Yaşam

Holi Nedir Ve Neden Kutlanır?

instagram takipçi hilesi

holi 8

Renklerin festivali olarak nitelendirilen Holi, Hindu festivalleri içinde en canlı olanıdır. Hindistan’da kışın sonuna gelindiğini işaretler ve ilkbaharın gelişi mutlulukla karşılanır. Söz konusu bayram gününde insanlar renkler ile oynar, tanışıp selamlaşarak yeni başlangıçlara imza atarlar.

Holi Kutlamalarının Arkasındaki Popüler Efsaneler

holi 3

Ülkede düzenlenen birçok festival gibi Holi de popüler efsaneler ile ilintili. Birçok ilgin öykü, çeşitli festival ritüellerinin arkasındaki tarihi anlatmaktadır.

Holika Dahan’ın Hikayesi

holi 4

Bir efsaneye göre yıllar yıllar önce Hiranyakashipu adında güçlü bir kral yaşıyormuş. Bu kral bir şeytandı ve zulmünden bütün halk nefret etmişti. Kendisini Tanrı olarak niteler ve krallığı altındaki herkesin kendisine ibadet etmesini emretmiştir. Ancak bir kişi vardı ki kendisine ibadeti reddetmişti. Bu isim kralın kendi oğlu Prahlada.

Oğlunun kendisine karşı olan itaatsizliğine oldukça öfkeli olan Hiranyaashipu, oğlunu birçok kez öldürmeye çalıştı fakat pek de başarılı olamadı. Sonrasında Kral kendisi gibi kötü olan kız kardeşi Holika’nın yardımına ihtiyaç duydu. Günlerden bir gün Prahlada’yı öldürmek için kendisini bir ateşin dibinde oturması için kandırdı. Fakat şeytani düşünceleri nedeni ile gücünü kaybetti ve küle döndü.

holi 5

Olayların ardından Prahladadokunulmazlık kazandı ve o ateşin dibinden kurtarıldı. Bu nedenle Holi Festivali’nin ilk gününde Holika Dahan olarak kutlanmaktadır ve iyinin kötülüğe karşı zaferini ifade eder.

Holi Festivali Hindistan’da Nasıl Kutlanır?

holi 6

Holi renkli festivalini kutlamak bir çok gelenek içermektedir Festivalden kısa bir süre önce insanlar yakılacak olan şenlik ateşi için odun ve birçok farklı yakacak maddesi toplamaya başlarlar. Yanıcı malzemeler sonrasında parklar, topluluk merkezleri, koloniler ve diğer açık alanlarda bir yuvada toplanmaktadır. Yakılan ateşin içinde efsaneye göre yakılmak için bir Holika efsanesi yetiştirilmektedir.

Holika Dahan

holi 11

Festivalin ilk günü Holika Dahan ya da Chhoti Holi olarak kutlanmaktadır. Güneşin batmasının ardından insanlar açık havada toplanarak puja yaparlar (dua ederler) ve sonra onu yakmaktadırlar. Hatta öyle ki insanlar iyinin kötüye karşı kazandığı zaferi temsil etmiş olduğu için, havanın çevresinde şarkı söyleyerek dans etmektedirler.

Renklerle Oynamak

holi 10

Holi’nin ikinci gününde Rangwali Holi, Dhulandi, Phagwahya da Badi Holi olarak adlandırılmaktadır. Bu, insanların birbirine renk uyguladıkları, parti yaptıkları ve eğlendikleri bir gündür. Gençler ve çocuklar gulal ya da abir denilen kuru renk, pichkars (su tabancası), içi renkli çözeltiler ile doldurulmuş su balonları ve benzer türde yaratıcı şeyler gruplar halinde oynamaktadır.

Özel İkramlar

holi 7

Gujiya, Hindistan’daki hemen hemen her evde Holi döneminde yapılan özel bir tatlıdır. Khoya (süt ürünleri) ve kuru meyveler ile doldurulmuş olan bir hamur tatlısıdır.Holi’nin gelenekselleşen içeceği, genel itibari ile bhang (esrar) içermekte olan thandai’dir. Ağızların sulanmasına neden olan bir başka geleneksel lezzetler ise namkeen, bhature, chole, dahi bhalle, kanji vada, dal kachori, papri chaat ve gol gappe olarak nitelendirilebilir.

Festival of Colors – World’s BIGGEST color party

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu