Yerli Erkek Ünlüler

Hasan Saltık

Hasan Saltık Kimdir?

instagram takipçi hilesi

hasan saltik 1
Tam adı: Hasan Saltık
Doğum tarihi: ??. ??. 1964
Doğum yeri: Hozat, Tunceli
Ölüm tarihi: 2 Haziran 2021
Ölüm yeri: Bodrum, Muğla, Türkiye
Boyu: 1.7 m
Burcu: 
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları):
Mesleği: Müzik Yapımcısı
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Hasan Saltık Kimdir? Hasan Saltık, Türkiye’nin en ünlü müzik yapımcılarından bir tanesidir.

Hasan Saltık, 1964 yılında Tunceli’nin Hozat ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. “Kalan Müzik” şirketinin kurucusudur.

Balkan halk müziği, Kafkas ve Klasik Türk Müziği’nin en değerli eserlerini derlemiştir. İlkokul eğitimini Tunceli’de, orta eğitimini ise İstanbul’da almıştır. Lise eğitimine İstanbul Devlet Konservatuarı‘nda başlamıştır. Fakat maddi sıkıntılar sebebi ile yarıda bırakmış ve Suadiye Lisesi‘ne gitmiştir.

Amcasının oğlu olan Rahmi Saltık‘ın plak şirketinde 4 sene çalışmıştır. 1992 yılında kendi müzik şirketi olan Kalan Müzik’i kurmuştur. Unutulmak üzere olan kayıtları elinde bulundurmuş kişilerden ve müzisyen ailelerden etnomüzikolojik çalışmaları derlemiş ve Kalan Müzik etiketi ile yayımlamıştır. Pek çok yörenin ulusal ve uluslararası arşivlerinde kişilerinde ellerinde saklamış müziklerden albümler yapmıştır.

Belli bölgelerde yaşayan sanatçıların kendi kadim dil ve lehçelerinde icra ettikleri müzik eserlerinin toplanmasında araştırmacılara destek vermiştir. Onların oluşumunun önünü açmıştır. Sadettin Kaynak’tan Münir Nurettin Selçuk’a, Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenistan’a, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a, Hacı Taşan’dan Hisarlı Ahmet’e, Neşet Ertaş‘tan Neyzen Tevfik’e, Aşık Veysel‘den Malatyalı Fahri’ye kadar pek çok arşiv yayınlamıştır.

Türkiye’nin zengin kültürel potansiyelini ortaya çıkarmaya yönelik 900’den fazla projeyi hayata geçirmiştir. Yaptığı projelerle Anadolu kültür mirasının uluslararası festivaller aracılığıyla dünyaya açılmasını, dünyanın en saygın arşiv ve kütüphanelerinde müzikseverler ve akademisyenler ile buluşmasını sağladı.

Hasan Saltık, 2 Haziran 2021 günü Muğla’nın Bodrum ilçesinde kalp krizi sebebi ile hayatını kaybetmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu