İnsan Kaynakları

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İş başvurusu yaparken bir çoğumuz önemli noktoları atlıyoruz. Yeni bir iş deneyiminini kendiniz için doğru olup olmadığına karar verirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Maaş önemli olmakla birlikte, her zaman mutluluğu getirmez. İşte iş başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken 8 madde…

iş başvurusu 1

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1. Sağladığı Faydalar

Temel maaşınızın çalışma hayatınızın sadece bir parçası olduğunu unutmayın. Sigorta, emeklilik katkısı ve sağlık, ücretli izin, özkaynak, ikramiyeler ve daha fazlası sözleşme imzalamadan önce dikkate alınmalı ve müzakere edilmelidir. Potansiyel işvereninize şirketin sunduğu avantajlar hakkında soru sormak da önemlidir.

2. Çalışma Saatleri

Her ofisin ya da iş yerinin çalışma saatleri 9 ila 5 arasında değildir. Bir iş başvurusu yapmadan önce, potansiyel işvereninizle düzenli çalışma saatleri beklentilerini anlayın. Başlangıç ​​zamanınızın sabah 9:00 ya da 10:00 olup olmadığının ötesinde, çalışma saatlerinin ne kadar uygun olduğu hakkında fikir sahibi olmaya çalışın.

Alıştığınız zamandan hafta sonu programı, akşam saatleri veya sabah erken vardiya gibi farklı saatlere sahip bir işi düşündüğünüzde, bu değişikliğin hayatınızı nasıl etkileyeceğinin bir listesini yapın.

3. Ofis Kültürü

Yeni pozisyonunuzun çalışma saatlerini ele almak aynı zamanda şirketin ofis kültürünün en zor karar verme faktörlerinden birine açılan pencereniz olabilir. Yeni işinizdeki çalışanlar insanlar gerçekten mutlular mı? İş yerinde ve birbirleriyle çalışmaktan hoşlanıyorlar mı ve çalışmalarına değer verildiğini düşünüyorlar mı?

Ofis kültürü” ve “vibe” gibi soyut bir şey işe başlangıç ​​tarihinizden önce anlaşılması zor olsa da, esnek çalışma saatleri, ekip oluşturma etkinlikleri ve düzenli incelemelerle ilgili soruların cevapları değerli bir test olabilir. Eğer ki çalışma alanınız ofis değil ise çalışma ortamınızdaki kültürü anlamaya çalışın.

4. Takım Ruhu

Ofis kültürü iş arkadaşlarınızdan daha fazla etkilemez. Bu yüzden görüşme sürecinde olabildiğince çok çalışan kişiler ile tanışmak iyi bir fikirdir. İşe alım müdürü ekibi ile yetenek ve özveri ile konuşabilirken, onlarla konuşmanız mümkün olduğunda akranlarınız grup dinamikleri ve yönetimine ışık tutabilir. Bu iş yerini seçmek için kendi sebeplerini paylaşabilirler. Bunların çalışmak istediğiniz kişiler olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.

Merdivenin yukarısındaki personele bakmak da önemlidir. Yöneticileriniz olacak kişiler hakkında biraz bilgi toplamak için biraz araştırma yapın. Bunlardan herhangi birinde yöneticilik potansiyeli var mı? Daha genç yetenekleri destekleyen geçmişleri var mı?

iş başvurusu 2

5. Tutku

Belki gelecekteki çalışma arkadaşlarınızın mutluluğunun iyi bir göstergesi, yaptıkları iş konusunda ne kadar tutkulu olduklarıdır. Aynı vizyona ve hedeflere sahip olmak ofis atmosferini canlandırabilir. Kendinize, iş yerinin misyonunun sizi potansiyel iş arkadaşlarınızla aynı şekilde heyecanlandırıp heyecanlandırmayacağını anlamaya çalışın.

6. Terfi Fırsatları

İş başvurusu sürecinde, şirket içindeki terfi fırsatlarını sorun. Bunu yapmanızın nedeni, o işverenin geleceğinin nasıl olabileceğine dair sadece sizin için daha iyi bir resim çizmenize yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda insan kaynakları yöneticisine şirketinize zaman ve yeteneklerinizi uzun vadede yatırmak istediğinizi gösterir.

7. Eğitim Olanakları

Sonuç olarak, gelişmenizi destekleyen ve teşvik eden bir kurum veya kuruluş için çalışmak istiyorsanız bazen daha da gelişmek için ek bir eğitim almaya ihtiyacınız olacak. Şirketin devam eden kurslar ya da mesleki dereceler için şartlar sağlayıp sağlamadığını ve çalışanların bu imkanlardan faydalanmaya teşvik edilip edilmediğini sorun.

8. İş Yeri Tarihi ve Kararlılığı

Resmi bir iş başvurusu yapmadan önce potansiyel iş vereniniz hakkında azıcık araştırma yapmak gerektiği yeterince vurugulanmalıdır. İşten çıkarmalar ve kesintiler konusunda bir geçmişleri var mı? Doğru nedenlerle manşetler mi yoksa kırmızı bayraklar yani yasal konular, mali sorunlar gibi problemler oluşturanlar mı?

Bir iş başvurusu yapıp ortama katılmak heyecan verici olsa da, yukarıdakileri uygulamamak büyük bir risk olabilir.

iş başvurusu 4

İş Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekeler ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu