Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Isınan Laptop ve PC’ler Nasıl Soğutulur?

instagram takipçi hilesi

Isınan Laptop ve PC’ler Nasıl Soğutulur? Özellikle yaz aylarında bilgisayarlarımız çok fazla ısınır. Fazla ısınan bilgisayarın performansı ciddi şekilde düşer. Bu da işlerinizin oldukça yavaşlamasına sebep olur. Bazı bilgisayarlar artık ömrünü tamamladığı için de ısınır. Bu noktada yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Isınan laptop ve pc’lerinizi soğutmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

isinan laptop one cikan

Isınan Laptop ve PC’ler Nasıl Soğutulur? 

1- Düz ve Sert Zemin Üzerinde Kullanın

Dizüstü bilgisayarınızı düz ve sert bir yüzeyde tutmak, havanın soğutma giriş ve çıkışlarından akmasına yardımcı olur. Soğutma sistemi genellikle bir havalandırma deliğinden içeri hava çeken ve ardından sıcak havanın bilgisayar havalandırmasından çıkmasıyla çalışır. Bu havalandırmalardan herhangi biri tıkanırsa, soğutma kapasitesini önemli ölçüde etkiler.

2- Bir Bilgisayar Soğutucusu Kullanın

Bu, düşük maliyetli bir ürün ile dizüstü bilgisayarınızı serin tutmanın çok etkili bir yoludur. Dizüstü bilgisayarınızı oyun için kullanıyorsanız, iyi performans gösteren bir soğutucu kullanmalısınız. Bu şekilde, dizüstü bilgisayarınızı sert ve düz bir yüzeyde kullanmakla sınırlı kalmazsınız.

3- Bilgisayar Üzerine Direkt Olarak Güneş Işığı Gelmesinden Kaçının

Kullanıyor olsanız da olmasanız da, dizüstü bilgisayarınızı doğrudan güneş ışığından uzak tutmaya çalışın. İçeride çok fazla ısıdan etkilenebilecek küçük plastik parçalar var. Dizüstü bilgisayarınızı güneşte kullanıyorsanız, iç sıcaklığını yükseltecektir.

Bu şekilde saatlerce çalışmaya devam ederse içindeki belirli parçaların ömrünü kısaltabilir. Dizüstü bilgisayarınızı sıcak bir arabada saklamak, bazı plastik bileşenlerin bükülmesi durumunda da bazı hasarlara neden olabilir.

4- Fan ve Hava Yollarının Temiz Olduğundan Emin Olun

Aylar sonra soğutma sisteminde toz birikmeye başlar. Bu sadece genel olarak soğutmanın doğasıdır. Masaüstü bilgisayarların da temizlenmesi gerekir ve tozu dışarıda tutmak için önleyici adımlar uygulanabilir. Yapmanız gereken tek şey, dizüstü bilgisayarınızın ya her yıl bir profesyonel tarafından temizlendiğinden emin olun ya da soğutma sistemini kendiniz temizlemeyi deneyin.

5- Fanların Çalıştığından Emin Olun

Dizüstü bilgisayarınızı kullanıyorsanız ve mutlak bir sessizlik fark ederseniz, kapatın ve bir profesyonelin incelemesini isteyin. Bu, soğutma fanının hasar gördüğü ya da başka bir arızanın fanınızın dönmemesine neden olduğu anlamına gelir. Bu, dizüstü bilgisayarınıza zarar verebilir ve mümkün olan en kısa sürede bakılmalıdır. Fanlarınızdan tıkırtı sesleri geliyorsa, eskidiği ve değiştirilmesi gerektiği anlaşılmalıdır.

isinan laptop 2

6- Sıcaklıkları İzlemek İçin Yazılımları Kullanın

Bilgisayarınızdaki bileşenlerin sıcaklıkları hakkında sizi bilgilendirebilecek bir yazılım yükleyerek, önemli bileşen sıcaklıklarını kolayca takip edebilirsiniz. Fan hızlarını kontrol etmenin yanı sıra size sıcaklık bilgisi sağlayan birkaç yazılım vardır. Bazı uygulamalarda, donanım bileşenlerinin sıcaklıklarına göre fan hızı profilleri ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, dahili donanımınız ısındıkça artan fan hızını gözlemleyerek fanlarınızın işini doğru şekilde yaptığından emin olabilirsiniz.

7- BIOS Ayarlarını Kontrol Edin

Fanınızın olması gerektiği gibi çalışmasını engelleyen hiçbir ayar olmadığından emin olun. Herhangi bir fan kontrol ayarının, bilgisayarınızın olması gerekenden çok daha yüksek bir sıcaklıkta çalışmasını sağlayabilecek kadar muhafazakar şekilde ayarlanmadığından emin olun.

8- Güç Ayarlarını Kontrol Edin

Windows’ta, dizüstü bilgisayarınızın daha serin kalmasına yardımcı olabilecek güç yönetimi için bazı ayarlar vardır. Güç planı ayarlarını ‘Dengeli’ olarak değiştirin. “Takılı” için “Sistem soğutma politikasını” “Etkin” olarak değiştirin. Bu, daha yüksek bir potansiyele alışmadıklarında belirli dahili bileşenlerin gücünü azaltarak dizüstü bilgisayarınızın daha serin kalmasına yardımcı olacaktır.

9- Aynı anda Çok Fazla Program Kullanmayın

Çalışan programların sayısını minimumda tutmaya çalışın. Bir uygulamada çalışıyorsanız ve bir işi tamamladıysanız, küçültmek yerine kapatmayı düşünün. Bu aynı zamanda, şu anda kullanmakta olduğunuz bir şeye daha iyi performans sağlamak için bilgisayarınızın kaynaklarını da boşaltacaktır. Tarayıcınızda açık sekme sayısını minimumda tutun. Bu daha az bellek kullanır ve dizüstü bilgisayarınızın diğer şeylerle biraz daha kolay başa çıkmasını sağlar.

isinan laptop 1

Isınan Laptop ve PC’ler Nasıl Soğutulur? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=xp7TBFbUO1k

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu