Beslenme ve DiyetYaşam

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

ıhlamur 3 1

Bitki çayları içinde en sık tercih edilenlerin başında ıhlamur gelmektedir. Herhangi şilayet olmasa dahi ıhlamurun günde en az 1 bardak tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Gribal enfeksiyonlara karşı çok iyi bir direnç timsali olan ıhlamur anksiyete gibi şikayetlerin de ciddi oranda azalmasına yardımcı olmaktadır. Öyleyse ıhlamurun faydaları nelerdir?

Ihlamurun Faydaları

ıhlamur 4 1

Kış dönemlerinde oldukça sık görülen soğuk algınlıklarına karşı uygulanan tedavilere alternatif olaraj ıhlamur tüketilebilir. Doğal bir ilaç olması nedeniyle doktorların da tüketilmesini önerdikleri ıhlamurdan hazırlanan çay balla karıştırıldığı takdirde etkisini daha da artıracaktır. Beden direncinin artmasına yardımcı olabilen ıhlamur grip ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça etkilidir.

Soğuk algınlığının belirtilerinin başında gelen öksürük sorununun, ıhlamur çayını çok fazla tüketmenden ortadan kaldırılabilmesi mümkündür. Öksürüğe neden olan bakterilerin bedenden atılabilmesi için verilmekte olan uğraşa destek olan ıhlamur, öksürük nedeniyle üst solunum yollarında yaşanabilen tahrişin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.

ıhlamur 6 1

Metabolizmayı güçlendirerek beden direncini arttıran ıhlamur çayı, bu vesile ile kan dolaşımını da hızlandırır. Düzenli bir şekilde ıhlamur çayı tüketen kişiler, kış dönemlerinde çok fazla üşüme hissi yaşamazlar.

Nefes açıcı özelliğe de sahip olan ıhlamur çayı, bronşların yumuşamasının yanı sıra solunum yollarında beliren tahrişin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu nedenle kronik alerji sorunu yaşayan hastalara semptomların giderek arttığı dönemlerde ıhlamur çayı tüketmeleri önerilmektedir.

Ihlamur çayı, hastalıklara neden olan mikropların terleme yolu ile bedenden atılmasını sağlamaktadır. Ihlamur çayının acı biber ile karıştırılıp tüketilmesi ile terlemeyi de arttırmaktadır.

ıhlamur 1 1

Sindirim sistemini de hızlandıran ıhlamur çayı, kabızlık sorununu gidererek mideyi kuvvetlendirir ve besinleri çok daha kolay hazmedilmesini sağlamaktadır.

Ihlamur Hangi Hastalıklara Karşı Korur?

ıhlamur 5 1

Grip ve Nezleye Karşı Ihlamur

Ihlamur kış dönemlerinde daha sık görülen yaygın salgın hastalıklardan ve soğuk algınlığından korunabilmek ve söz konusu hastalıkların tedavileri için tüketilmektedir. Çok daha etkili olabilmesi için ıhlamur çayının içine limon ve bal eklenebilir. Bal ile bedenin direnci hastalıklarla mücadele için artmaktadır.

Ihlamur Öksürüğe İyi Gelir

Ihlamurun üşütmeden dolayı ortaya çıkan öksürüğü azaltıcı özelliği mevcuttur. Düzenli olarak sıcak şekilde tüketildiği taktirde mikropları ve bakterileri bedenden atarak üst solunum yollarında öksürükten ötürü ortaya çıkan tahrişleri giderir.

ıhlamur 8 1

Ihlamur Vücudun Direncini Arttırır

Bedeni sıcak tutmaya çalışır ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır. Kış dönemlerinde üşüme problemi yaşayan kişilerin bu sorunu ortadan kaldırabilmelerine önemli oranda yardımı olmaktadır.

Stresi Giderir

Ihlamurun sinir sistemi üzerinde de önemli katkıları mevcuttur. Ihlamur çayının içine karanfil atıldığı taktirde daha etkili bir sakinleştirici olabileceği ortaya konmuştur. Bu sayede genel sinir sistemini de olumlu yönde etkileyerek stresten meydana gelen kötü düşüncelerden beyni muhafaza etmektedir.

Ihlamurun Faydaları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=3JjULwqvwq8

Kaynak
sabah.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu