Hosting

Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Hemen hemen tüm kadınlarının en çok istedikleri ve hayallerini kurdukları şeylerden bir tanesi de hiç kuşkusuz sağlıklı bir hamilelik sürecinin ardından bir bebek sahibi olmaktır. Biz kadınlar için belki de hayatımızın en özel ve hassas dönemlerinden olan bu günlere erişebilmek hepimiz için çok anlamlıdır. Bu nedenle, bir an önce o 9 ayın bitip bebeğimizi sağlıkla kucağımıza alabilmek isteriz.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Yaklaşık olarak 9 ay süren hamilelik sürecini hem anne hem de bebek açısından sağlıklı ve huzurlu bir şekilde atlatabilmek en önemli şeylerden biridir. Bunu sağlamak için her anne ve baba adayının bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususlar vardır. İşte bu yazımda, rahat, sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirebilmeniz adına yapmanız gereken bazı şeyleri sizin için derledik:

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Doğum Öncesi Kurslarına Katılın!

Eğer ilk çocuğunuza hamile iseniz bu konuda deneyimsiz olmanız çok normaldir. Yakınlarınızda yardım alabileceğiniz büyükleriniz de olsa bu konuda en iyi eğitimi ve bilgiyi verecek olan yerler yine doğum öncesi bilgilendirme ve uygulama kurslarıdır. Siz de tek başınıza veya eşiniz ile birlikte bu kurslara katılarak hamilelik konusunda bilinçlenerek hem kendinize hem de bebeğinize iyi gelecek birçok şey öğrenebilirsiniz.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Beslenmenize Dikkat Edin!

Hamilelikle beraber artık tek kişi değil bir vücutta en az iki kişisiniz demektir. Bu da daha iyi bir beslenme biçimini tercih etmeniz anlamına geliyor. Yalnız, bunu yanlış anlamayın. Artık iki canlısınız diye çok daha fazla yemeniz gerektiğini söylemiyorum. Bu süreçte abartıya kaçmadan daha sağlıklı besinler tüketerek daha verimli bir hamilelik geçirebilirsiniz.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Hamilelik boyunca beslenme biçiminizi değiştirmeniz gerekiyor. Özellikle süt ve süt ürünleri, sebze et ve bakliyatı sık sık tüketmeniz hem kendiniz hem de bebeğiniz için yararlı olacaktır. Bu süreçte alkol, sigara, asitli içecekler vb. gibi zararlı etkileri bulunan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Bunu yanı sıra beslenmenizi dozunda yaparak doğum sonrasında hamilelik kilolarıyla baş etmek zorunda kalmazsınız.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Egzersiz Yapın!

Hamilelik ile ilgili yanlış bilinen şeylerden bir tanesi de hamile anne adaylarının egzersiz yapamayacağıdır. Tam tersine doktorunuz ile görüşerek onun uygun göreceği, hafif egzersizleri yaparak kendinizi hem daha iyi hissedecek hem de daha kolay bir normal doğum süreci geçirebilirsiniz.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Özellikle hamilelik sürecinin ilk 3 ayından sonra başlanılması gereken egzersiz, bunun yanı sıra geceleri iyi bir uyku çekmenizi, hamilelikte kilonuzu dengede tutmanızı, sırt ve belinizdeki ağrı problemlerinin  giderilmesini sağlar. Hamilelik ile birlikte meydana gelen şişlik ve ödem gibi enfeksiyonların vücuttan dışarıya kolayca atılabilmesini sağlar. Bu nedenle hamileliğiniz süresince hafif egzersizler çok yararlı olacaktır.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Stresten ve Üzüntüden Uzak Durun!

Normal hayatta erkeklere oranla daha hassas ve duygusal olan biz kadınlar, söz konusu hamilelik olunca bu durumun iki katına çıktığını söyleyebiliriz. Bu denli alıngan ve üzüntüye açık olduğumuz bir dönemde çok kolay mutsuz olabilir, böylece huzursuz bir hamilelik geçirebiliriz. Fakat bu durum hem bebeğiniz hem de sizin için olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Üzüntü ve stres doğu sonrası çocuğunuzun sinirli ve huzursuz olmasına, sütünüzün kesilmesine neden olduğu gibi doğum öncesinde de sizi moral ve motivasyon olarak kötü etkileyerek depresyona itebilir. Bu nedenle, hamilelik boyunca stresli ortam ve durumlardan uzak durmalı, modunuzu hep yüksek tutacak ve kafanızı dağıtmanıza yarayacak etkinliklere yer vermelisiniz.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Seksi Hayatınızdan Çıkarmayın!

Hamilelik ile ilgili yanlış bilinen şeylerden bir tanesi de bu dönemde seks yapmanın bebeğe zarar vereceğidir. Bu bilginin yanlış olduğu uzun yıllar önce bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hamilelikte seks çiftler ve en önemlisi anne adayı için çok önemli ve yararlıdır. Eşinizle bu dönemde tensel olarak bağınızı koparmamak sizin motivasyonunuzu artırarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

 Hamilelik Sürecini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Hamileyken cinsel hayatınızda sizin üstte olduğunuz pozisyonları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Cinsel yaşamınızın bu dönemde devam etmesi hem sizin hem de eşinizin ruhen iyileşmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kan basıncını düşürerek sancılarınızın azalmasına katkı sağlayacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=RrN_KBe5fb8

Kaynak
bebek.commilliyet

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu