Yemek Tarifleri

Havuç Püresi Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

instagram takipçi hilesi

Bebekleri, doğduğu andan itibaren 6 aya kadar anne sütü ile beslemekte fayda vardır. Anne sütünün yapısı, mucizevi içeriklerle dolu olduğu için, bebeğinizin alması gereken tüm vitaminleri içerir. Şayet anne sütü yetersizse mama takviyesi yapmak gerekir.

6. aydan itibaren artık küçük bebeklerinizin farklı tatlarla tanışma vakti gelmiştir. Onun için en sağlıklısını, vitamin değeri en yüksek olan besleyici gıdaları seçmeye başlamalısınız. Bebeklerin bünyesi hassas olduğu için, ek gıda dönemine başlamadan önce alerji testi yaptırarak; bebeğinizin nelere karşı alerjisi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ancak alerji testi yaptırmadan da, ilk olarak verdiğiniz gıdayı tek çeşit seçip; 3 gün bekledikten sonra da devam edebilirsiniz. Böylece 3 gün içinde bebeğinizin gıdaya olan tepkisini öğrenebilirsiniz. 3 gün yöntemini vereceğiniz tüm gıdalar için uygulayabilirsiniz.

2 1

Gelelim bebekler için en faydalı ek gıda  besinlerinden biri olan havuç püresinin tarifine.

Havuç Püresi İçin Gerekli Malzemeler:

200 gr havuç

1 su bardağı su

1 1
baby food

Havuç Püresinin Yapılışı

Havuçları temizlemek için bir miktar sirkeli suda yaklaşık 10 dk kadar bekletin. Sonra havuçları bol su ile durulayıp, kabuklarını soyun. Daha sonra havuçları küpü küp doğrayarak bir buhar tenceresinde 15 dk kadar pişirelim. Eğer buhar tencereniz yoksa, herhangi bir tencereye havuçların üzerini geçecek kadar su doldurarak pişirebilirsiniz. Burada önemli olan, sebze suyunu dökmemeniz. Çünkü püre yaparken bu suya ihtiyaç olacak.

Pişen havuçları başka bir kaba alarak, tahta kaşıkla ezin. Yavaş yavaş sebze suyu ilave ederek, püre kıvamına getirin. Ne çok koyu ne de çok sıvı olmamasında fayda vardır. Püreniz çok koyu olura, küçük bebeğiniz yutmakta zorlanır ve bu da onun için iyi bir başlangıç olmaz. Çok sıvı olursa da pek doyurucu etkisi olmaz. Hazırlamış olduğunuz püreyi biraz soğuduktan sonra, bebeğinize yedirebilirsiniz.

1 yaşa kadar olan bebekler için hazırladığınız ek gıdalara tuz ve baharat koymamanız, bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Bir diğer önemli nokta da, püre hazırlama aşamasında normal el blenderi yerine havan ya da tahta kaşık kullanmak, püreye daha kolay kıvam vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca vitaminini de daha uzun koruyacaktır.

3 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu