İnsan KaynaklarıKişisel GelişimMental Sağlık

İş Stresiyle Başa Çıkmanın Yolları

instagram takipçi hilesi

Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz iş yerimizde yaşanan ve tüm hayatımızı doğrudan etkileyen iş stresiyle başa çıkmanın yolları hepimizin merak konusu. Yetişmeyecek gibi görünen işler, yönetici baskısı ve mobbing gibi sebeplerden ötürü bizi köşeye sıkıştıran bu durumla başa çıkmak aslında o kadar zor değil.  Bu konuyla ilgili birkaç bilmemiz ve uygulamamız gereken şey dışında yapmamız gereken hiçbir şey yok.

İşte bizi işimizden soğutmaya kadar götürebilen iş stresiyle başa çıkmanın yolları;

women and stress

1- Sakinlik

Stresimizin doruklara ulaştığı sırada durup derin bir nefes almanız gerekiyor. Gözlerinizi kapatın ve içinizden 10’a kadar sayın. Bu sürede derin derin nefes alıp verin. Gözlerinizi açtığınızda sizi çileden çıkartan konunun aslında gözünüze o kadar büyük gelmediğini göreceksiniz.

2- Zaman Yönetimi

Yetişmeyen işler yüzünden kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Bu duruma gelmeden önce vaktinizi doğru ayarlayabilirseniz bu stresle hiç karşı karşıya gelmeyeceksiniz. Kendinize bir ajanda edinin ve gün içerisinde yapmanız gerekenleri ve ne kadar vaktiniz olduğunu not edin. Önceliği önemli işlere verin. Sonrasında kahve içip dinlenmeye dahi vaktiniz kalacaktır.

zaman yönetimi1

3- Mola

Çok çalışmak değil doğru çalışmak sizi başarılı yapacaktır. Yorulduğunuz ve beyninizin çalışmadığını düşündüğünüz ana kadar kendinize 10 dk kadar mola verir. Çok daha fazla motive olup işinize konsantre olabilirsiniz.

4-Düzenli Uyku

3 saatlik uykuyla güne başlamayın. Her gün en az 8 saat uyumalısınız. Bedeniniz çok daha dinlenmiş bir şekilde kendini işe verecektir.

5- Size İyi  Gelen Bir Nesne Belirleyin

Bu ailenizden birinin fotoğrafı, bir ayıcık, güzel bir renkte kalem kutusu vs. olabilir. Baktığınızda gülümsemenize sebep olabilecek bir nesneye çalışma masanıza yerleştirmeyi unutmayın.

5683cbccc03c0e1ca8fe3de7

6- Gülümsemek

Her durumda olduğu gibi iş stresiyle başa çıkmanın yollarında da gülümsemek en önemli unsurlardan. Somurtkan ve çekilmez biri olmaktansa kendi kendinize dahi olsa hafif bir tebessümle çalışın. Sinirli olduğunuz anlarda gülümseyin. Siniriniz birden yatışacaktır.

7- Müzik Dinlemek

Çalışırken size kendinizi iyi hissettiren sakin ve huzurlu müzikler dinleyin. Başınızı ağrıtmayacak ve dikkatinizi dağıtmayacak türde olması gereken müziği dinledikçe bedeniniz kendini ritme bırakacak. Böylelikle devamlı sakin tonda kalacaksınız.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu