Yerli Erkek Ünlüler

Hüseyin İnan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

huseyin inan kimdir 2
Tam adı: 
Hüseyin İnan
Doğum tarihi: ??. ??. 1949
Doğum yeri: Bozüyük, Gurun, Sivas, Türkiye
Ölüm tarihi:
6 Mayıs 1972
Ölüm yeri: 
Ankara, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: 
Ailesi: Hıdır İnan (Babası), Selver İnan (Annesi), Kamil İnan, İrfan İnan (Kardeşleri)
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Siyasetçi
Aktif Yılları: 1960’lı ve 1972 yılları arası
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Hüseyin İnan Kimdir? Hüseyin İnan, siyasetçidir.

Hüseyin İnan, 1949 senesinde Sivas’ın Gurun ilçesine bağlı Bozüyük Köyü’nde dünyaya gözlerini açtı.

İlkokul ve ortaokul eğitimini Sarız’da bitirdikten sonra lise eğitimini Kayseri’de aldı. 1996 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İdari Bilimler Bölümü‘ne girdi. Bu okulda eğitim gördüğü dönemde Dev-Genç ve Sosyalist Fikir Kulübü’ne üye oldu. Yurtta kaldığı dönemde TIP’e de girdi.

Bazı emperyalizm karşıtı olaylara katıldı. ABD 6. Filosuna karşı yapılan eylemlerde bulundu. ODTÜ Hazırlık boykotunun önayaklarından bir tanesi oldu. 1968 senesinde üyesi olduğu parti ve örgütlerde gruplaşmalar başlattı. Gerilla yöntemi kullanarak emperyalizm karşıtı fikirleri uygulamak için yöntemler geliştirmeye başladı. O sene okuldan uzaklaştırıldı. Fakat yurttan ayrılmadı.

1969 senesinde Filistin Kurtuluş Örgütü’nün büyük bir payının sahibi olan El-Fetih grubunun kamplarından yer aldı.  Bu grupla İsrail’e karşı adeta savaştı. 1970 senesinde Türkiye’ye dönüş yapan İnan, Diyarbakır’da tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. 1970 senesinde yargılama sürecinin sonunda serbest bırakıldı.

Serbest bırakıldıktan sonra Ankara’ya dönen İnan, arkadaşlarıyla birlikte THKO’yu başlattı ve gerilla mücadelesinin temellerini atma felsefesini onlarla paylaştı. Aralarında Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil ve Cihan Alptekin‘in de bulunduğu THKO’nun başına geçti. Örgütün tüm faaliyetlerinde aktif rol oynadı.

Dev-Genç üyesi İlker Mahsunoğlu’nun 29 Aralık 1970’de öldürülmesi, 1 Ocak 1971’de Türkiye’de İş Bankası’nın soyulması ve Amerikan askerinin kaçırılması olaylarını THKO örgütü ile birlikte yürüttü. 24 Mart 1971 günü Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yakalandı. Ankara 1. Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılandı ve suçlu bulundu.

9 Kasım 1971 günü idam cezası aldı. İdam kararı sonrasında, kararın iptali için büyük baskılar yapılsa da sonuçsuz kaldı ve Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve Deniz Gezmiş, 6 Mayıs 1972 günü Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildi.

İnan’ın idam edilmeden önce ailesine şu mektubu yazdı;

huseyin inan mektubu

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=YgfgJZtGwGg

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu