurularak kullanılabilir malzemelerdir. Yangın tüpü dolumu güvenle sağlanırken bakımlarının yapılması ve profesyonel bir ekip tarafından kontrol edilmesi son derece önemlidir. Özellikle kullanım sırasında azot basıncını gösteren göstergenin sık sık kontrol edilmesi ve basınç kayıplarında uzman bir ekibe danışılması gerekmektedir. Yüksek basınç kayıpları dolum zamanının geldiğinin habercisi olabilir. Basınç kaybı yaşayan bir yangın tüpü yeterli püskürtmeyi sağlayamayacağından olası bir yangın zamanında kullanılamayacaktır.

Yangın Tüpü Dolumu

Firmamız İstanbul’da 4 yıl garantili yangın tüpü doldurma işlemi yapmaktadır. Yangın tüplerinde bulunan basıncın veya içindeki kimyasalın bir şekilde azalması durumunda garantili dolum yaptırabilirsiniz. İletişime geçerek firmamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Yangın tüpü dolum işlemlerinin yetkili kuruluşlar tarafından uzman bir personel ekip aracılığıyla yapılması gerekir. Kullanılan malzemenin kaliteli ve dolumun güvenle gerçekleşmesi ilk koşuldur. Yangın tüpünün genel kontrolü yapılmadan dolum işlemine geçilmez. Darbe, aşınma veya korozyona uğramayan tüplerde dolum işlemi yapılmaktadır. Öncelikle içeriğinde bulunan azot gazı, basıncın sıfırlanması için tamamen boşaltılır. Ardından vanası sökülür ve içinde bulunan yangın söndürme malzemesi vakumla çekilir. Dolum yapılacak tüpün durumu hidrostatik testten geçirilir. Uygun olan tüp kaliteli malzeme ile dolum işlemine tabi tutulur. Yeni bilgileri işlenir ve sizlere teslim edilir.

Olası yangınlarda ilk müdahale oldukça önemlidir. Bu nedenle yangın tüpü dolum işlemlerini mutlaka yetkili kuruluşlarda uzman bir personel grubuna yaptırınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu