İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

instagram takipçi hilesi

İş güvenliği uzmanı, bir işletmede oluşabilecek olan tehlikeleri önlemek amacı ile önlemler alan profesyonel kişilerdir. Yasalara göre 50 kişi ve daha üstü sayıda işçi çalıştıran, işletme ya da fabrikalarda kesinlikle bir tane iş güvenliği uzmanı bulunması zorunludur.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanları bir işletmede ya da üretim yapılan fabrikada oluşabilecek olan tehlikeleri tespit edilmesi, bildirilmesi ve önlem alınmasında rol oynarlar. Tehlikeyi önceden tespit ederek önlemlerini alır ve doğabilecek başta can kaybı olmak üzere mal kaybını da önlerler. Halka açık olan her yerde iş bulabilirler. Örneğin alışveriş merkezleri, okullar, üniversiteler, kampüsler gibi alanlar iş güvenliği uzmanlarının çalıştığı alanlardır.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

İş güvenliği uzmanı, bir işletmede çalışanların sağlığını ve güvenliğini koruma amacıyla güvenlik önlemleri alınmasını sağlar. Bu, çalışanların işyerinde çalışırken olabilecek kazaları veya yaralanmaları önlemek için gerekli önlemlerin alınması anlamına gelebilir.

is guvenligi uzmani nedir 4

İş güvenliği uzmanı ayrıca, bir işletmede uygulanacak iş güvenliği yönetmeliklerini ve prosedürlerini oluşturur ve uygular. Bu kişi ayrıca, işyerinde olabilecek iş kazalarının nedenlerini araştırır ve bu kazaların önüne geçmek için önlemler önerir. İş güvenliği uzmanı ayrıca, çalışanların işyerinde güvenliği konusunda eğitim verir ve işyerinde güvenlik bilincini arttırmak için çalışır.

İş Güvenliği Uzmanı Görevleri Nelerdir?

  • İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının görevleri genel olarak şunlardır;
  • İş güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek durumları işverenlere bildirir.
  • İşyerinde bir kaza olması durumunda kazanın nedenini araştırır ve bir daha olmaması için alınması gereken tedbirleri belirler.
  • İşveren risk değerlendirmesi yaparak olası kazaların önlenmesi için gerekli önlemleri paylaşır ve bu önlemlerin alınmasını sağlar.
  • İş güvenliğini sağlamak için işyeri makine ve ekipmanlarının bakımını ve denetimini düzenli olarak yapmak.
  • Bir işyerinin iş güvenliği yönetmeliğine uygun çalışıp çalışmadığının tespiti için gerekli kontrol ve denetimleri yapar.
  • İş güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda işçi ve işverenleri düzenli olarak bilgilendirir ve gerektiğinde bu konuda eğitim programları düzenler.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

is guvenligi uzmani nedir 3

İş güvenliği uzmanı olabilmek için bir üniversitenin Mimarlık veya Fen-Mühendislik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Kişi bu kolejlerden herhangi birinden mezun ise, iş güvenliği uzmanlığı için bir eğitim programına katılabilir. Bu eğitim programları yaklaşık 180 saat pratik ve 40 saat teoriktir. Eğitim sonrasında Bakanlığın düzenlediği iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olursanız iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için öncelikle üniversitenin gerekli bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Daha sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş bir eğitim kurumunda eğitim görmeli ve Bakanlıkça yapılacak sınavlarda başarılı olunmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmemiş bir kurumda eğitim alırsanız sınava girme hakkınızı kaybedersiniz. Bu nedenle eğitim alacağınız kurumun Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu