İş Yaşamında Mutlu Kalmanızı Sağlayacak 5 Rutin

instagram takipçi hilesi

İş Yaşamında Mutlu Kalmanızı Sağlayacak 5 Rutin:

“Beyaz adam bir gün Afrika’da bir kabileye misafir olur. Kabile reisi ona hem etrafı gezdirir hem de gösterdiği yerlerin hikayelerini anlatır. Sonunda sıra bir mezarlığa gelir. Beyaz adam çok şaşırır zira mezar taşlarının bazılarında 1 bazılarında 900 bazılarında 5000 yazdığını görür. Tabii ki dayanamaz ve sorar: ‘Ölmüşlerinizden bazılarının 5000 yıl yaşadığına inanmamı beklemiyorsunuz herhalde? Bu sayılar ne anlama geliyor?’ Kabile reisi yanıt verir: ‘Biz doğduklarından itibaren kabile üyelerimizin sadece güldükleri anları hesaplarız. Ömrünün sonuna kadar kaç defa güldüyse o kadar yaşadı sayarız.”

Oysa biz, vaktimizin büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş yaşamımızda, düşüncelerimizi ve duygularımızı olumsuz anlamda meşgul eden şeylere uzun uzadıya takılıp; gülümsemekten, iyi hissetmekten, mutlu olmaktan her defasında kolayca vazgeçiyoruz.

Bugünkü yazımızda, çalışma yaşamı döngüsü içinde biraz olsun mutlu hissetmenizi sağlayacak 5 özel rutinden bahsedeceğiz. Okurken size ilham olacak yaşam mottolarıyla ve alıntılarla karşılaşacağınız; samimi, içten ve dopdolu bir yazı sizi bekliyor.

İş Yaşamında Mutlu Kalmanızı Sağlayacak 5 Rutin

Anlamı Hatırla

is yasaminda mutlu kalmanizi saglayacak 5 rutin 2

Mutsuzluk ve kaybolmuşluk hissinin altında yatan asıl sebep çoğu zaman şikâyet ettiğimiz iş yoğunluğundan ziyade zamanla unuttuğumuz anlam yoksunluğundan kaynaklanıyor. Anlam kaybolduğunda, biz de kayboluyoruz. Anlamı tekrar hissetmek için mesleğinizin ta en başında sizi heyecanlandıran, kalbinizi hızlı hızlı çarptıran o şey neydi hatırlayın!

Modern dünyanın övdüğü acımasız hırs ve rekabet bazı güzel duygularınızı deforme etmiş ve sizi mutlu eden şeylerin önüne geçmiş olabilir. Oysa ister garson ister fabrika işçisi ister öğretmen; işimizin insanlar için bir fayda yarattığını ve daha büyük bir iyiliğe katkıda bulunduğunu hissetmek işteki, motivasyonunuzu ve zorlukların üstesinden gelme gücümüzü artırır. Mesleğinizi anlamlandırın.

 “Yaşamak için nedeni olan herkes, her türlü nasıla katlanır”Nietzche

 Toxsic Sohbetlerden Uzak Dur

is yasaimda mutlu kalmanizi saglayacak 5 rutin 3

İş arkadaşlarınızla moral bozucu konuşmalar yapmaktan ve bunları dinlemekten kaçının. Bu tarz konuşmalar enerjinizi düşürür, güvende hissetme duygunuzu zedeler ve iş yaşamında mutluluğunuzun önüne geçer. Kısacası ofis siyaseti ‘iyi hissetme’ halinizi elinizden alır. Bu tarz sohbetler merakınızı cezbetse de sizi içten içe kemireceğini ve zarar vereceğini asla unutmayın. Mutluluk tesadüf değil bir seçimdir ve tamamıyla sizin sorumluluğunuzdadır.

“Hepimizin asil ya da korkunç şeyler yapma kapasitesi vardır. Denklemin hangi tarafında olacağımız hangi koşullarda olduğumuza değil, kararlarımıza bağlıdır.”Francesc Miralles i Contijoch ve Héctor García, IKIGAI

Kendine Ait Bir Mola

is yasaimda mutlu kalmanizi saglayacak 5 rutin 4

Mola kendiniz için ayrılmış bir zamandır. Beyinizin iş olarak kodladığı masanızdan/görev yerinizden uzaklaşmadıkça, kalabalık arkadaş grubu içinde gürültüye maruz kaldıkça, iş hakkında konuşmaya devam ettikçe, molaların sihirli değneği sizi yenilemeyecektir.

Evet molaların sihirli değnekleri vardır; sizi bir çiçek gibi sular. Eğer öğle arasında yeşili gören, bulunduğunuz mevsimin kokusunu getiren, temiz havayı içinize dolduran bir yerde geçirmeyi seçtiyseniz. Kaldığınız yerden daha motive ve güçlü bir şekilde devam edebilmek için öğle aranızda yahut kahve molanızda zaman zaman yalnızca kendinizle sözleşin.

“Yavaş yavaş ölürler Alışkanlıklara esir olanlar, Her gün aynı yolları yürüyenler, Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler” Pablo Neruda, Yaşadığımı İtiraf Ediyorum

Basit Görevleri Olabildiğince Çabuk Tamamla

is yassaminda mutlu kalmanizi saglayacak 5 rutin 6

Bugün ertelediğiniz her iş, yarın daha fazla boğulmuşluk ve mutsuzluk hissi yaratacaktır. Yığılan görev ve sorumlulukların altından kalkmak zordur; sizi çevrenize ve en önemlisi de kendinize karşı başarısız hissettirir. Bu olumsuz hislerin esiri olmayın. Her an yeniden başlama fırsatınız var; yeter ki kendi yolunuzdan çekilin! İş yükünüzü doğru yönetebilmek adına, sabah güne başlarken bir görev listesi oluşturun ve sırasıyla takip edin. Ertelemeden tamamladığınız her iş, mutluluk duygusuna yol açacaktır, emin olun.

“Yedi kez düş, sekiz kez ayağa kalk”Japon Atasözü

Bir İş Arkadaşına Yardım Et

is yassaminda mutlu kalmanizi saglayacak 5 rutin 7

Birine yardım etmek aslında kendinize yardım etmektir derler. Bu esenlik duygunuzu artırırken, çalışma ortamınızda da daha barışçıl bir hava getirecektir. Güvenli bir iş ortamı yaratmak biraz da sizin elinizde. Dayanışma içinde çalışmak, anlamlı ilişkiler kurmak zayıf ruh sağlığının önüne geçer. Aidiyet duygusu yaratır. Her duygu bulaşıcıdır; siz dayanışma içinde oldukça, çalışma arkadaşlarınız da zamanla size aynı cömert tutumu gösterecektir.

 “Hangisi daha önemli,” diye sordu Büyük Panda. “Yolculuk mu yoksa varacağın yer mi? ” “Sana kimin eşlik ettiği,” dedi Küçük Ejderha.”James Norbury, Büyük Panda ve Küçük Ejderha

İş Yaşamında Mutlu Kalmanızı Sağlayacak 5 Rutin ile ilgili Videolar

https://www.youtube.com/waatch?v=_GgrKjsLrZg

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu