Eğitimİnsan Kaynakları

İş İngilizcesi Nedir?

instagram takipçi hilesi

İş İngilizcesi, iş dünyasında kullanılan dil ile ilgili özel bir İngilizce alanıdır. Her yıl giderek daha fazla insan, evde iş bulma şanslarını, kariyer olanaklarını geliştirmek ve İngilizce konuşulan ülkelerde çalışabilmek için İşletme İngilizcesi kursları alıyor.

Zaten bir Genel İngilizce kursu veya benzer bir dil okuduysanız veya İngilizceniz zaten oldukça iyiyse, İş İngilizcesi’ni okumanın faydalı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu ingilizce türü şu amaçlarla kullanılabilir;

  • İş toplantısı
  • Satış sunumları
  • Müzakereler
  • İş yazışmaları
  • İş raporları
  • Yönetici özetleri

iş ingilizcesi 1

İş İngilizcesi normal olarak İngilizce öğretme ve öğrenmede uzmanlık olarak görülür ve Özel Amaçlı İngilizce’nin bir parçasını oluşturur. İngilizce konuşulan ülkelerle veya İngilizceyi lingua franca olarak kullanan İngilizce konuşamayan ülkelerle iş yapmak isteyen birçok anadili İngilizce olmayan konuşmacı tarafından çalışılmaktadır

Aslında, İş İngilizcesinin küresel olarak kabul edilmiş bir tanımı yoktur, ancak iki ana kategoriye girme eğilimindedir:

Kelime Hazinesi

Açıkçası, iş dünyasında kullanılan İngilizce kelimelerin çoğu uzmanlaşmıştır ve birçok anadili İngilizce konuşmacı tarafından bile anlaşılmamaktadır. Business English öğreniminin bir kısmı, faaliyet veya endüstri (bankacılık, yatırım, ithalat-ihracat, petrol, motor endüstrisi vb.) tarafından daha da uzmanlaşabilen işletme kelime dağarcığını incelemektir.

Fonksiyonel dil

Diğer bir husus, toplantı yapmak, müzakere etmek veya İngilizce sunum yapmak gibi çeşitli iş fonksiyonlarını yürütmek için gereken dil ve dil becerilerinin incelenmesi ve uygulanmasıdır.

iş ingilizcesi 2

İş Yazımında Açıklık

İş ortamları için İngilizce kullanırken, olabildiğince açık ve açıklamaya hiçbir şey bırakmamanız çok önemlidir. İş yazarken veya konuşurken belirsizseniz, genellikle zaman kaybedersiniz ve para kaybetme riskini alırsınız. Bu, literatürden farklıdır.

Neden İş İngilizcesi Öğrenmelisiniz?

1. İş Beklentilerinizi Geliştirmek İçin

İngilizce, ticaret, politika ve uluslararası hukukun evrensel dilidir. İş İngilizcesi öğrencilerinin çoğu, evde iş olanaklarını geliştirmek için eğitim görüyor. Pek çok şirket, personelini İngilizce becerilerini geliştirmek ve dil okullarında okumak üzere kurslara gönderiyor. İşvereninize, kursunuzun parasını ödeyip ödeyemeyeceğini sormaya değebilir. Bununla birlikte işletme için bir faydası olacağını gösterir.

2. Yurt dışında Çalışmak

Business English’i öğrenmenin ikinci büyük nedeni, İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya gibi İngilizce konuşulan bir ülkede yani yurt dışında yaşamaktır. İleri seviyede veya Orta seviye için İngilizce okuduktan sonra başlayabileceğiniz birçok iş var. Örneğin, bir barda veya restoranda çalışmak için İş İngilizcesi eğitimi almış olmanız gerekmez! Bununla birlikte, birçok ofise dayalı iş için İngilizce iş koşullarını anlamak ve İngilizce olarak daha önce sunum yapmak ve yazmak gibi iş görevlerini yürütmek en iyisidir.

iş ingilizcesi 3

İş İngilizcesi ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu