Akıllı Telefonlar ve Tabletlerİnternet ve WebKişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

IPTV Nedir, Nasıl Kullanılır ?

instagram takipçi hilesi

IPTV, İnternet Protokolü Televizyonu anlamına gelmektedir. İnternet üzerinden ses ve görüntü iletimi anlamına gelir. Standart televizyon programlarının internet ve İnternet Protokolü (IP) üzerinden iletimini destekler. IPTV, bir televizyon hizmetinin geniş bant internet hizmeti ile entegre olmasına ve aynı ev internet bağlantısını paylaşmasına olanak tanır.

Dijital videonun yüksek ağ bant genişliği gereksinimleri nedeniyle, IPTV yüksek hızlı internet bağlantısı gerektirir. İnternete bağlı olmak, IPTV’nin kullanıcılarına televizyon programları üzerinde daha fazla kontrol ve tercihlerine göre özelleştirme olanağı sağlar. Örneğin, oynatma hızı ve görüntü kalitesi gibi faktörleri internet hızınıza bağlı olarak arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

iptv

Amazon Prime, Netflix, GAİN, Beın Connect, Puhu TV, Exxen ve Blu TV‘de bir IPTV’ye yasal olanlardan bir örnektir. Her bir platformda yapımları internet üzerinden paylaşmakta ve sadece internet bağlantısının bulunduğu yerlerde izlenebilmektedir.

Kaçak IPTV’ler de bulunmaktadır. En çok Digitürk’ün kanalları kaçak olarak yayınlanmaktadır. Digitürk’te maç kanalları olduğu için daha çok tercih edilmektedir. IPTV’leri kaçak olarak kullanmak yasal olarak SUÇTUR. 

IPTV Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Her biri özel kurulum gereksinimlerine sahip birkaç IPTV sistemi mevcuttur. Bu sistemlerden bazıları şunlardır;

  • Yerleşik IP desteğine sahip televizyonlar, genellikle ev ağlarına bağlanabilen ve IPTV programlarını alacak şekilde yapılandırılabilen Akıllı TV’ler
  • Apple TV ve Android TV gibi, ev ağlarına da kurulabilen ve internet bağlantısı olmayan eski TV’lerle arayüzlenebilen özel cihazlar
  • Çevrimiçi video ve bazı IPTV görüntülemelerini desteklemek için gerekli yazılımla birlikte kurulabilen dizüstü bilgisayarlar
  • IPTV hizmetleriyle çalışan uygulamaları benzer şekilde çalıştırabilen tabletler ve akıllı telefonlar.

iptv

Yukarıda belirtilen cihazlara sahipseniz, IPTV’yi sizde kullanabilirsiniz. İPTV’ler şu şekilde kullanılır;

  • İlk olarak yukarıda belirtilen cihazlardan bir tanesine sahip olmanız gerekmektedir
  • Daha sonra IPTV sağlayıcılarında yer alan paketlerden bir tanesini satın almalısınız. Biz örnek olarak Netflix üzerinden gidelim.
  • Televizyonunuz da Netflix uygulaması var ise giriş yapıyorsunuz.
  • Satın alma işleminde kullandığınız giriş bilgileriniz ile üye girişi yaptıktan sonra sizin üyelik adresinize tanınan yapımları izleyebiliyorsunuz.

Diğer IPTV’lerin de çalışma mantığı aşağı yukarı bu şekildedir. Kaçak olarak kullanılan IPTV’ler de genellikle bir cihaz verilir. Bu cihaza şifresi kırılan kanallar yüklenir ve satılır. Kaçak olanlar diğerlerine göre çok çok ucuzdur. Emeğe saygı için korsan yayınları tercih etmeyin.

iptv

IPTV’ler ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu