İnsan Kaynakları

İnsanları Etkilemenin 4 Ana Yolu!

instagram takipçi hilesi

İnsanları Etkilemenin 4 Ana Yolu! Pek çok insan bazı kesimler tarafından takdir edilmek ve ilgi görmek ister. Bunun için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Birilerine bir şey ispatlamandan size saygı duymalarını ve sizden etkilenmelerini sağlayamazsınız. Aynı durumu empati yaparak kendiniz düşünün. Pek çok sıkıntı ve problem hep empati eksikliğinden ortaya çıkar.

İnsanları Etkilemenin 4 Ana Yolu!

Bir kişi sizi etkilemek istese bazı şeyler yapması gerekmez mi? Burada etkilemek derken aşık olmaktan bahsetmiyoruz. Bir ortamdaki saygınlık olarak bakın olaya. İnsanları etkilemek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bunları size uzun uzun yazarak sizi sıkmayacağım. Buraya maddeler halinde yazsan onlarca belki de yüzlerce maddeler yazabiliriz. Fakat 10 tane 10 kuruşta 1 lira yapar, 2 tane 50 kuruşta 1 lira yapar mantığı ile ilerlersek size kaliteli ve işe yarayan maddeleri açıklamak istedik.

Burada sizden giyiminize dikkat edin diye klişe bir madde sunmayacağım. Bunu zaten siz biliyorsunuz. Önemli olduğunu düşündüğüm dört tanesini aldım sadece. Peki insanları gerçekten nasıl etkilersiniz? İşte insanları etkilemenin 4 ana yolu.

İnsanları Etkilemenin 4 Ana Yolu!

1) Otoritenizi ve Güvenilirliğinizi Onlara Kanıtlayın!

insanlari etkilemek 1

Bilinen uzmanlığa sahip kişilere güvenir ve onların söylediklerine daha çabuk ikna oluruz. Bir doktor size tıbbi konuda bir tavsiye verdiğinde, sıradan bir kişinin size aynı tavsiyeyi vermesine kıyasla, doktorun tavsiyesine uymaya çok daha istekli olursunuz. Fatih Terim, size futbol dersi verecek olsaydı, şehrinizde ki bir futbol hocasından tavsiye almaktansa onun tavsiyelerine daha fazla uyardınız.

Şaşırtıcı bir şekilde, aslında durum tam tersi olduğunda, insanlar genellikle başkalarının deneyimlerini tanıdığını ve takdir ettiğini varsayacaktır. Peki, otoritenizi ve güvenilirliğinizi kanıtlayarak başkalarını nasıl etkilersiniz? Bunu hiç düşündünüz mü? Seçenekler şunları içerebilir;

  • Bir toplantıdan önce uzmanlığınız, eğitiminiz, nitelikleriniz ve deneyiminiz hakkında bilgi içeren bir mektup veya e-posta gönderin.
  • Önemli başarılarınızı, deneyiminizi ve niteliklerinizi vurgulayan anılar anlatın.
  • İnsanlar sizin işiniz ya da statünüz ile ilgili bir soru sormuş ise fazla detay vermeden anlayacakları şekilde kısaca söyleyin. Konu açılmadan pat diye ben şu işle uğraşıyorum demeyin. Ukala gözükebilirsiniz.

2) Sevilebilir Bir İnsan Olun!

insanlari etkilemek 2

Beğensek de beğenmesek de insanlar sevdiklerine evet demeyi ve uymayı tercih ederler. Peki hangi özellikler insanların başkalarından hoşlanmasını etkiler? Sosyal bilimciler, hoşlanmanın üç özel unsuruna işaret etmektedir. Bunlar;

  • Benzerlik: İnsanlar kendilerine benzeyen başkalarını sever. Kendiniz hakkında konuştuğunuz kişiye benzer şeyler ifade ederek etkileme yeteneğinizi artırabilirsiniz.
  • Övgü: İnsanlar kendilerine iltifat edenleri ve onları övenleri, samimi ve içten olduğu sürece seveceklerdir. Yapılan araştırmalar, insanların bir kişiye iltifat ettikten hemen sonra o kişinin olumlu yanıt verme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.
  • İşbirliği: Ortak hedefler doğrultusunda kendimiz ile işbirliği yapan insanları severiz. İşbirliğinin tersi rekabettir. Rekabet, diğer kişinin kaçırdığı bir şeyi elde etmeyi içerir. Mümkün olan her yerde ve mümkün olduğunda insanlarla işbirliği yapın. Böylece başarılı olursanız hem sizin hem de onların yararına olur. Ayrıca, değerli bir kaynak için savaşmamak için rekabeti en aza indirin.

3) Evet Demelerini Kolaylaştırın!

Küçük değişikliklerin büyük değişikliklerden daha kolay olduğunu biliyoruz. Bu yüzden insanlarla iletişim kurarken bunu kendi yararınıza kullanın. Etkilemeye çalıştığınız kişiyi, atmasını umduğunuz daha büyük adımlara ilerleyecek ilk adımları atmaya ikna edin. Bu yaklaşımlar kavramsal olarak farklı olsa da, aynı anda birden fazla kullandığınızda etkileme ve ikna etme konusunda en etkili olmanız muhtemeldir.

Bu nedenle, iş ya da okul hayatında hepimizin uzun vadeli ve müreffeh iş ilişkileri geliştirmeye çalıştığımızı hatırlamak önemlidir. Başkalarını nasıl etkileyeceğini bilmek iyi bir şeydir. Bunu nasıl dürüst ve etik bir şekilde yapacağınızı bilmek de aynı derecede önemlidir.

4) En Önemlisi: Güvenilir Olun!!

Bir kez karar verdiğimizde, düşüncelerimiz, duygularımız ve eylemlerimizde tutarlı olmayı severiz. İlk izlenimlerin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Birisi sizin hakkınızda erken bir izlenim edindiğinde, bilinçaltı bu görüşü destekleyen davranışı not eder. Sizi güvenilir olarak gören diğer kişiler, güven oluşturmak için çok önemlidir. Bu nedenle en başından itibaren size güvenebileceklerinden emin olacakları bir imaj yakalayın. Unutmayın! Güven en önemli şeydir. Güvenin olmadığı bir ortamda ne yaparsanız yapın insanları etkileyemezsiniz.

İnsanları Etkilemenin 4 Ana Yolu İle İlgili Videolar 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu