Akıllı Telefonlar ve Tabletler

iPad ve iPhone Nasıl Yedeklenir?

instagram takipçi hilesi

iPad ve iPhone Nasıl Yedeklenir? Telefonların kameralarının gelişmesi ile birlikte artık fotoğraf ve video çekerken başka cihazlara ihtiyaç duymuyoruz. Bu yüzden de telefonların hafızaları konusunda bazı problemler ile karşı karşıya kalabiliriz.

Günümüzde pek çok telefon 4K fotoğraf ve video çekebilme özelliğine sahip. Fakat 4K fotoğraf ve videolar hafızada çok fazla yer kaplar. Bu yüzden bir süre sonra bu verileri başka bir cihaza taşımanız ve iPhone ya da iPad cihazınızda yer açmanız gerekmektedir.

İphone yedekleme işlemi için pek çok farklı yol vardır. Fakat biz bu y azımızda sizlere en çok kullanılan iki ücretsiz yöntemden bahsedeceğiz.

iPhone Nasıl Yedeklenir

iPad ve iPhone Nasıl Yedeklenir?

İCloud Kullanarak iPhone Nasıl Yedeklenir?

iCloud, en az iOS 5 yüklü her iPhone’da bulunan bir bulut depolama uygulamasıdır. iCloud verilerinizi otomatik olarak yedekler. Ancak önce özelliği açmanız gerekir. Açmak için;

 • Cihazınızı bir Wi-Fi ağına bağlayın.
 • Ana ekrandan Ayarlar’a dokunun.
 • Ayarlar menüsünün üst kısmındaki Apple profiline dokunun.
 • iCloud’a dokunun (Apple kimliğiniz ve parolanızla oturum açmanız istenebilir)
 • iCloud Yedekleme’ye dokunun.
 • iCloud Yedekleme anahtarını “açık” konuma getirin.
 • Şimdi Yedekle’ye dokunun.
 • Ayarlar > Apple Profiliniz > iCloud > Depolama > Depolamayı Yönet’e dokunarak yedeklemenizi kontrol edin ve ardından cihazınızı seçin. Bu size en son yedeklemenizi ve ne kadar kullanılabilir alanınız olduğunu gösterir.

İlk 5 GB iCloud saklama alanı ücretsizdir. Daha fazlasını istiyorsanız, Apple’dan bir depolama planı için aylık ücretlendirilirsiniz. 50 GB için aylık 6,49 ₺ dolarına mal olacak. 200 GB için aylık 19,99 ₺ dolarına, 2 TB için aylık 64,99 ₺ ödemeniz gerekmektedir.

iCloud depolama, veri depolamanız için  oldukça kolay bir yoldur. Çok fazla fotoğraf ve video çekerseniz, büyük olasılıkla ücretsiz 5 GB’ı hızlı bir şekilde kullanırsınız. Daha fazla alana sahip olabilmek için depolama alanı satın almanız gerekir.

iPhone Nasıl Yedeklenir

İTunes ile iPhone Nasıl Yedeklenir?

İPhone’unuzu yedeklemek için başka bir seçenek de bir diğer Apple uygulaması olan  iTunes’dur. Bunu yapmak için önce MacBook ya da iMac’inizin iTunes çalıştırmasına ihtiyacınız olacak. Eğer Windosw bir bilgisayar kullanıyorsanız, “iTunes” uygulamasını internetten indirebilirsiniz.

Ardından telefonunuzu WiFi üzerinden bağlamanız ya da telefonunuzu bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. İPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlamanızın nedeni, bu yöntemle telefonunuzu bilgisayarınıza yedeklemenizdir. Bu nedenle, telefonunuz bağlandıktan sonra iTunes ile yedeklemek için aşağıdaki adımları takip edin;

 • iPhone’unuzun WiFi veya USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun.
 • iTunes’u açın.
 • Dosya > Cihazlar > Yedekle’yi tıklayın veya özet sayfasından “Şimdi Yedekle”yi tıklayın.

iTunes’u kullanarak iPhone’unuzdaki her şeyi istediğiniz sıklıkta yedekleyebilirsiniz. Bu, iPhone’unuzu yedeklemenin harika bir ücretsiz yoludur. Ancak, iTunes ile yedekleme yaparken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey vardır. Birincisi, iTunes otomatik olarak yedekleme yapmaz. Bunu otomatik hale getirmenin bir yolu var. Ancak bu çok büyük miktarda bant genişliği gerektiriyor ve yanlış zamanda kullanılabilir. Sonuç olarak verilerinizi tüketebilir.

Dikkate alınması gereken bir başka husus da, iPhone yedeklemesini depolamak için bilgisayarınızın sabit diskinde yeterli alana ihtiyaç duyacağınızdır. Telefonunuz 128 GB ise, bilgisayarınıza kaydedilmiş çok sayıda dosyanız varsa bu özellikle zahmetli olabilir.

iPhone Nasıl Yedeklenir

iPad ve iPhone Nasıl Yedeklenir? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu