BiyografiFoto GaleriYerli Erkek Ünlüler

Harun Kolçak

Tam Adı : Harun Emin Kolçak

Doğum Tarihi : 15 Temmuz 1955

Ölüm Tarihi : 19 Temmuz 2017

Doğum Yeri : İstanbul , Türkiye

Mesleği : Müzisyen , Şarkıcı , Oyuncu , Şarkı Sözü Yazarı

Aktif Yılları : 1977-2017

Harun Kolçak

Sinema sanatçısı Eşfef Kolçak’ın oğlu olan Harun Kolçak , 1955 senesi İstanbul doğdu . Saint Benoit’de eğitimini sürdürdüğü anda müzik çalışmalarına o senelerde bas gitar çalarak başladı. İçinde ki müzik tutkusu artınca Eşref Kolçak ile konuşarak eğitimini yarıda bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır.

İlk müzik çalışmlarına rock müziğinin babası olarak tanımlanan Erkin Koray ile başlamıştır . 1977 senesinde Erkin Koray’ın çıkarmış olduğu “Tutkusu” albümünde bas gitar çalmıştır.

Silahlıpodoa Ritm 68 orkestrasına 1978 sensinde bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak , askerlik dönüşünde de caz müziğe yönelerek , Aydın Esen , Erol Pekcan , Neşet Raucan , Nükhet Ruacan gibi ünlüler ile çılaşarak müzikal deneyimini arttırmıştır .

İLGİLİ BİLGİ:
Okan Bayülgen

Yedi sene boyunca Onno Tunç Orkestrası’nda bas gitaristlik , solistlik ve vokalistik yapan Harun Kolçak , Aşkın Nur Yengi ve Zerrin Özer ile beraber düetler ile “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ile “Akdeniz Müzik Yarışması” isimli şarkı yarışmalarında ödüller almıştır.

Harun Kolçak

1991 senesinde Onno Tunç olarak ile beraber yaptığı “Beni Affet” isimli albümü ile birlikte büyük bir çıkış yakaladı . Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendi yapımı olan Harun Kolçak , başka sanatçılar için de birden fazla eser vermiştir.

1996 senesinde Litvanya’da on üç ülkenin katılmış olduğu “Müzikos Festivalis 96” yarışmasında “En İyi İkinci Şarkıcı” olarak seçilmiştir.

Harun Kolçak , 2012 senesinde Yeniden Doğuyorum isimli solo albüm çıkarmıştır . 2013 senesinin Ekim ayında Harun Kolçak&Rock Off adlı grubu kurmuştur. Can Güney , Orkun Gezer ve Yusuf Tunceli’nin olduğu grubun vermiş olduğu ilk performans ise Okan Bayülgen’in Makina Kafa isimli programda vermiştirler.

İLGİLİ BİLGİ:
Dilek Türkan

Harun Kolçak 2014 senesinde yakalnmış olduğu prostat kanseri nedeniyle ameliyat olmuştur. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık , birbirimize değer vermezdik” sözleri ile hastalığı ile nasıl mücadele ettiğini açıklayan Harun Kolçak , kanser hastalağını maneviyatı ile yendiğini ve bu sırada da alkali diyeti yaptığını belirtmiştir.

22 Haziran 2016 Çarşamba günü Harun Kolçak’ın hastalığı tekrar nüksetti. Acil olarak hasteneye kaldırılan Kolçak , tekrar bir ameliyat daha geçirdi. Yoğun bakımda tedavi altına alınmış olan sanatçının yakın dostları tarafından Harun Kolçak’ın bilincinin açık olduğunu fakat sadece gözleri ile tepki verebilmekte olduğunu bildirdiler.

19 Temmuzu 2017 tarihinde ise 62 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur.

Harun Kolçak

Harun Kolçak’ın Çalışmaları

Albümleri

1991 – Beni Affet

1993 – En Büyük Aşk

İLGİLİ BİLGİ:
Norm Ender

1995 – Yanımda Kal

1998 – Teslim Oldum

2000 – Yaşasın

2006 – Müzisyen

2012 – Yeniden Doğuyorum

2016 – Çeyrek Asır

Tekli

2007 – Aşk Beni Hep Değiştirecek

Harun Kolçak

Diğer Çalışmaları

Zerrin Özer ile – Dansa Çağrı

Aşkın Nur Yengi ile – Yeniden

Aşkın Nur Yengi ile – Güzel Şeyler Söyle

Grup FM üyesi olarak 1987 Eurovisyon Yarışması’nda – Keloğlan

Aşkın Nuryengi ile düet – Bile Bile ve Benimsin albümleri.

Bendeniz ile düet – Biri Var

Betül Demir ile düet – Pişmanım

Oyuncu Olarak

2002 senesi – Kurşun Asker

2012 senesi – Pis Yedili , Hurşit Van Beethoven karakteri ile.

Müzik Videoları

1987 senesi – Rumuz Goncagül

2006 senesi – Yalancı Yabancı

İLGİLİ BİLGİ:
Azra Akın

2017 Senesi – İçimdeki Yabancı – Seni Seviyorum

2017 Senesi – Gir Kanıma feat İrem Derici

Harun Kolçak feat. İrem Derici – Gir Kanıma

Harun Kolçak – Gitme Seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı