Yaşam

İlk Kez Lens Kullanacaklara Tavsiyeler

Lens Nedir? Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Lens, görme sorunu yaşayan kişilerin gözlerine taktıkları, görüş kalitesini arttıran bir üründür. Göz sorunlarınız dikkate alınarak doktor tavsiyesinde yazılan lensler genellikle gözlük takmak istemeyen kişilerin tercihleri arasında yer alır. Lens çeşitleri; optik ve kozmetik olarak 2 kategoriye ayrılır.

1- Optik Lens

göz nemlenmesi ve nedenleri3

Optik lens; yakını ya da uzağı görmede sorun yaşayan kişilerin başvurduğu ürünlere denir. Optik lens kullanacak kişiler göz doktoruna giderek önce göz tansiyonuna, sonra gözün büyüklüğüne ardından da görme bozukluğunun derecesine baktırır. Eğer kişinin gözleri lens kullanmaya uygunsa doktor tarafından yazdırılan reçete ile optik mağazasından lens alabilir. Optik lenslerin; şeffaf ya da renkli seçenekleri vardır.

2- Kozmetik Lens

göz nemlenmesi ve nedenleri2

Kozmetik lens, göz renginde değişiklik arayan kişilerin tercihleri arasında yer alır. Gözü olduğundan farklı bir renge sokan kozmetik lenslerin çeşitli desenlerden oluşan çeşitleri vardır. Özellikle hareli lens çeşitleri sıklıkla tercih edilir.

Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

göz nemlenmesi ve nedenleri4 e1568862124830

Lens kullanımı basit gibi görünse de özellikle ilk kez kullanacaklar için zorlu bir süreçtir. Bu nedenle hijyen kurallarına dikkat edilerek takılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde gözlerde kalıcı hasar oluşabilir.

 • Lens takmaya başlamadan önce ilk olarak tırnaklarınızı çok kısa kesmeniz gerekir. Aksi takdirde lensinizin yırtılma olasılığı yüksektir.
 • Mutlaka her kullanımdan önce ellerinizi yıkayın.
 • Lenslerden bazıları günlük kullanıma, bazıları ise aylık kullanıma uygundur. Günlük kullanılan lensinizi günün sonunda dikkatlice çıkarın ve atın. Asla ikinci bir kez daha takmayın.
 • Aylık lensleri 1 ya da 2 gece daha takabilirsiniz. Fakat gözlerinizde kuruluk problemi oluşmaması için her gün çıkarmanız önerilir.
 • Lens solüsyonunuzu sık sık temizleyin.
 • Solüsyonun içinde herhangi bir toz ya da farklı bir yabancı madde varsa kesinlikle değiştirin.
 • Lensi takarken aynanın karşısına geçin. Gözlerinizin altından aşağı doğru kaydırın.
 • Önce lensin alt kısmını, sonra da tamamını gözlerinize yerleştirin.
 • Gözlerinizi birkaç kez kapatıp açarak lensin tamamen gözünüze oturmasını sağlayın.
 • Eğer gözlerinize makyaj yapacaksanız lensi taktıktan sonra yapmanız gerekir.
 • Gün içinde gözünüzde herhangi bir batma problemi oluşursa lensi gözlerinizden çıkarın, solüsyonda bir müddet bekleyin ve gözlerinize yeniden takın.

Hangi Lensi Almalıyım?

goz estetigi operasyonlari nelerdir

Bu soru sıklıkla merak edilir. Fakat hangi lensin sizin için uygun olduğuna doktor tavsiyesi ile karar vermeniz önerilir. Ancak bazen doktorunuz önerse bile lens size uygun gelmeyebilir. Çünkü her gözün yapısı birbirinden farklıdır. Kısacası lens kullanma süreci biraz deneme yanılma ile alakalıdır. Bu nedenle lens satın alırken bir aylık alın ve sizin için uygun olup olmadığını deneyin.

Lens Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu