Yaşam

İnciler Nasıl Oluşur?

instagram takipçi hilesi

Son derece zarif bir görünüme sahip olan inciler, büyüleyici görünümleri ve sıra dışı formları ile yıllar boyunca çeşitli alanlarda kullanılmış ve günümüzde de her yaştan insan tarafından kullanılmaktadır.

İnciler

 

Farklı renk ve görünümlerde karşımıza çıkan inciler aslında birçok renk ve şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ancak yaygın olarak kullanılan ve karşılaşılan renk sedef rengidir. Sıklıkla karşılaştığımız sedef rengi kirli beyaza benzer ve çeşitli yansımalar içerir. Bu farklı renklerin yansımaları inci aksesuarların oldukça şık görünmesini sağlar.
Sedeften sonra en çok kullanılan renkler yeşil ve pembedir. Ancak bulunması zor olan siyah incilerin bu özelliği ile diğer renklerde daha değerli olduğu bilinmektedir.

İnciler Nasıl Oluşur?

İncilerin oluşumu her yönden çarpıcıdır, bu da onu benzersiz kılan şeylerden sadece biridir. İnciler, denizde yaşayan istiridye, midye veya tarak gibi yumuşakçalarda oluşur. Bu sert kabuklu yumuşakçaların içine inci yapmanın temel amacı, kendilerini çevresel zararlardan korumaktır. Tüm canlılar gibi istiridye ve midye gibi yumuşakçalar da kendilerini çevreden gelebilecek olası zararlardan korumak isterler.

İnci’nin hikayesi burada başlıyor. Korunması gereken sert bir kabuğa sahip olan bu yumuşakça seviyesindeki canlılar, içeri girdikleri kum veya toz parçaları olan incilerin ana maddesini oluştururlar. Bu, öğrencileri şaşırtan şeylerden biridir. Hayranlıkla etrafımızda taşıdığımız, aksesuar olarak kullandığımız ve özenle koruduğumuz incilerin oluşumu aslında bir istiridye, midye veya deniz tarağının sert kabuğuna bir kum tanesinin sızmasıyla başlar.

inciler nasil olusur1

Bahsettiğimiz yumuşakçalar, bu küçük parçacıkları zararlı yabancı madde olarak görür ve kendilerini korumak için onları sedef mineralleriyle çevrelemeye başlarlar. Burada bunun her kum veya toz tanesi için geçerli olmadığına dikkat edilmelidir. İstiridyeler sadece parazit içeren maddeyi salgılayarak sedefi etkisiz hale getirmeye çalışarak inci üretmeye başlarlar.

Sedef, istiridyelerin ürettikleri ve kendilerini korumak için kullandıkları bir maddedir. Sedef, yaygın olarak kireçtaşı olarak bilinen kalsiyum karbonat adı verilen bir bileşenden oluşur. Sedef, zamanla ince kum veya toz taneciklerini çevreler ve büyük bir sabırla orijinal rengini verir. Kusursuz görünümlü bir inci oluşumu sırasında sedef adı verilen bir madde arasında çok küçük boşluklar görülebilir. Işıkla karşılaştığında inciye muhteşem reflektif görünümü ile eşsiz bir görünüm kazandırır.

İnciler Ne Kadar Sürede Oluşur?

İnci oluşum hikayesi aşağı yukarı bu şekilde gerçekleşir. Her inci için net bir başlangıç ​​ve bitiş süreci söylemek mümkün değildir. Suda yaşayan bir canlı olarak, tüm istiridyeler aynı incileri üretmez. İstiridyenin habitatı ve içinde bulunduğu iklim gibi birçok faktör oluşum sürecini etkileyebilir.

inciler nasil olusur2

İnci oluşum zamanları tatlı su ve tuzlu su istiridyeleri arasında büyük farklılıklar gösterir. Tatlı su istiridyeleri 1-6 yıl içinde inci üretimini tamamlarken, tuzlu su istiridyeleri için bu süre 5-20 yıl arasında değişebilmektedir.

Her İnci Doğal Mıdır?

Her inci, derin denizlerde yaşayan istiridyeler tarafından üretilmez. Doğal inciler çok değerli ve nadirdir. Yapay inci üretimi deniz çiftliklerinde yapılmaktadır. İstiridye habitatı düşünülerek tasarlanan bu çiftliklerde, istiridye kültürü yapılarak yapay inciler üretilir.

Beklendiği gibi, yapay incilerin fiyatı, doğal olarak oluşturulmuş çok yıllık incilerden daha düşüktür. Ayrıca oluşumunu tamamlamadan toplanan incilerin değeri de aynı oranda düşmektedir. İnciler, büyük bir sabır, özen ve tabii ki büyük işçilik gerektiren, beslenir, toplanır ve kullanıma hazırlanır.

İnciler İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu