Kişisel GelişimMental SağlıkYaşam

Hayatımızdan Çıkarmamız Gereken 10 Davranış

instagram takipçi hilesi

Bu bilgi yazımız, psikoloji uzmanları tarafından oluşturulan, kendi resmi bloglarından alınmaktadır. Hayatımızdan çıkarıp da daha mutlu olacağımızı söylemektedirler. Ancak aşağıda maddelediğimiz bu maddeleri hemen çıkarmanız gerekmektedir.

hayatinizdan-cikarmaniz-gereken-on-sey

Biz insanların ortalama yaş ömrü 70 yıl. 70 yıl süren yaşamımızda ,20’sini, sonra yaşayacağımız 50 yılın tadını daha iyi çıkarabilmek için ;  iş, para ve hatalarımız hakkında bir şeyler öğrenerek geçiriyoruz. Geriye kalan ,hayatımızın son 10 yılı ise yavaşlayarak geçiyor. Bu yüzden,  sevdiğimiz bir hayat yaratmak için sadece yaklaşık 40 yılımız bulunuyor.

Psikologlar ,aşağıda 10 maddeden oluşan davranışları hayatımızdan çıkardığımızda, hayatımızın daha mutlu ve hayattan zevk alarak yaşayacağımızı düşünüyorlar.

Hayatımızdan Derhal Çıkarmamız Gereken 10 Davranış

1.Etrafınızdaki negatif insanları hayatınızdan çıkarın.

negatif-insan

Etrafımızda, her şeyi olumsuz olarak söyleyen insanlar vardır. Ya da öyle düşünen. Bu insanlar aileniz bile olabiliyor. Ancak en yakınınız da olsa bu kişileri hayatınızdan çıkaramasanız bile onları dinlemeyin! Aile dışındakilerini çıkarabilirsiniz. Zaten onlar sizi hep zarar vermiştir.

Bu tip insanlar kendi mutsuzluklarını paylaşmak isterler. Ya da çok mutludurlar sadece kendi mutluluğunu düşünen insanlardır. Bu tip insanların sizin enerjinizi emer. Hayattan soğutur. Eminim ki bu tip insanlar etrafınızda vardır.

Bu durumda ilk çözüm önerimiz hayatınızdan çıkartmak. Eğer hayatınızdan çıkaramayacağınız birileriyse, uzak durmak. İkinci çözüm önerimiz ise onların her olumsuz söylemlerine, siz olumlu söylemler veya eylemlerde bulunmanız. Tabi bundan hiç hoşlanmayacaklardır! Sizden uzak duracaklar ya da sizi anlamaya çalışacaklardır.

2.Yaptığınız hataları önemsemeyi bırakın!

hata

Bu çocukluğumuzdaki düşmeler benzer. Her yürümeye çalıştığımızda, düşeriz. Düşe düşe yürümeyi öğreniriz! Bir diğer klişemiz de bu konuyla ilgili ; hayatınızda yaptığınız hatalar, gelecekte neler yapmamanız gerektiğini hatırlatırlar.

Hiç kimse, ama hiç kimse hayatta bir kaç kere başarısız olmadan başarıya ulaşmamıştır bu nedenle, daha başarılı ve daha mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız hata yapmanız kaçınılmazdır.

3.Geçmişi hayatınızdan çıkarın

gecimisini-sil

Güzel anılarımızla olan geçmişimiz vardır. Ancak biz ondan değil güzel olmayanı hatalarınız sonucunda keşke olmasaydı dedikleriniz için silmenizi söylüyoruz.

Çünkü geçmişinize geri dönüp, onu değiştirebiliyor musunuz? Hayır! O zaman koyuverin gitsin. Takılmayın hatalarınıza…Sadece onlardan ders çıkarmak için hatırlayın. Fazla da takılı kalmayın ders çıkarmak için.

Geçmiş hakkında ne kadar fazla düşünürseniz, zihniniz o kadar fazla süre orada yaşamaya başlar. Ve böylece burada ve şu anda yaşamak ve geleceğe doğru bakmak o kadar zorlaşabilir.

4.Kendiniz için oluşturduğunuz oto-portre imajını hayatınızdan çıkarın.

otoportre

Oto-portre Nedir?: kendinizin herkesin bakabileceği bir çiziminiz ya da resminizdir. Herkes farklı bir şey görecektir, aynı sanat için geçerli olduğu gibi bu, hayat için de geçerlidir.

Birileriyle her tanıştığınızda aynı kişi olmazsınız. O sırada birlikte olduğunuz insanlara bağlı olarak farklı davranırsınız. Arkadaşlarınızla, ebeveynlerinizle konuştuğunuz gibi konuşmazsınız ancak aslında gerçekten öyle yapmalısınız. Hayatınızı paylaşan her bir kişiye karşı aynı şekilde davranacak kadar kendinize güvenmelisiniz.

Gerçekten özgün bir kişiyle karşılaştığınızda, bu insanlar diğer herkesten fazla parlarlar. Küçük dağları ben yarattım gibi bir havaları yoktur; onlardan ya hoşlanırsınız ya da hoşlanmazsınız, bu kadar basit. Hayatta uğrunda çaba harcamanız gereken şeyin bu olması gerektiğine inanıyorum.

Hatta bunu biraz daha ileriye götürüp, “Ama Steve, ben futbol maçı seyrederken küfredip bela okuyorum ve annemle bu şekilde konuşmamı bekleyemezsin, öyle değil mi?” diyebilirim. Elbette ki hayır, sadece lanet olası küfürler etmeyi bırakın.

5.Kendiniz için üzülmeyi bırakın

Bir olumsuz durumda kendi kendimizi üzmek ve demorilize etmek için o anda sürekli olumsuz düşünceler aklımıza gelir.

Örnek verecek olursak iş yerinizde sizin kendinizi görmek istediğiniz makamda, sizden daha tecrübesiz olan insanları getirmeleri ve bunu bir kaç defa daha yapmaları sizin kendinize, ben niye olamadım? beni kesin yapmazlar? beni hiç düşünmeyecekler gibisinden düşüncelerden arının.

Kendi kendinizi motive edin! Olumsuz cümleler yerine olumlu cümleler kurun. Gerekirse bunu başarmış olan insanların hayat hikayelerini araştırın ve okuyun!

Zaten o işe girmeniz de sizin başarınız değil mi?

6.Her zaman evet demeyi bırakın

evet

Evet demeniz ve hayır demeniz gereken şeyler vardır.

Evet demek kendinizi rahatsız, perişan ya da stresli hissetmenize neden olduğunda o zaman hayır demenin zamanı gelmiş demektir. Ancak her ne kadar zor olursa olsun, bir yolunu bulmak zorundasınız.

Genellikle evet dediğiniz birine ilk kez hayır dediğinizde, bu size o kadar büyük bir güç verecektir ki, hayatınızı bile değiştirebilir.

Bunu fazlasıyla ileri götürüp neredeyse her şeye hayır diyebilirsiniz ancak hayır demek için tek kriteriniz sadece kendinizi rahatsız, perişan ya da stresli hissettiğini zamanlar olmalıdır. Bu nedenle de eğer iş yükünüz çok fazlaysa, sizi strese soktuğunda hayır deyin; eğer ilişkinize çok şey veriyorsanız biraz geri çekilebilmek için hayır deyin.

7.Herkesi memnun etmeyi bırakın.

memnun-etmek
Dünyadaki en iyi, en harika, en sevilesi, en sevgi dolu insan olsanız da herkesi memnun etmek kelimenin tam anlamıyla imkansızdır; her zaman dünyada herhangi bir nedenden ötürü memnun edemeyeceğiniz birileri olacaktır.

Boş verin, bazı insanların sizden hoşlanmamasında bir sorun yoktur ve sizin onları memnun etmek için kendi yolunuzdan çıkmayı bırakmanız ise son derece normaldir.

Kendiniz olun ve eğer biri kendiniz olduğunuz için sizden hoşlanmıyorsa, en azından kendiniz olduğunuz için kendinize saygı duymuş olursunuz.

8.Doğru şeyleri söylemeyi bırakın

bay-dogru

Son yıllarda dünya, ne söyleyemeyeceğiniz, ne söylememeniz gerektiği ve neyin biraz riskli olduğunu konuşmak konusunda aklını kaçırdı.

Kısa süre önce CNN’de New York’un, tartışmalı olarak değerlendirildiği için “dinozor” ve “evrim” kelimelerinin standart testlerde kullanılmasının yasaklanmasını istediğini okudum – NE? Demek istediğim bu tamamen delilik!

Birinin alınacağını düşündüğümüz için söylediklerimizi sansürlememeliyiz. Bu şekilde düşünmemizin tek nedeni ailelerimiz, basın, okul, iş arkadaşlarımız ve arkadaşlarımızdır; uyum sağlamamız için bizi geride tutan onlardır.

Eğer bir konuda bir fikrimiz varsa, aklımızdakileri söyleme yetkimiz vardır. Sadece kendi sesimizi duymayı sevdiğimiz için yolumuza çıkan ya da fikirlerini söyleyen herkesi gücendirmeye çalışın demek istemiyorum ancak bir konuya güçlü bir şekilde inanıyorsunuz, fikrinizi belirtin ve sesinizin duyulmasını sağlayın.

9.Kısıtlayıcı inançlarınızı hayatımızdan çıkarın

kisitlayici-inanclar
Biz insanlar olarak, son 100 yılda geliştirdiğimiz en harika yetenek inançlarımızı, özellikle de kısıtlayıcı inançlarımızı değiştirebileceğimizi bilmektir.

Hepimiz bu yeteneğe sahibiz ancak çoğunlukla bunların farkında olmuyoruz.

Kısıtlayıcı inançlarınızı test etmek için size şunu sorayım:

Hayatınızda gerçekten ne yapmak istiyorsunuz?

Eğer bu sorunun cevabını biliyorsanız bir sonra soracağım soru şu; Peki, sizi durduran şey ne? Buna verdiğiniz cevap genellikle kısıtlayıcı inançlarınızı ortaya çıkaracaktır.

Kısıtlayıcı inançlarınızın ne olduğunu bildiğiniz zaman onları hayatınızdan çıkarmak ya da yerlerine sizi hayatınızda daha ileriye götürecek daha pozitif inançlar koymak üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Hemen bugün kısıtlayıcı inançlarınızı hayatınızdan çıkarın ve kendiniz ile ilgili yeni inançlar üzerinde çalışmaya başlayın.

10.Gelecek için endişelenmeyi bırakın

gelecek-icin-endiseli

Eğer bugün elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, geleceği halletmiş olacaksınız.

Kaynak
Kaynak

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu