Yaşam

Henüz Bulunamayan 5 Kayıp Mücevher

instagram takipçi hilesi

Efsanevi Okyanusun Kalbi, popüler film Titanic‘te büyük bir avı ateşledi. Ve Okyanusun Kalbi gerçekten kayıp bir değerli taş olmayabilirken, zamanla gerçekten kaybolan pek çok mücevher var. İşte henüz bulunamayan 5 kayıp mücevher.

Henüz Bulunamayan 5 Kayıp Mücevher

Mavi Elmas

kayip mucevher 1

Mavi Elmas, Hindistan‘da bulunan 69 karatlık bir elmastı ve büyük ölçüde dünyanın ilk mavi elması olarak kabul ediliyor. 1668 yılında Fransa Kralı XIV.Louis tarafından satın alındı ​​ve kral elması yaklaşık 69 karata kadar kesti. Oradan, Altın Post Düzeni adı verilen güzel bir Katolik şövalyelik düzeninde onu monte etmeye devam etti.

Şimdi, elmasın nereden geldiği ve kime ait olduğu hakkında oldukça fazla şey biliyor olsak da, bilmediğimiz şey, elmasın ömrünün sonraki yarısında neler olduğu.

1791 yılında Kral Louis XVI ve eşi Marie Antoinette, devam eden devrim nedeni ile ülkeden kaçmaya çalışırken tutuklandı. Tabii ki yakalandılar ve hapsedildiler ve devrimciler kraliyet sarayını yağmalamaya karar verdiler. Yağma sırasında hırsızlar, ünlü Mavi Elmas da dahil olmak üzere Fransız kraliyet mücevherleri üzerinde hak iddia etti. Bu, Fransız Mavisi‘nin en son görülen haliydi.

Zamanla kaybolan diğer bazı değerli taşların aksine, Fransız Mavisi basitçe yeniden modellenmiş gibi görünüyor. Bilim adamları, şu anda Smithsonian Enstitüsü‘nde bulunan Hope Diamond üzerinde testler yaptılar ve orijinal boyutunun yaklaşık üçte ikisine kadar küçültülmüş olmasına rağmen, uzun süredir kayıp olan Fransız Mavisi olduğuna inanıyorlar.

Büyük Moğol Elması

kayip mucevher 2

Büyük Moğol Elması, Hindistan‘da şimdiye kadar çıkarılan en büyük elmas olduğu için bu şekilde adlandırıldı. Elmas 1650 yılında çıkarıldığında 787 karat ağırlığındaydı.

İmparator Aurangzeb‘e ait olan elmas, elması yaklaşık 500 karat küçülten Hortentio Borgis adlı bir adam tarafından kesilmesi için Venedik‘e gönderildi. İmparator etkilenmedi ve kuyumcuya sahip olduğu her kuruş için para cezası verdi.

Bu, elmas hakkında gerçekten duyulan son şeydi ve birçok insan, elmasın 1739 yılında Delhi‘nin yağmalanmasında kaybolduğuna inanıyor. Elmas resmi olarak kayıp olmasına rağmen, Orlov elmasının aynı Büyük Moğol Elması olduğuna inananlar var. Bunun nedeni, her iki elmasın da “yarım yumurta şeklinde” olduğunun söylenmesidir, ancak başka çok az kanıtla gerçeği asla bilemeyeceğiz.

İrlanda Kraliyet Mücevherleri

kayip mucevher 3

İrlanda kraliyet mücevherleri bir zamanlar İrlanda‘da aristokrat bir tarikat olan St Patrick Tarikatı‘nın malıdır. Yemin törenlerinin önemli bir parçasıydılar ve İrlanda Valisi veya Tarikatın Büyük Üstadı tarafından giyilirdi. Tarikat, tarikatın son şövalyesinin öldüğü 1974 yılına kadar yürürlükteydi.

Ne yazık ki İrlanda tacı mücevherleri, siparişin bitiminden çok önce kayboldu. 6 Temmuz 1901 tarihinde kraliyet mücevherlerinin kayıp olduğu keşfedildi.

Şehrin her yerinde bir polis avı başlatmasına rağmen mücevherler asla bulunamadı. İlerleyen yıllarda mücevherlerin ortaya çıktığına dair çeşitli iddialar ortaya atıldı, ancak bunların hepsinin asılsız olduğu ortaya çıktı.

Atocha Yıldızı

kayip mucevher 4

Atocha Yıldızı, 17. yüzyılda çıkarılan ünlü bir Kolombiya zümrüdüdür. Bu zümrüt yaklaşık 25 karat ağırlığındaydı ve 1622 yılında Nuestra Señora de Atocha adlı bir gemi ile Kolombiya‘dan İspanya‘ya gönderildi.

Trajik bir şekilde, gemi asla hedefine ulaşamadı. Bir kasırga, gemiyi Florida kıyılarında bir yere batırdı ve beraberinde zümrütleri ve birkaç sandık altın ve gümüşü aldı.

Bu trajediye rağmen, her şey sonsuza dek kaybolmadı. Mel Fisher adında bir adam, 1985 yılında bir dalış grubunu enkaz alanına götürdü ve yaklaşık 400 yıl öncesine ait altı pound gemi yükü buldu. Kargoda bulunan hazinelerden biri de Atocha Yıldızı’ydı.

Zümrüt yeniden keşfedildikten sonra bir müzede yaşamaya devam edeceğini düşünürsünüz. Ancak, durum tam olarak böyle değil. Mel Fisher, Atocha Yıldızı’nı yaklaşık 12 karata indirdi ve altın bir kartal heykeline monte etti.

2016 yılında Golden Eagle, Art Vancouver Exhbit‘te sergilenirken Vancouver‘daki sahibinden çalındı. Polisin yıllardır aktif olarak heykel ve zümrüt için arama yapmasına rağmen, nerede olduğu hala bilinmiyor.

Hawaii Kraliyet Mücevherleri

kayip mucevher 5

Hawaii şu anda Amerika Birleşik Devletleri‘nin bir eyaleti olmasına rağmen, bir zamanlar kraliyet ailesi ile kendi egemen ulusuydu. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, o kraliyet ailesinin kendi taç mücevherleri vardı. Bu mücevherler gizemle örtülmüştür.

3 Nisan 1893 tarihinde Kraliçe Liliuokalani, devleti şokta bırakarak tahttan indirildi. Bununla birlikte, yeni hükümet, Kral Kalakaua‘nın tacını içeren sandığın kırıldığını ve tacın mücevherlerinin çıkarıldığını keşfettiğinde, bu sürprizin yarısıydı. Yetkililer, Hawaii hazinesinden toplamda 600‘den fazla mücevherin çalındığını keşfetti.

Mücevherlerin bir kısmı kraliyet muhafızlarının ceplerinde bulundu, ancak çoğu karaborsada dağıtıldı ve asla geri alınamadı.

Henüz Bulunamayan 5 Kayıp Mücevher ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu