İnsan Kaynakları

Halkla İlişkiler Bölümü Nedir? Meslek Dalları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Halkla ilişkiler bölümü üniversitelerde sıklıkla tercih listesinde yer alan bölümler arasında yer alıyor. Kendi içerisinde halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve tanıtım, halkla ilişkiler ve reklamcılık olarak üç ana dalı bulunuyor. Halkla ilişkiler bölümünü tercih edecek olan öğrencilerin, hangi meslek dallarında çalışabileceği ise merak konusudur. Üç ana ayrı başlıkta olan halkla ilişkiler bölümünde tercih edilecek alanlar kısıtlı olmamakla birlikte geleceğe açık meslekler arasında yer alıyor.

halkla iliskiler bolumu nedir4

Halkla İlişkiler ve Tanıtım-Reklamcılık Bölümleri

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünde, daha çok şirket yönetimi, şirketin tanıtımları veya halka nasıl yansıtılacağı işlenmektedir. Bir kurum, kuruluş veya şirket üzerinde gidildiği gibi bir ürün üzerinden de çalışmalar yapılabilir.  Bu bölüm öğrencileri, 4 sene boyunca bir şirketin hedef kitleye nasıl gösterileceği ile ilgili çalışmalar yapar. Tanıtım kısmında daha çok reklam türleri önemlidir diyebiliriz.

Reklamcılık içinde aynı durum söz konusudur. Tanıtım bölümüne ek olarak broşür tasarlama, afiş tasarlama gibi işlemler için grafik dersleri görmektedirler. Reklamcılık alanının halkla ilişkiler alanına göre daha fazla iş olduğu açıktır.

Halkla İlişkiler Bölümü İş Alanları

Halkla İlişkiler bölümünün iş alanları, devlet okulları olabilir. KPSS sınavından yeterli puanı alan öğrenciler, devlet okullarında öğretmenlik yapabilmektedirler. Bu sadece meslek liseleri için geçerlidir. Türkiye’de KPSS ile öğretmenlik atamalarının sayısı yılda 10-12 kişi aralığında değişmektedir. Bu yüzden KPSS’ye iyi çalışıp, yüksek puan almakta fayda vardır. Yüksek lisans yaparak üniversitelerde akademisyenlikte yapılmaktadır.  Ek olarak özel okullarda, şirketlerde veya kurumlarda halkla ilişkiler departmanında da çalışabilirler.

Reklamcılık bölümünde ilerlemek isteyen öğrenciler ise grafik kısmına ağırlık verip Photoshop, Illustrator, Corel gibi programları iyi şekilde öğrenmelidir. Reklamcılık için gerekli olan bu programlar işinizde daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Bu alanda reklam ajanslarında veya bir şirket-kurumun reklam departmanında çalışabilirsiniz.  Ek olarak meslek bulma konusunda en etkili olan dildir. Özellikle ingilizce dışında ikinci bir dilin olması daha etkili olacaktır.

halkla iliskiler bolumu nedir2

Halkla İlişkiler Üniversite Puanları

Halkla ilişkiler bölümü sözel tabanlı bir bölümdür. 27 devlet üniversitesinde, 9 adette özel üniversitede bu bölüm vardır. Özel üniversitelerde genelde İngilizce eğitim verilmektedir. Devlet üniversitelerinde ise ingilizce sınavına girerek hazırlık okuyup, okumayacağınıza karar verilir. Hazırlık sınavını geçenler direkt olarak 1. Sınıftan başlarken, hazırlık okuyacak öğrenciler ilk senelerinde hazırlık derslerine girerler.

Özel üniversiteler arasında en yüksek puana sahip olan üniversite Yeditepe Üniversitesi’dir. İngilizce verilen derslerde öğrenciler okula 443,43746 ve üzeri puanla girebilirler. Kontenjanı 9 olan üniversite bu puan ve üzerinde olanlar için burs imkanı da sağlar. Devlet üniversitelerinde en yüksek puanı olan üniversite ise İstanbul Üniversitesidir. İstanbul Üniversitesi bu bölüm için 361,53188 taban puan istemektedir.

Halkla İlişkiler İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Dd24qQMNnKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu