İnsanın Kendine Sorması Gereken Sorular

Hayatla Mücadele Ederken Kendi Kendinize Düşünmeniz Gereken Konular Nelerdir?

Google Haberler'de MaksatBilgi'yi Takip Edin!

Hayat bir koşuşturmacadır. Bu koşuşturmaca anaokuluna ilk başladığınız gün başlar ve ölene kadar devam eder. Kimileri bu koşuşturmacayı başarıyla tamamlarken kimileri zaman zaman tökezler. Kimileri ise yolun ortasındayken oturur ve düşünür “gerçekten mutlu muyum” sorusunu. Gitgide çıkmaza giren bu süreçte kendi kendinizi tanımak için kendinize sormanız gereken sorular:

1- Burada Olmak Doğru Bir Seçim mi?

soru-isareti_609645 İnsanın Kendine Sorması Gereken Sorular

Hiç yaşadınız mı bilmiyorum ama bazen bir iş için aylarca çabalarsınız. Mülakatlara girer, kendinizi geliştirirsiniz. Sonunda başarıp, o uzun zamandır hayalini kurduğunuz koltuğa oturduğunuzda, hiçbir şeyin sizin hayal ettiğiniz gibi toz pembe renkten oluşmadığını görürsünüz. Büyük bir hayal kırıklığı yaşamadan önce seçiminiz her ne ise oturun ve düşünün. Seçiminizin size faydalarını düşünün ve gerçekten bu işi istiyorsanız kalkın ve başlayın.

2- Bunu Gerçekten Hak Ettim mi?

 İnsanın Kendine Sorması Gereken Sorular

İLGİLİ İÇERİKLER

Bazen hiçbir çaba  sarf etmeden hayal ettiğiniz yerlerden daha da iyi mevkilere gelirsiniz. Ya da hiç ummadığınız anda büyük bir düşüşe geçersiniz. Yükselişe geçmek insan için onur vericidir ancak, eğer araya birileri girdiyse ve başkalarının hakları çiğnendiyse, böyle bir duruma göz yummak kişiye uzun vadede mutsuzluk verir. Düşüşe geçmek ise; başlı başına yıkıcı bir süreçtir. Fakat bazen de insan bulunduğu pozisyon için hiçbir şey yapmayarak düşüşe geçer. Bu nedenle kişinin oturup kendi kendine “hak ettiğim yerde miyim?” sorusunu sorması ve ciddi anlamda kendi ile yüzleşmesi gerekir.

3- Gözümle Gördüm Kulağımla Duydum mu?

insanlari-kendinden-sogutmak İnsanın Kendine Sorması Gereken Sorular

Dedikodu öyle bir şeydir ki.. Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir insanın bile hayatını bilmek, en kirli çamaşırlarını duymak istersiniz. Birkaç kendini bilmez “arkadaş” size dedikoduları gelir aktarır ve siz büyük bir zevkle dinlersiniz. Sonra siz de aynı dedikoduyu tam olarak duyduğunuz şekilde başkalarına aktarırsınız. Sanki kendiniz görmüş ve duymuşsunuz gibi başkalarına söylersiniz.

Kısa süreli paylaşımlarda bulunmanın verdiği rahatlama hissi ile tatmin duygusunu hissedersiniz. Fakat, bir gün dedikodusu yapılan kişi siz olabilirsiniz. Bu nedenle başkaları ile ilgili dedikodu duyduğunuzda kör, sağır, dilsiz gibi davranmanız gerekir. Aksi takdirde başkalarının duyduğu ya da yorumlayarak size aktardığı sözleri dinleyerek bir gün sıranın size gelmesine izin vermiş olursunuz.

4- Ben Kendimden Memnun muyum?

 İnsanın Kendine Sorması Gereken Sorular

İnsan bazen kendini diğer insanlara beğendirmek için türlü türlü çabalara girer. Hatta bazen kendini olduğundan farklı göstermek ister. Fakat başkası gibi davranmak başkasının t shirtü ile gezmek gibidir. O t shirt ahat ve çok güzeldir belki. Fakat t shirt başkasınındır. Ne kadar rahat ve güzel olursa olsun başkasından alınan emanet bir gün geri teslim edilecektir.

Bu nedenle ilişki içindeyken kendiniz gibi olun. Ve kendinizi karşı tarafa beğendirmeye çabalamadan önce kendinize “ben kendimden memnun muyum ki başkaları beni beğensin” diye sorun. Beğenmediğiniz taraflarınızı düzeltmeye çalışın, kötü huylarınızı terk edin. Ama her şeye rağmen kendi çizginizi oluşturun.

5- Geleceğim İçin Elimden Gelen Her Şeyi Yaptım mı?

negativ-dusunce İnsanın Kendine Sorması Gereken Sorular

Gelecek, insanın kendi çabaları ile inşa edilir. Gençken yapılan bazı küçük hatalar geleceğe atılan büyük kaldırım taşlarıdır. Bu nedenle özellikle yolun başında ya da ortasındayken kendinize gelecek için neler yaptığınızı sorun. Cevaplar sizi tatmin etmiyorsa kalkın yeniden başlayın. Gerekirse yeniden okuyun, yeni bir işe girin. Ta ki duyacağınız cevap sizi tatmin edene kadar durmadan koşun. Hayat sizin ve siz bu hayatın tek mimarısınız.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu