Yerli Kadın Ünlüler

İnci Çayırlı

İnci Çayırlı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

inci cayirli 1
Tam adı: Hatice İnci Çayırlı
Doğum tarihi: ??. ??. 1935
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Ölüm tarihi: 31 Ağustos 2021
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: 
Ailesi: Mustafa Fazıl Bey (Babası)
Eşi: Burhan Atalay
Çocuk (ları): Canan Atalay
Mesleği: Müzisyen, Şarkıcı
Aktif Yılları: 1950’li ve 2021 yılları arası
imdb-logo
youtube-chaneldeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle

Hakkında

İnci Çayırlı Kimdir? İnci Çayırlı, müzisyen ve şarkıcıdır.

İnci Çayırlı, 1935 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Mustafa Fazıl Bey, babaannesi İffet Hanım ve halaları Şükriye ve Behice ile birlikte büyüdü.

İlkokul eğitimini Kuzguncuk İlkokulu‘nda, lise eğitimini Çamlıca Kız Lisesi‘nde bitirdi. 1953 senesinde İstanbul Belediyesi Konservatuvarında eğitim aldı.

Babasının dayısı olan udi bestekarı Fahri Kopuz sayesinde müzik ile tanıştı. 1953 senesinde İstanbul Belediyesi Konservatuarı’nda Folklor Tatbikat Topluluğu‘nda Sadi Yaver Ataman‘ın asistanlığını yaptı. Bir süre sonra Üsküdar Musiki Cemiyeti‘nde girdi. 1954 senesinde İstanbul Radyosu‘nda çalışmaya başladı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği İcra Heyeti şef yardımcı olarak çalıştı. Romanya, Rusya, Türkiye, Almanya, İsviçre, Japonya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde pek çok konser verdi. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı öğretim üyeliği yaptı. 1977 ve 1985 seneleri arasında İTÜ Türk Müziği Korosunu yönetti. 1990 ve 1995 seneleri arasında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği kurucu şefi oldu.

İnci Çayırlı, 1998 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 2000 senesinde belgesel filmi olan “Nazım Hikmet Şarkıları” isimli bir projede yer aldı. 2007 senesinde Show TV ekranlarında “Şarkı Söylemek Lazım” isimli yarışma programında Oray Eğin, Erol Evgin, Fuat Güner ile birlikte jüri koltuğunda oturdu. 2014 ve 2015 yılları arasında Habertürk ekranlarında Tarihin Arka Odası isimli programda yer aldı.

2015 senesinde “Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk – İnci Çayırlı’nın Anıları” isimli kitabı yayınlandı. 1958 yılında Burhan Atalay ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Canan Atalay adında bir kızı dünyaya geldi.

İnci Çayırlı, 31 Ağustos 2021 günü hayatını kaybetti.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=dn0RU8ZEK04

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu