İlişki KonularıYaşam

Hangi Kan Grupları Evlenemez? Kan Uyuşmazlığı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kan uyuşmazlığı, Rh negatif olan bir kadın, Rh pozitif kanlı bir bebeğe hamile kaldığında meydana gelmektedir. Bur duruma Rh uyuşmazlığı adı da verilmektedir. Kan uyuşmazlığıyla kadınların bağışıklık sistemleri tepki verir. Daha sonra da Rh antikorları oluşturur. Bu antikorlar, annenin vücudunun yabancı bir nesne olarak gördüğü bebeğe karşı bir bağışıklık sistemi saldırısı başlatmasına sebep olur.

Antikor oluşumu, kan nakillerinden sonra ya da fetal kan annenin dolaşımına girdiğinde gerçekleşmektedir. Antikor oluşumu aşağıdaki durumlarda da gerçekleşebilir;

  • Düşükler
  • Ektopik hamilelikler
  • Gebelik sırasında mide bölgesinde yaralanma
  • Gebelik sırasında kanama
  • Hamile bir kadından hücre veya sıvıların alınmasını gerektiren testler
  • Bebeğin doğumu (normal ya da sezaryen)

kan uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığında Kimler Risk Altındadır?

Rh negatif kan grubuna sahip olan bir kadın hamile kaldığında kan uyuşmazlığı riski altındadır. kan uyuşmazlıkları yalnızca bebeğin babası Rh pozitif olduğunda meydana gelir. Doktorlar rutin olarak erkeklerin Rh durumunu test etmezler.

Kan Uyuşmazlığına Ne Sebep Olur?

Hamile bir kadın ile çocuğu arasındaki kan grubu farklılığı, kan uyuşmazlığına ya da diğer bir adı ile Rh uyuşmazlığına sebep olur. Çocuklar, anneleri Rh negatif olsa bile, proteini babalarından alırlar ise Rh pozitif olabilirler. Bu durumda kan uyuşmazlığı meydana gelmiş olur.

kan uyuşmazlığı

Hangi Kan Grupları Evlenemez?

Kan uyuşmazlıkları genellikle uygun olmayan kan gruplarının evlenmesi ile meydana gelebilmektedir. Anne RH negatif, baba ise RH pozitif olursa, bebek ve anne sağlığı için bebeğinde RH negatif olması gerekir. Eğer bebekte proteinlerini babadan alıp RH pozitif olursa kan uyuşmazlıkları meydana gelir.

Anne ve babanın kan grupları aynı ise bebekte de genellikle aynı kan grubu görülür. Her ikisi de RH pozitif olan bir çiftin RH negatif bebekleri olabilir. Fakat hem annenin hem de babanın kan grubu RH negatif ise kesinlikle RH pozitif bir bebekleri olmaz.

Aslında “Hangi Kan Grupları Evlenemez?” sorusunun cevabını “Hangi Kan Grupları Evlenebilir?” olarak verirsek daha doğru ve kolay anlaşılabilir bir yanıt vermiş olabiliriz.

Kan uyuşmazlıkları yalnızca RH türü kan gruplarında meydana gelir. Sizler için aşağıdaki tabloyu hazırladık..!

ANNE KAN GRUBU BABA KAN GRUBU UYUŞMAZLIK DURUMU
Rh Pozitif Rh Negatif Uyuşmazlık YOK
Rh Negatif Rh Negatif Uyuşmazlık YOK
Rh Pozitif Rh Pozitif Uyuşmazlık YOK
Rh Negatif Rh Pozitif Uyuşmazlık VAR

NOT: Yukarıda Bahsettiğimiz Bilgiler Kesinlikle Tedavi ve Teşhis Amacı Taşımamaktadır. Kesin ve Doğru Sonuçlar için Mutlaka Doktorunuza Danışın..!

kan uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu