Girişimcilik ve İşletmeSosyal Medya

Influencer Marketing Nedir? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Influencer Marketing, ürünleriniz ya da hizmetlerinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırma potansiyeli olan kişiye ya da kişiler ile iletişim kurup, tanıtımlarınızı yapma süreci ve bir içerik pazarlaması yöntemidir. Online ortamlardaki rekabetin her geçen gün hız kazanması yeni içerik pazarlama yöntemlerinin pazara dahil olmasına sebep oluyor.

influencer marketing nedir 2

Influencer Marketing, birçok uzman pazarlamacıya göre, internetin içerik biçimini değiştiren ve seneler boyunca revaçta kalacak olan etkili ve yeni pazarlama modelidir. Peki, Influencer Pazarlama nasıl işlemekte?

Influencer Marketing, etkin bir kitlesi olan kişi ya da kişilerin markanız ya da markanıza ilişkin ürün ya da hizmetlerin tanıtımının yapılması sonucunda ortaya çıkmakta. Yapılan bu çalışmalar, müşterileriniz için büyük bir değer taşımakta ve onları sizin potansiyel müşterileriniz durumuna getiriyor.

Sosyal medya odaklı olarak geliştirilen Influencer Marketing kampanyalarında uygulanacak adımlar hizmet ve ürüne ilişkin stratejiye göre farklılık göstermekte.

influencer marketing nedir 3

Influencer Marketing Türkçesi Nedir?

Influencer Marketing’ın Tükçe bir karşılığı bulunmamakta. Bunun sebebi hem yeni bir pazarlama yöntemi olması hem de çıkış noktasının ülkemizden uzak topraklarda yeşermiş olmasıdır. Türkçeye Influencer Marketing’i bazı kaynaklar fenomen pazarlaması olarak çevirirken bazı kaynaklar ise etkileyici kişi pazarlaması tabirini kullanmayı tercih ediyor.

İçerik pazarlaması dünyası bakımından, tanımı doğru bilindiği ve içeriği doğru bir biçimde kavrandığı süre boyunca kavramın Türkçe karşılığının ne biçimde kullanılmış olduğunun pek fazla önemi yok. Yine de Türkçesi hakkında seçim yapmak size kalmış.

influencer marketing nedir

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Günümüz sosyal ağlarında Influencer Marketing nasıl yapılır sorusuna cevap verebileceğimiz birçok yöntem olabilir. En genel biçimleri ise etkili / popüler kişinin aşağıdaki eylemlerden birini uygulayarak size ve ürün ya da hizmetlerinize değer katmasıdır.

influencer marketing nedir 4

  • Sizin hakkında bir blog yazısı yayımlayabilirler.
  • Sosyal medya hesapları üzerinden markanız ya da hizmetniz hakkında paylaşım yapabilirler.
  • Videolarında sizden bahsedebilir, hizmetiniz hakkında tanıtım yapabilirler.
  • Bir paylaşımınızı beğenebilir, repost ya da retweet gibi içeriği tekrar servis etme mekanizmasından faydalanabilirler.
  • Yukarıdakilerin tümünü ya da bazılarını uygulayabilirler.

Influencer Marketing çalışmalarından elde edilecek olan geri dönüşümü analiz edebilmek uzmanlık gerektirir. En iyi geri dönüş alabileceğinizi düşündüğünüz stratejiyi belirledikten sonra yola koyulmanız gerekmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu