Sinema ve TV

Harry Potter Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

instagram takipçi hilesi

J.K. Rowling tarafından yazılan, 2001 yılında sinemaya uyarlanan tüm dünyanın hayranı olduğu ‘Harry Potter’ gerçek bir efsanedir. 7 kitap olarak yazılan fantastik roman serisi, 8 film olarak beyaz perdeye uyarlanmıştır. Dünya çapında çok büyük bir kitleye sahip olan Harry Potter serisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için listeliyoruz.

1- Dünyanın En Hızlı ve En Çok Satılan Unvanı

Harry Potter serisinin 7. kitabı satışa sunulduğu gün sadece ABD’de 8.5 milyon üzerinde satılarak kırılması çok zor olan bir rekora imza atmıştır. Ayrıca sahip olduğu her yaştan kitlesi sayesinde dünyanın en çok satılan kitap serisidir.

1 685x487

2- Büyüleyici Hogwarts!

Harry Potter serisinin en önemli mekanı olan şatafatlı Hogwarts Okulu 40 kişi tarafından tam 7 ayda inşaa edilmiştir. Serinin yazarı J.K. Rowling, New York’ta bulunan Kew Gardens bahçesinde gördüğü bir bitkiden sonra okula Hogwarts ismini vermiştir.

2 685x456 1

3- J.K. Rowling’in İç Dünyası

Yazarımız 20’li yaşlarındayken annesini kaybetmiştir. Seride bulunan Ruh Emiciler, J.K. Rowling’in o dönemlerdeki yaşadığı depresyonun dışa aktarılmış halidir. Ruhunun çekildiğini anlatan J.K. Rowling serinin kötü yaratıkları için bu ismi uygun görmüş ve görsel olarak yaratmıştır.

harry potter

J.K. Rowling annesinin ölümünden çok etkilendiği için kendisini bu kitap serisine verdiğini söylemektedir. Belki de annesini kaybetmeseydi böyle bir dünyayı yaratmamış olacaktı.

3 2 685x514

Harry Potter’a dair varlığını betimleyebileceğimiz çok fazla özelliği vardır. J.K. Rowling kitap serisinde son cümlesini bunlardan biri olan ‘Yara izi’ yapmayı düşünmüştür ancak daha sonra ‘All Was Well’ yani her şey yolundaydı şeklinde yazarak koca bir efsaneyi sonlandırmıştır.

J.K. Rowling’e göre Harry’nin baykuşu Hedwig masumiyeti temsil etmekteydi. Onu öldürmesinin sebebi ise Harry’nin masum çocukluğunun bittiğini ifade etmek içindir.

harry potter

Ayrıca Rowling’in en sevdiği yaratık efsane kuş Anka Kuşu’dur.

4- Hogwarts Ekspresi

Harry Potter serisinin Sırlar Odası ve Azkaban Tutsağı film çekimlerinde bulunan Hogwarts Ekspresi’ne çekim esnasında büyük zarar verilmiştir. Çekimler esnasında verilen zarar bir gecede giderilmeye çalışılmıştır.

harry potter

5- Seçilmiş Kişi: Harry Potter!

Daniel Radcliffe seri boyunca 80 asa, 160 gözlük değiştirmiştir. Çünkü devamlı onları yıpratıyor veya kırıyormuş.

5 685x481

Ölüm Yadigarları filminde 7 Potter’ın bir arada olduğu sahne için 95 deneme yapılmıştır. Daniel Radcliffe her karakteri en az 10 kere yapmaya çalışsa da Hermione karakterini ilk seferde başarabilmiştir.

5

Harry Potter ve Ron Weasley hiç bir zaman Hogwarts’tan mezun olamamışlardır.

5

Bir ikon haline gelen Harry Potter’ın yara izi seri boyunca film makyözleri tarafından yaklaşık 5800 kere yapılmıştır.

6- Lord Voldemort

Yazarımız Fransız dili ve Edebiyatı okuduğu için sevdiği bir kelime olan ‘Vol de Mort’u’ kötü karakterine uygun görmüştür. Kelimenin anlamı Ölüm Uçuşu demektir.

harry potter

7- Ölüm Yadigarları

Ölüm Yadigarları hikayesi “The Pardoner’s Tale” isimli Geoffrey Chaucer’e ait olan bir eserden uyarlanmıştır. Ölüm Yadigarlı Bölüm 1 filminde, hikayenin çizimlerini yapan kişi ise Johnny Depp’tir!

7 685x443

8- Ah Sirius Ah!

Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde aslında Arthur Weasley’in öleceği belirlenmişti ancak sonradan olaylar değiştirilerek ölen kişinin Sirius Black olması kararlaştırılmıştır.

8 685x385 1

9- Geriye Elde Kalanlar…

Seri bittikten sonra Daniel Radcliffe, ilk ve son kullandığı gözlüklerini, Rupert Grint, Privet Drive’daki 4 numara ve ışıkemeri, Emma Watson ise asası, cübbesi ve zaman döndürücüsünü hatıra olarak almıştır.

Ayrıca Rupert Grint altın Üç Büyücü yumurtalarından birini kaçırmaya çalışmış ancak yakalanınca geri vermek zorunda kalmıştır.

1 1 685x435

Onların elinde hatıra eşyalar, bizim elimizde ise istediğimiz zaman açıp okuyabileceğimiz ve izleyebileceğimiz dünyanın en iyi fantastik serisi kaldı.

Teşekkürler J.K. Rowling…

a 685x385 1

https://www.youtube.com/watch?v=N9SD7Ksc3OE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu