Film & Dizi ÖnerisiListeler

İnsanın Zekasını Zorlayan En İyi 10 Film Önerisi

instagram takipçi hilesi

İzlediğinizde kafanızı karıştıran tabir-i caizse beyin yakan filmleri izlemeyi sevenlerden misiniz? Imdb puanlarını da baz alarak insanın zekasını zorlayan, izlerken kafa yormanızı sağlayacak tüm zamanların başarılı filmlerinden 10 tanesini seçtik. İyi seyirler…

İnsanın Zekasını Zorlayan, İzlerken Kafa Yormanızı Sağlayacak Tüm Zamanların Başarılı Filmler

Interstellar

Interstellar 1 685x464

2014 yılında vizyona giren Christopher Nolan yapımı Interstellar filmi epik bilimkurgu türündedir. Kardeşi Jonathan Nolan ile birlikte senaryosunu yazdığı film birçok kişi tarafından tartışmalara yol açmıştır. Filmi defalarca kez izleyen insanların birçoğu bunu daha iyi anlayabilmek için yapmıştır. Bir kesim ise gerçekten hiçbir şey anlayamadıkları için filmin saçma olduğu görüşünü belirtmiştir. Filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine ve Jessica Chastain yer almaktadır.

Interstellar bir grup astronotun uzayda, solucan deliği olarak tabir edilen beyaz delikler ve kara delikler arasındaki bir bağlantı yolundan geçerek evrende insanların yaşayacağı yeni bir yer arayışını anlatmaktadır. Uzaydan gelen bazı sinyallerin peşinden giderek, bitip tükenen dünyanın yerine yeni bir yaşam alanı bulmaya çalışırlar. Tabi hikayede aile, dram birçok epik unsurda yer alır. 5.boyut ve kara deliği konu alan Interstellar insanın zekasını zorlayan filmler içerisinde mutlaka izlemeniz gerekenlerden birisidir. Imdb puanı 8.6’dır.

Inception

inception 2 685x428

2010 yılı yapımı yine bir Christopher Nolan klasiği olan Inception filmi de beyin sınırlarını zorlayan zor filmlerden birisidir. Bu tarz konular söz konusu olduğunda Nolan’ın filmleri ister istemez listenin başlarını çekmektedir. Christopher Nolan’ın tarzını sevenler yönetmenin diğer beğenebileceği filmlerine de buradan ulaşabilirler. Inception filmi vizyona girmesinin ardından çok kısa sürede son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmeye başlamıştır. Karışık kurgusuyla bu kategoride kesinlikle beklentinizi karşılayacak ve rüyalara bakış açınızı değiştirecek bir filmdir.

Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page, Tom Hardy ve Joseph Gordon-Levitt gibi birçok başarılı isim yer almaktadır. Film Cobb isimli profesyonel bir hırsızın, insanların en savunmasız anlarında yani rüya gördükleri anlarda bilinçaltına girerek sahip oldukları bilgi ve sırlarını akıllarından çalmalarını konu edinmiştir. Tabii işler karışacak ve görevleri çok basit olmayacaktır. Anlayanın muhteşem bulduğu, anlamayanın hayal kırıklığına uğradığı filmi izleyerek sizde notunuzu verebilirsiniz. Imdb puanı 8.8’dir.

Shutter Island

shutter island 685x421

2010 yılı Martin Scorsese yapımı gerilim gizem türünde bir filmdir. Dennis Lehane’nin aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Filmin kadrosunda Leonardo Dicaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley gibi isimler yer almaktadır.

1954 yılında geçen film, Ashcliffe isimli ABD’nin tehlikeli ruh hastalarının tutulduğu adada yaşanan olayları anlatır. Adaya araştırma amaçlı giden bir araştırmacının hikayesini görürüz. Deliler arasında geçen bir olaylar zinciriyle dikkatli izlediğinizde ilk seferde anlayabileceğiniz bir filmdir. Imdb puanı 8.1’dir.

The Machinist

the machinist 4 685x411

2004 yılı İspanya yapımı bir filmdir. Orijinal adı El Maquinista’dır. Yönetmenliğini Brad Anderson’un yaptığı Makinist filminin başrolünde Christian Bale yer alır. Film bir insomnia yani uyuyamama hastalığı olan adamın hikayesini konu edinmektedir. Tam bir yıl boyunca uyumayan insanın zihninde olabilicekleri hayal edin. Bir de çevresi sorunlu kişi ve olaylarla doluysa… Film izleyicinin düşünmesine fırsat bırakmadan akıp giden kişinin zekasını zorlayan başarılı yapımlardan birisidir. Imdb puanı 7.7’dir.

Predestination

predestination 685x428

2014 yılı Avustralya yapımı bir bilimkurgu ve gerilim filmidir. Michael ve Peter Spierig kardeşler yazılmış ve yönetilmiş olan bu filmi açıklaması bile biraz zordur aslında. İzlenişinin ne kadar karışık ve sürükleyici olduğunu bu noktadan çıkarabilirsiniz. Filmin kadrosunda Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor gibi isimler yer almaktadır.

Film zamanda seyahat eden bir ajanın, olmuş veya olması muhtemel olayları önlemesini konu almaktadır. İzlerken sizi zorlayacak ancak buna rağmen kurgusundan dolayı akıp giden bir film isteyenler için doğru filmlerden birisidir. Imdb puanı 7.5’dir.

Lucy

Lucy

2014 yılı yapımı Fransız bilimkurgu filmidir. Yönetmenliğini Luc Besson’ın yaptığı filmde Scarlett Johansson, Morgan Freeman ve Min-sik Choi gibi isimler yer almaktadır. Film bittiğinde böyle ekrana bakakalmasını sağlayan filmlerden biridir.

Filmde insanların beyninin sadece yüzde 10’unu kullanıldığı üzerine bir teoriden yola çıkılmaktadır. Bu teoriyle eğer insanlar beyninin yüzde 100’üne doğru oranın artmasıyla yapabileceklerinin neler olduğunu anlatılmaktadır. Tabii bu anlatım bol aksiyon ve kaosla birlikte yapılmaktadır. Imdb puanı 6.4’tür.

Split

Listedeki çoğu filmin beyin sınırlarını zorladığı doğrudur ancak bu filmin oyunculuk, performans, akıcılık ve gerçekten senaryo bakımından ayrı bir seyir keyfi bulunmaktadır. 2016 yapımı gerilim ve korku türünde olan Split filmi, M. Night Shyamalan tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. James McAvoy, Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley’nin yer aldığı film izleyiciye izlerken gerilim türünün hakkını fazlasıyla vermektedir.

Filmde Çoklu Kişilik Bozukluğu olan bir adamın 23 kişiliği ve 3 kız kardeşle olan hikayesi konu alınmıştır. Psikolojik gerilim olan Split’in Imdb puanı 7.3’tür.

I Origins

origins

2014 yılı yapımı bilimkurgu dram filmi I Origins, Mike Cahill tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Pitt, Astrid Bergès-Frisbey, Brit Marling yer almaktadır. I Origins çok yaygın alanlarda vizyona girmemiş daha çok festivallerde gösterilmiş sınırlı sayıda dağıtılmış filmlerden birisidir. Ancak konu ve senaryo bakımından ilgi çekerek kendisini duyurmayı başarabilmiştir.

İnsanların gözlerindeki irisin üzerine araştırmalar yapan uzman doktor bir biyoloğun, hayatının çalışması uğruna teorisini kanıtlayabilmek adına yaptıklarını konu almaktadır I Origins filmi. Filmin konusu iyi olsa da başka şekillerde karakter ve teknik olarak yapılmış olsaymış zirveyi görecek bir film olabileceği büyük bir tartışma konusu olmuştur. Imdb puanı 7.4’dür.

Gone Girl

gone

2014 yılı yapımı olan Gone Girl, David Fincher tarafından yönetilmiştir. Aynı isimli romandan Gillian Flynn’ın uyarladığı bir gerilim filmidir. Filmin kadrosunda ve başrollerinde Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Carrie Coon ve Tyler Perry bulunur. Gizem dolu bir gerilim filmi olarak, akışı ve hikayesiyle sonunda izleyiciyi pişman etmeyen ve şaşırtan bir filmdir.

Gone Girl, gizemli bir şekilde ortadan kaybolan kadının ardından eşinin şüphe çekmesi ve insanların birbirlerini algılarını tartmasını konu edinir. Aynı zamanda filmde evlilik kavramının medya, ekonomi ve sahtekarlıklarla bağlantıları da ele alınmaktadır. Imdb puanı 8.1’dir.

The Invisible Guest

invisible guest 685x978

2016 yılı İspanyol yapımı gerilim filmidir. Yönetmenliğini Oriol Paulo’nun üstlendiği The Invisible Guest, aynı zamanda suç ve gizem içerikli bir yapımdır. İzleyenlerin filmin hak ettiği değeri görmediğini onayladığı filmlerden birisidir. İspanyol yönetmenin usta bir şekilde kurguya el atması ve sahip çıkmasıyla izleyiciye film boyunca bir puzzle yaptıran ve film bitince puzzle da ne gördüğünü çok net ifade edebilmiş olan yoğun bir film olmuştur.

Orijinal adı Contratiempo olan filmde, varlıklı ve başarılı bir iş adamının sevgilinin cesediyle yakalanması sonucu şüpheli olması ve kendisini savunması için avukatıyla birlikte hikayedeki açıkları bulmaları ve çözmeleri anlatılır. Imdb puanı 8.1’dir.

Fragmanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu