Hamilelikte Yasak Olan Yiyecek ve İçecekler

instagram takipçi hilesi

Hamilelikte Yasak Olan Yiyecek ve İçecekler.. Pek çok evli çiftin hayalini kurduğu ve kadınların yaşadığı hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmesi çok önemlidir. Anne adaylarının nasıl beslenmesi gerektiği, kilo problemi olan veya düşük kiloda olan anne adaylarının da beslenme konusunda destek almaları muhakkak şarttır diyebiliriz. Şeker veya kalp hastası anne adayları, ciddi rahatsızlıkları bulunan anne adayları beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Anne adayının yediği her besinin bebeği beslediğinin ve bebeğinde yediği unutulmamalıdır. Plesantadan sağlanan kan akışı ile birlikte annesinin yediği yiyecekler bebeği de büyütür.

hamilelikte yasak olan yiyecek ve icecekler4

Gebelikte dikkat edilmesi gereken ve takip edilmesi gereken konulardan birisi sağlıklı olup olmadığıdır diyebiliriz. Hamilelikte yasaklar listesi çok fazla değildir. Bu yasaklar genelde anne adayının sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Fakat normal hamileliklerde yemesi çok doğru olmayan ve sağlıklı olmayan yiyecek ve içecekler bulunmaktadır. Yine de en doğru liste için muhakkak doktor ile görüşme sağlanmalıdır.

Hamilelikte Yasak Olan Yiyecekler

Midye

Hamilelikte midye, antioksidan etki gösteren ve bebeği besleyen kan damarlarında olumlu etkileri olan omega yağı asitleri haftada 2-3 kez tüketilmelidir. Fakat bu durum bebeğe zarar vermeyecek deniz ürünleri ile yapılmalıdır. Çünkü bebeğe zararlı olabilecek bakteriler midyede bulunmaktadır. Midye, karides gibi kabuklu deniz mahsullerinin hamilelikte kullanılmaması doğru olacaktır.

Çiğ veya Az Pişmiş Yemekler

Hamilelikte çiğ olarak tavuk, et, yumurta veya bu gıdaları az pişmiş şekilde tüketmek kesinlikle sakıncalıdır. Bunun sebebi toksoplazma ve salmonella başta olmak üzere bazı bakteriler ve parazitlerin buluşma olasılığı bulunmaktadır. Hamilelikte aktif bir enfeksiyon genelde düşük, erken doğum, ölü doğum veya bebek sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Sucuk, Salam, Pastırma

hamilelikte yasak olan yiyecek ve icecekler3

Hamilelikte sucuk, salam, pastırma gibi ürünler kullanılmamalıdır. Salam pişmeyen ürünler arasında yer alır. İçerisinde listeria bakteri türü bulunur. Çiğ olarak tüketilen salamlar bebeği zehirleyebilir. Sucuk ve Pastırma ise işlenmiş gıdalar arasında yer alır.

Ciğer

Hamilelikte ciğer aslında yasak değildir. Fakat fazla tüketilmesi doğru bulunmaz. Hamilelikte ciğer yemenin veya ciğere dokunmanın bebekte leke yapabileceğine dair bir inanış bulunmaktadır. Fakat bilimsel olarak bir açıklaması yoktur.

Kızartma

Hamilelikte kızartmalar ve aşırı yağlı yiyecekler mutlaka zararlıdır. İçerisinde akrilamid adlı maddeyi barındıran fazla yağlı yiyecekler normalde de zararlıdır. Bebeğe ve anne adayına zarar vereceği için aşırı yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durulması tavsiye edilir.

Dondurulmuş Meyveler

Hamilelikte dondurulmuş yiyecekler yerine taze ve zamanında olan yiyecekler tercih edilmelidir. Meyvenin tazesinin yenilmesi daha doğrudur.

Turşu

hamilelikte yasak olan yiyecek ve icecekler2

Hamilelikte turşu, abartılmadığı sürece yenilebilir. Fakat fazla turşu tüketiminden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Yasak Olan İçecekler

Kola ve Asitli İçecekler

Anne adayının yüksek miktarda kafein tüketmesi bebeğin ölü doğmasına neden olabilir. Kola yapay ve kimyasal bir içecektir. Anne adayının mutlaka uzak durması gerekmektedir. Bebeğin ve anne adayının sağlığı için içilmesi doğru değildir.

Alkol İçeren İçecekler

hamilelikte yasak olan yiyecek ve icecekler1

Gebelik döneminde tüketilen alkol, bebeğin düşmesine neden olmaktadır. Normalde de zararlı olduğunu bildiğimiz alkolün, gebelikte de tüketilmemesi gerekmektedir.

Yüksek Kafein İçeren Kahveler

Hamilelik döneminde anne adayının fazla miktarda kafein tüketmesi sıvı ve kalsiyum kaybına yol açar. Bu yüzden kafein bağırsaklarda demir emilimini azaltır. Demir ihtiyacı olumsuz bir durumdur. Anne adayında çarpıntı yapan kafein bebeği de olumsuz yönde etkiler.

Hamilelikte Beslenme İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=b_rdTfGxISE

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu