Kişisel Gelişim

Herkes Tarafından Saygı Duyulan İnsanların Asla Yapmadığı 10 Şey

instagram takipçi hilesi

Hepimizin sevdiği birileri vardır. Ancak bazı insanlar vardır ve onlar herkes tarafından sevilir. Bu insanlar, yapıkları şeylerle, söyledikleri sözler veya karizmatik duruşlarıyla herkes tarafından sevilmektedir. Bu insanları yaptıkları şeyler yani ürettikleri, sahip oldukları maddi şeylerden çok onları farklı kılan davranışlar neler? Herkes tarafından saygı duyulan bu insanların sırrı nedir?

Herkes tarafından  sevilen karizmatik insanların asla yapmayacağı 10 Şey

1. Suçlamıyorlar

suclama

Arkadaşlarınız hata yapabilir.Bir mağazada çalışan satış görevlileri size iyi hizmet vermeyebilir. Çalışanlarınız beklentilerinizi karşılamayabilir. Bu ve bunun gibi örneklerle karşılaşıldığında , karşınızdakini suçlarsınız. Bu durumlar belki de onlar değilde kendinizi suçlamanız gerekiyorsa ? Belki siz karşınızdakini yeterli eğitimi vermediniz, çok fazla talepte bulundunuz, karşılıklı güven ortamını sağlamadınız. Belki de siz sandığınız kadar iyi değilsinizdir.

İşler istediğiniz gibi gitmediğinde sorumluluk almak mazoşistlik değil, insanı güçlendiren bir şeydir çünkü böylelikle bir sonraki sefer daha iyisini yapmaya odaklanırsınız.

2. Kontrolcü değiller

Patron olabilirsiniz, çalıştığınız sektörün lideri olabilirsiniz, herkesi peşinden koşturan bir cazibeye sahip olabilirsiniz. Bu güzel özelliklere rağmen edebildiğiniz tek şey kendiniz olduğunuzu asla unutmayın.  Başkalarını kontrol etmeye başladığınızda, kendi hedeflerinizi, hayallerinizi, fikirlerinizi başkalarından üstün görüyorsunuz demektir.

Ayrıca, en iyi kontrol kısa süreli olandır. Kontrol uzun süreli olduğunda, yarattığı korku, güç veya otorite duygusu uzun vadede karşınızdakine kendini kötü hissettirir.

3.Etkilemeye çalışmıyorlar

etkileme

Kimse sizi güzel kıyafetleriniz, arabanız, sahip olduğunuz mevki, unvanınız veya başarılarınız için sevmez. Bunların hepsi hayatta sahip olduğunuz “şeylerdir”. Sahip olduğunuz bu şeyler yüzünden insanlar sizi sevebilir ancak bu sizi sevdikleri anlamına gelmez.

4. Takılıp kalmıyorlar

İnsan korktuğu zaman veya kendini güvende hissetmediğinde, en iyi bildiği şey neyse ona tutunup kalır. Üstelik o şey sizin için iyi bir şey olmasa da… Korku veya güvensizlik duygusundan kurtulmak mutlu olmak anlamına gelmez. Bu yüzden ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeye tutunup kalmak sizi daha mutlu bir insan yapmaz. Aksine bazı olayları akışına bırakmalı ve elde edebileceğiniz deneyime odaklanmalısınız.

5. Bölmüyorlar

konusmayi bolmuyorlar

Bir konuşmayı, eylemi bölmek sadece kabalık değil. Birini böldüğünüz zaman, aslında o kişiye onu dinlemediğinizi söylemiş oluyorsunuz. Bunun yerine , sizi sevmesini istiyorsanız  onları dinleyin, size söylediklerine odaklanın. Hatta anladığınızdan emin olmak için sorular sorun.

6. Mızmızlanmıyorlar

herkes tarafinda saygi duyulan

Kelimelerin gücü olduğuna inanın. Hayatınızdaki sorunlarla ilgili mızmızlanmak, kendinizi daha iyi değil daha kötü hissetmenize neden olur. Eğer bir şeyler yolunda gitmiyorsa, şikayet ederek vakit kaybetmek yerine o durumu düzeltmekle vakit harcayın. Kötü giden şeylerden bahsetmek yerine iyi giden şeylerden bahsedin.

7. Eleştirmiyorlar

Daha eğitimli, daha deneyimli, daha güçlü olabilirsiniz. Ancak bu sizi daha zeki veya daha iyi yapmaz, sadece sizi siz yapar. Aslında siz de herkes gibisiniz. Herkes birbirinden farklıdır, daha iyi veya daha kötü değil, sadece farklı. Herkesin aynı görmeye çalışmak yerine insanların farklılıklarının kıymetini bilin.

8. Öğüt vermiyorlar

Hayatta yükseldikçe ve başarılar kazandıkça, başkalarından daha çok şey bildiğinizi ve bunları başkalarına anlatmanız gerektiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. İnsanlara gidiş yolunu değil finali anlatırsanız, onlar sizi duysa bile kulak verip dinlemezler ve sizin etrafınızda olmak istemezler.

9. Geçmişte yaşamıyorlar

Geçmiş değerlidir. Geçmişteki hatalardan dersler çıkarmak, geçmişteki güzelliklerin kıymetini bilmek değerlidir. Ancak geçmişi geçmişte bırakmayı unutmayın. Söylemesi kolay, yapması zor olabilir. Geçmiş bir alıştırmadır, sizi tanımlamaz. Geçmişteki yanlışları düşünün ve çıkarmanız gereken dersleri çıkarın. Bir sonraki sefere aynı şeyleri yapmamak için özen gösterin.

10. Korkunun sizi esir almasına izin vermeyin

Hepimiz hayatta birçok şeyden korkuyoruz. Hayatta olabilecekler, değişebilecek şeyler, olası başarısızlıklar, başkalarının hakkımızda düşündükleri hepimizi korkutuyor. Endişelenmemek, doğru zamanı beklememek, biraz daha düşünmek için zaman istememek elde değil. Ancak korkuların sizi ele geçirip hayatın elinizden kayıp gitmesine izin vermeyin. Eğer bir şeyi planlıyorsanız, doğru zamanı bekleyerek yıllarınızı harcamayın. Hayallerinizi gerçekleştirmek için bugünden itibaren çalışmaya başlayın.

Erdem Cenkez

MaksatBigli'de iç yönetime bakıyorum.Yazarlar ve site içindeki görevlendirme...Aynı zamanda siz değerli ziyaretçilerimiz için yazıların güncellemeleri ve derlemeleriyle ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu