Akıllı Telefonlar ve Tabletler
Trend

İOS 14 Resmen Tanıtıldı! Güncelleme Alacak Modeller ve Yenilikler

instagram takipçi hilesi

İOS 14 resmen tanıtıldı! Beklendiği gibi Apple, WWDC 2020 sanal geliştirici konferansında büyük yeni telefon işletim sistemi güncellemesini duyurdu. Pek çok büyük ve küçük özellikler eklendi. Bu yazımızda iOS 14 hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlere aktaracağız. Önemli özellikler ve değişiklikleri öğreneceksiniz.

(Yeni Bilgi) iOS 14 16 Eylül 2020 tarihinde indirilebilecektir.  15.09.2020

ıos 14 1

İOS 14 Özellikleri

Uygulama Kitaplığı İle Yepyeni Bir Ana Ekran

Apple en sonunda İOS’un ana ekranını değiştiriyor. Uygulama Kitaplığı, tüm uygulamalarınızı otomatik olarak, içinde en son kullanılan uygulamaları gösteren büyük klasörlerde gruplandırır. Üstte yer alan arama kutusundan uygulamaları arayabilir, sol üstteki kutuda otomatik önerileri ve sağ üstteki kutuda son kullanılan uygulamaları görebilirsiniz.

Klasörler ayrıca Sosyal, Sağlık ve Fitness gibi kategorilere göre otomatik olarak düzenlenecektir. Tüm öğelerinize erişimi kaybetmeden iPhone’unuzun ana ekranını temizlemenin harika bir yoludur ve yıllar içinde iPhone’un ana ekranındaki en önemli değişikliktir.

ıos 14 2

 Yeni Widget’lar

Widget’lar yıllardır iOS’ta mevcut. İOS 14 ile Apple, widget deneyimini tamamen elden geçirecek. Yeni widget’larda daha fazla bilgi ve bir sürü yeni boyut seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Gün boyunca ihtiyacınız olan widget’ı otomatik olarak gösterecek şekilde bile ayarlayabilirsiniz.

ıos 14 3

Yeni Bir Siri Arayüzü

Siri’nin çalıştığı zaman tam ekranı ele geçirmesi nihayet geçmişte kaldı. İOS 14’te Siri’yi açtığınızda, ekranınızın alt kısmındaki Siri simgesini gösterecek ve sonuçların çoğu ekranınızın üstünde zengin bir bildirim olarak görünecektir.

ıos 14 4

Resim İçinde Resim (Picture in Picture)

Yalnızca iPad‘de kullanılabilir olan, “resim içinde resim modu” nihayet İOS 14 ile iPhone’a geliyor. Bir video izlerken ya da bir FaceTime aramasında konuşurken, ana ekrana geri dönebilirsiniz ve video biraz oynatılmaya devam eder. iPhone’unuzu başka şeyler için kullanmaya devam etmenizi sağlar.

ıos 14 5

Uygulama Klipleri

Apple, App Clips adı verilen yepyeni bir uygulamayı sunuyor. Basit bir şey yapmak için büyük bir uygulamayı indirmek, yüklemek ve oturum açmak zorunda kalmadan belirli uygulamaları kullanmanıza izin veren küçük mikro uygulama parçalarıdır.

Bir geliştirici, uygulamalarını oluştururken bir “Uygulama Klibi” oluşturur ve 10 MB‘ın altında olduğundan emin olur. Böylece hızlı bir şekilde indirilir ve açılır. Geliştiricilerin, giriş yapmanız ya da hesap oluşturmanıza gerek kalmaması için Apple ve Apple Pay ile giriş yapmaları önerilir.

Uygulama Klipleri, uygulama kitaplığında gösterilir ve noktalı bir çizgiyle çevrili bir uygulama simgesi içinde durur. Uygulama Klibi’ne bu şekilde yeniden erişebilir.

ıos 14 6

Önemli Mesaj İyileştirmeleri

Mesajlar, Apple’ın en önemli mobil uygulamadır. Apple, iOS, iPadOS ve macOS‘taki mesajlara bazı büyük özellikler getiriyor. Artık illeti dizilerinizin en üstünde tutarak dokuz adede kadar ileti dizisini sabitleyebilirsiniz. Bu, çok fazla farklı sohbeti olan ya da SMS üzerinden çok sayıda iki faktörlü kimlik doğrulama kodu alan herkes için bir kolaylıktır.

ıos 14 7

Memoji Güncellemeleri

Apple, İOS 14’te Memoji ile büyük bir temel değişiklik yapmıyor. Ancak kendinizi ifade etmeyi kolaylaştırmak için çok daha fazla seçenek ekliyor. 7 yeni saç modeli, 16 yeni şapka, 3 yeni memoji çıkartması, yüz kaplamaları ve geniş bir yaş aralığı ekleniyor. Memojiler, onları daha etkileyici hale getirmek için yeni yüz ve kas yapısı ile rafine edilmiştir.

ıos 14 8

Harita İyileştirmeleri

Haritalar, iyi bir itibar kazanmak için yıllardır gelişmeye devam ediyor. Geçen sene, yeni harita verilerinin tüm ABD’ye gönderildiğini görüldü. Bu senenin ilerleyen günlerinde daha fazla ülkeye yeni harita güncellemeleri eklenecek.

Haritalar uygulaması, yeni Rehberler özelliğiyle büyük şehirlerde ziyaret edilecek yerleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Apple, önemli yerler, gezi, restoranlar, oteller, alışveriş ve diğer etkinliklere rehberlik etmek için büyük üçüncü taraf seyahat şirketleriyle birlikte çalışmaktadır.

ıos 14 9

Çeviri Uygulaması

Apple’ın “Translate” adlı yeni bir uygulaması hayata geçiriliyor. Temel olarak popüler Google Çeviri uygulamasının Apple sürümüdür.  Cihazınıza pek çok dil bile indirebilirsiniz ve bu dil tamamen çevrimdışı olarak kullanılabilmektedir.

ıos 14 10

Safari Geliştirmeleri

Safari, İOS 14‘te her zamankinden daha hızlı ve daha güvenlidir. Web siteleri için gizlilik raporlarına erişebilirsiniz.  İOS’ta Safari, üçüncü taraf bir çeviri uygulaması gerekmeden istediğiniz dile çeviri hizmeti verecek. Çeviri simgesine dokunmanız, uyumlu sayfaları pek çok dile çevirebileceksiniz.

ıos 14 11

AirPods Geliştirmeleri

AirPodsunuz varsa, Apple’ın yeni işletim sistemini seveceksiniz. AirPods, İOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve macOS Big Sur çalıştıran cihazlar arasında otomatik olarak geçiş yapar.

AirPods Pro‘nuz varsa, 5.1, 7.1 ya da Dolby Atmos olarak kodlanan herhangi bir kaynak için yeni sanallaştırılmış uzamsal sese tabi tutulacaksınız. Apple, sesin kafanızın bakış açısına göre değil, her zaman ekrana dönük olmasını sağlamak için başınızın hareketini taşınabilir aygıtınızın hareketiyle karşılaştırmak için hareket algılama özelliğini kullanır.

ıos 14 12

İOS 14 Güncellemesi Alacak İPhone Modelleri

 1. iPhone 11
 2. iPhone 11 Pro
 3. iPhone 11 Pro Max
 4. iPhone XS Max
 5. iPhone XS
 6. iPhone XR
 7. iPhone X
 8. iPhone 8 Plus
 9. iPhone 8
 10. iPhone 7 Plus
 11. iPhone 7
 12. iPhone 6S
 13. iPhone 6S Plus
 14. iPhone SE
 15. İPhone SE 2
 16. iPod Touch 7. Nesil

iPadOS Cihazlar

 1. iPad Pro 12.9 inç (4. Nesil)
 2. iPad Pro 11 inç (2. Nesil)
 3. iPad Pro 12.9 inç (3. Nesil)
 4. iPad Pro 11 inç (1. Nesil)
 5.  iPad Pro 12.9 inç (2. Nesil)
 6. iPad Pro 12.9 inç (1. Nesil)
 7. iPad Pro 10.5 inçi
 8. Pad Pro 9.7 inç
 9. iPad (7. Nesil)
 10. iPad (6. Nesil)
 11. iPad (5. Nesil)
 12. iPad mini (5. Nesil)
 13. iPad mini 4
 14. iPad Air (3. Nesil)
 15. iPad Air 2

İOS 14 ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu