Sinema ve TV

Hababam Sınıfı Hakkında Çok Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi Nedir?

instagram takipçi hilesi

hababam 1

Türkiye’de en çok izlenen filmler arasında bulunan ve hemen hemen her yaştan insanın gönlünde ayrı bir taht kuran Hababam Sınıfı film serisinin ilk filmi 1975 yılında gösterime girmiştir. Filmin çekildiği yıllarda  büyük beğeni toplayan ve etki yaratan film bu etkiyi hala devam ettirmektedir. Filmde oynayan pek çok isim ülkemizde Hababam Sınıfı serisinden önce ve ardından oldukça kaliteli rollerde oynamış efsane isimlerdir.

Filmin bu denli sevilmesinin en önemli nedeni ise oyuncuların göstermiş olduğu sıcaklık ve dönemin gerçekçiliğini bütün çıplaklığı ile yansıtmaları olmuştur. İzleyenlere gerçek hoşgörüyü ve sevgiyi anımsatmasının yanında hem hüzünlendiren hem de gülümseten film hakkında hala bilinmeyen pek çok konu bulunmaktadır.

O dönemlerde filmlerdeki çekim hatalarının kayıtlı olduğu filmler gereksiz olduğu için eskicilere satılsa da film ile ilgili bilinmeyen gerçekleri herkes yavaş yavaş öğrenmeye başlamıştır. Hababam sınıfı hakkında bilgi sahibi olabilmek adına film serisi ile ilgili kimi şeyleri bilmeni gerekmektedir.

1) Gerçeklerin Yansıtılması

hababam 6

Filmde kimi kahramanların geçmişlerinden bahsedilirken aynı zamanda da bunların kiminin gerçekleri ortaya koyduğu da ortaya çıkmıştır. Örnek erecek olursak, Fizik derslerinde öğretmenlik yapan ve filmde savaş gazisi olarak gösterilen ve işlenen Sıtkı Akça adındaki sanatçı gerçekten de gazidir. Sanatçı aynı zamanda aynı filmde rol almakta olan Güdük Necmi karakterine hayat veren Halit Akçatepe’nin de gerçekte babasıdır.

2) Zeki ile Metin

hababam 7

Film sinemaya uyarlanmadan önce uzun bir süre tiyatroda oynanmıştır. Tiyatro versiyonunda Metin Akpınar ve Zeki Alasya yer almasına karşın ikili filmde oynamamışlardır. Bunun nedeni de film yapımcıları ile Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın anlaşamamasıdır.

3) Damat Ferit

hababam 12

Tarık Akan’ın hyat vermiş olduğu Damat Ferit karakterine adını veren ise filmin yönetmeni olan Ertem Eğilmez’dir. Ferit adını verilmesinin nedeni ise Ertem Eğilmez’in ölmüş olan oğlunun adı olmasından dolayıdır. Tarık Akan bu filmde oynadığı Ferit adı ile sonraki on iki filmde de rol almıştır.

4) Hayta İsmail

hababam 5

Serinin filmlerinden birisi olan Hababam Sınıfı Uyanıyor’un bir sahnesinde Hayta İsmail’in askerde gelişi konu edinmiştir. Söz konusu sahne tamamen gerçektir. Hayta İsmail karakterine hayat veren Ahmet Arıkan o tarihte gerçekten askerden seti ziyaret etmek için izin almış ve Ertem Eğilmez de bu durumu senaryoya eklemiştir.

5) Gazeteye Verilen İlan

hababam 11

Filmin yönetmeni Ertem Eğilmez, filmde sanatçıları oynatmanın yanı sıra amatör kişileri de oynatabilmek için gazete ilanı ile oyuncu aramıştır.

6) İlk Oyunculuk

hababam 2

Ayşen Gruda’nın ilk oynamış olduğu sinema filmi Hababam Sınıfı’dır.

7) İkilinin İlk Diyaloğu

hababam 3

Pek çok filmde beraber oynayan Kemal Sunal ile Şener Şen ile karşılıklı diyalogda bulundukları ilk filmleri Hababam Sınıfı’dır.

8) Tiyatrodaki İnek Şaban

hababam 8

Filmde İnek Şaban’ı Kemal Sunal oynasa da tiyatro versiyonunda bu karakter bir kadın tarafından oynanmıştır.

9) Kaçış İçin Plan

hababam 9

Sınıfta okuldan kaçmak adına çizilmiş olan planı filmin oyuncularından Mühendislik Fakültesi öğrencisi Dilaver Gül çizmiştir.

10) Münir Özkul’a Öncelik

hababam 10

Oynamış olduğu filmlerde kendi adını en başta olmasını isteyen Tarık Akan bu filmde kendi adından önce Münir Özkul’un adının yer almasını istemiştir.

Hababam Sınıfı İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu